Powstaje najwyższy drewniany drapacz chmur w Niemczech

Powstaje najwyższy drewniany drapacz chmur w Niemczech

65 m wysokości i 19 pięter będzie miał najwyższy drewniany budynek w Niemczech. Wznoszony jest w Hamburgu, w modnej dzielnicy HafenCity.

Budownictwo drewniane przeżywa w Europie swój renesans, a architekci prześcigają się w projektowaniu coraz wyższych i piękniejszych budynków z drewna, czego doskonałym przykładem jest wieżowiec wznoszony w niemieckim Hamburgu. Budynek nazywa się „Roots” („Korzenie”), a imponująca drewniana konstrukcja ma 65 m wysokości i 19 pięter. Budowa ma zostać ukończona w 2023 r. i będzie to najwyższa drewniana konstrukcja w Niemczech.

Jak podkreśla deweloper obiektu, jedynie centralna klatka schodowa i fundamenty wykonane są z betonu. Cała reszta konstrukcji, do 18. piętra, wykonana jest z drewna.

Jedynie centralna klatka schodowa i fundamenty wykonane są z betonu. fot. Störmer Murphy and Partners

Ekologiczny wieżowiec w ekologicznej dzielnicy

Z 16 200 m2 prefabrykowanych elementów ściennych i łącznie około 5 500 m3 użytego drewna iglastego, budynek ma być wzorcowym przykładem ekologicznego budownictwa wielokondygnacyjnego, krótkiego czasu budowy (dzięki maksymalnej prefabrykacji) i zrównoważonego wykorzystania materiałów. Wszystkie apartamenty będą posiadać loggie ze szklanymi przesuwnymi elementami, które chronić będą od wiatru i deszczu, a fasadę budynku przed promieniowaniem UV i wilgocią.

Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym powstaje „Roots”. W hamburskiej dzielnicy HafenCity, tam, gdzie kiedyś stały doki i stare magazyny, powstaje model nowego europejskiego miasta na nabrzeżu. Ekologiczna równowaga tej nowej dzielnicy jest jej podstawowym kryterium i wykonywanych tam wszelkich prac. I dlatego, choć drewniana konstrukcja budynku jest o 12 proc. droższa niż gdyby została wykonana z betonu (zwłaszcza biorąc pod uwagę drastyczny wzrost cen drewna w Europie), to bezcenny pozostaje fakt, że drewno jest materiałem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.

W budynku znajdzie się 181 luksusowych mieszkań. fot. Störmer Murphy and Partners

Konstrukcja w fabryce, na miejscu jedynie montaż

„Roots” powstaje jako typowa konstrukcja prefabrykowana, co oznacza, że drewniane moduły budynku powstają w fabryce, skąd przewożone są na miejsce budowy i tam montowane. Zmniejszy to nie tylko czas budowy, ale także ilość odpadów i… hałas na placu budowy. Wieżowiec został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Störmer Murphy and Partners i będzie obiektem mieszkalnym ze 181 luksusowymi mieszkaniami.

„Roots” to pionierski projekt przejścia do zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego w hanzeatyckim Hamburgu – mówi architekt Jan Störmer. – Wzniesiony bezpośrednio z boku basenu portowego, nadaje dzielnicy piękny charakter i wnosi istotny wkład w redukcję emisji dwutlenku węgla. Poza tym drewniana konstrukcja pozwoli również zaoszczędzić koszty energii, gdyż drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne, a mieszkańcom – prowadzić zrównoważony styl życia.

„Roots” będzie nie tylko najwyższym drewnianym budynkiem w Niemczech, ale także jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zrównoważonych budynków mieszkalnych i biurowych. Mieszkańcy wieżowca będą mieli przepiękny widok zarówno na port, jak i widoczną z daleka słynną salę koncertową Elbphilharmonie. Do 2030 r. nową dzielnicę HafenCity ma zamieszkiwać ponad 120 tys. osób. 

~ Katarzyna Orlikowska