Drema była dla firmy Dobre Maszyny okazją do zaprezentowania wielu ciekawych rozwiązań w zakresie lakierowania i szlifowania powierzchni, zarówno własnej produkcji, jak i duńskiej, przeznaczonych dla zakładów o różnej wielkości.
Firmy Dobre Maszyny z Centawy (woj. opolskie), obecnej na targach Drema od 14 lat, nie mogło zabraknąć i w tym roku.
– Moim zdaniem obecność na targach jest obowiązkowa – mówi Marcin Weiss, właściciel firmy Dobre Maszyny. – Na targach trzeba po prostu być. Nie wyobrażam sobie, żeby nas tutaj nie było. Jesteśmy producentem maszyn pod logo DMS oraz przedstawicielem w Polsce duńskich rozwiązań Flex Trim i Ceetec. W tym roku do Poznania przywieźliśmy automat lakierniczy do malowania natryskowego listew oraz nasze szczotkarki, które sami produkujemy, a także system Flex Trim.
Jednolita powłoka wysokiej jakości
Marka Ceetec jest dobrze znana na polskim rynku, a na Dremie klienci przyzwyczaili się do oglądania polewarek szczotkowych tej firmy. W tym roku zdecydowano się wystawić automat lakierniczy Ceetec IPS 400 TopFlow Manual, umożliwiający naniesienie powłok wykończeniowych metodą natryskową na powierzchnie elementów.
– Automaty lakiernicze Ceetec to zamknięte komory, w których metodą natryskową na powierzchnie z drewna, płyty MDF lub innych materiałów nanosi się poszczególne powłoki, wykorzystując farby wodne, dwuskładnikowe oraz na bazie rozpuszczalników, bez obaw o ich uszkodzenie lub zabrudzenie w trakcie zasychania – wyjaśnia Marcin Weiss. – Prezentowany na Dremie automat lakierniczy jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem lakierniczym z ręcznym systemem regulacji pistoletów.
Został zaprojektowany z myślą o lakierowaniu desek tarasowych, podłogowych i ściennych. Znajdzie też zastosowanie przy lakierowaniu listew przypodłogowych, opasek drzwiowych, ościeżnic. Elementy wprowadzane są do urządzenia w pozycji poziomej za pośrednictwem automatycznego stołu rolkowego. IPS 400 przystosowany jest do pracy z maksymalnie ośmioma pistoletami i pozwala na uzyskanie jednolitej powłoki wysokiej jakości. Pistolety lakiernicze mogą pracować w systemie AirMix, jak i Airless. TopFlow może pracować jako samodzielne urządzenie lub jako część linii produkcyjnej, obejmującej automatyczne przenośniki i tunel suszący.
Niewielkie i poręczne
Na poznańskich targach nie mogło również zabraknąć mniejszych urządzeń, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem klientów firmy Dobre Maszyny. Reprezentowała je szlifierka stołowa DMS 1K przeznaczona do szlifowania krawędzi prostych i profilowanych. Przy doborze odpowiednich materiałów można nią szlifować materiał przed malowaniem, jak również między kolejnymi warstwami lakieru. Maszyna idealnie nadaje się także do załamywania ostrych krawędzi.
Jej nieskomplikowana budowa sprawia, że jest ona niezwykle prosta w obsłudze. Wyposażona jest w stół, który jest stabilny i nie utrudnia przesuwania obrabianego detalu. Zamontowana w urządzeniu kolumna umożliwia szybką i precyzyjną regulację w wielu osiach. Praca przy maszynie polega na ręcznym przyłożeniu obrabianego detalu do wirującej głowicy szlifierskiej.
– Szlifierka DMS 1K to model od podstaw zaprojektowany w naszej firmie – mówi przedstawiciel firmy Dobre Maszyny. – Użyte materiały są wysokiej jakości, co zapewnia niezmienność parametrów i bezproblemową eksploatację przez wiele lat.
Wszechstronna szczotkarka
Nieco większa, ale wciąż równie poręczna i zajmująca niewiele miejsca jest szczotkarka DMS 400, przeznaczona do obróbki takich materiałów, jak: drewno, metal, kompozyt, lakier. Szlifowanie odbywa się poprzez ręczne przyłożenie szlifowanego detalu do wirującej głowicy szlifierskiej. Elektroniczna regulacja prędkości obrotowej głowic pozwala na ustawienie właściwych parametrów obróbczych. Nastawne osłony odpylające skutecznie wychwytują pył powstały podczas szlifowania.
– Jako materiały do uzbrojenia maszyny polecamy ściernice listkowe firmy Flex Trim – radzi Marcin Weiss. – Dzięki tym materiałom szlifującym zyskuje się lepszą jakość i jednolitą powierzchnię, optymalny rezultat szlifowania, wreszcie łatwiejsze i wydajniejsze szlifowanie.
Z dużym wyborem listków szlifujących, przygotowanych z myślą o przyśpieszeniu procesu produkcyjnego oraz utrzymaniu jednakowej jakości, można się również było zapoznać na Dremie.
Technologia szlifowania Flex Trim to nowy standard dla optymalnego szlifowania drewna w stanie surowym i tzw. międzyszlifie. System szlifujący składa się z korpusu głowicy z rowkami, w które wsuwamy listki szlifujące. System Flex Trim dobierany jest pod konkretny wyrób, indywidualnie pod klienta i jego potrzeby, tak aby materiał szlifujący spełniał jego oczekiwania.
– Istnieje możliwość budowania różnych długości korpusów na bazie standardowych rozmiarów tak, aby spełnić wymagania w prawie każdym przypadku – zapewnia przedstawiciel Flex Trim. – Niezależnie od tego, głowice mogą być przygotowane na zamówienie w żądanej długości i średnicy. Klient może otrzymać na żądanie różne kombinacje systemu szlifierskiego, który w zależności od jego potrzeb dobiera się spośród różnych rodzajów papieru ściernego, nacięć i typów szczotek z metalową lub plastikową opaską mocującą wykonywaną w różnych długościach.
Oburęczne szlifowanie
Z nieskrywaną radością właściciel firmy Dobre Maszyny prezentował podczas targów Drema dwuręczną szlifierkę do sztapli DMS 2HS.
– Z przyjemnością prezentujemy nasze najnowsze rozwiązanie – wygodną, dwuręczną szlifierkę do szybkiej obróbki wielu elementów w sztaplu – mówi Marcin Weiss. – Wykonaliśmy to urządzenie specjalnie na targi Drema, na prośbę naszych kolegów z branży. DMS 2HS to pneumatyczna szlifierka wyposażona w głowicę z listkami Flex Trim. Do jej uruchomienia wystarczy standardowy, warsztatowy kompresor, wyposażona jest bowiem w szybkozłączkę 1/4’. Flex Trim już od ponad 25 lat opracowuje i rozwija swoje systemy szlifujące, które mają swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle drzewnym, ale również w przemyśle metalowym i kompozytowym.
~Małgorzata Gackowska