W technologii hybrydowej, łączącej betonowy rdzeń oraz konstrukcję z drewna BSH oraz CLT, wznoszony jest BURJ Zanzibar, który będzie mieć 96 metrów wysokości.
W 2027 roku, w sercu miasta Fumba Town na Zanzibarze, ma zostać ukończona budowa BURJ Zanzibar czyli najwyższego wieżowca w technologii hybrydowej w Afryce. Obiekt będzie miał wysokość 96 metrów (315 stóp) i będzie składać się z 28 pięter. Będzie to budynek z 266 mieszkaniami położony tuż przy wybrzeżu Oceanu Indyjskiego i ma stać się jednym z nowszych, kultowych adresów wyspy.
Konstrukcja hybrydowa oznacza betonowy rdzeń pozwalający na spełnienie wszystkich norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Pozostała konstrukcja zostanie wykonana z drewna klejonego warstwowo (BSH) oraz płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT).
Po ukończeniu Burj Zanzibar (arabskie słowo „burj” oznacza „wieża”) będzie najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie i pierwszym drewnianym wieżowcem, jaki kiedykolwiek zbudowano w Afryce. Jednocześnie ma prześcignąć 86,6-metrowy wieżowiec Ascent Tower w amerykańskim Milwaukee, który póki co jest najwyższą drewnianą konstrukcją hybrydową na świecie.
Konsorcjum specjalistów od Nowego Jorku po Szwajcarię
Projekt ma być realizowany przez konsorcjum czołowych specjalistów ze Szwajcarii, Austrii, Niemiec, RPA, Tanzanii i USA.
– Burj Zanzibar będzie szeroko widocznym nowym punktem orientacyjnym dla Zanzibaru i nie tylko, z uwagi zarówno na swój wygląd, ale także na metodę budowy – powiedział architekt Leander Moons odpowiedzialny za koncepcję budynku.
Budowa promuje lokalnie dostępne drewno jako materiał budowlany przyszłości i zwraca uwagę na bardziej zrównoważone budownictwo, oferując jednocześnie warunki życia na najwyższym poziomie. Jako pierwsza drewniana konstrukcja tej wielkości na świecie, ma być znana jako „pionowe zielone miasto” i służyć jako ikoniczny pomnik wyspy, całej Afryki oraz ochrony środowiska.
Dla przypomnienia, jeden metr sześcienny drewna wiąże pół tony CO2, podczas gdy tradycyjne budownictwo betonowe odpowiada za 25% światowej emisji CO2.
Fasada niczym plastry miodu
Ekologiczny charakter zawarty jest nie tylko w samej konstrukcji wieżowca. Wnętrza apartamentów korzystają z naturalnego wyglądu odsłoniętych drewnianych elementów, które podnoszą jakość mieszkania.
Projekt ma na celu połączenie lokalnego zielonego otoczenia z nowoczesnym afrykańskim stylem życia. Najwyższe kondygnacje apartamentowca mają tarasową formę, co pozwala na stworzenie tam ogrodów i loggie dla mieszkańców. Ponadto zielone podesty wkomponowane w elewację są miejscem dla roślin. Zielone ogrody na dachach i obsadzone roślinami balkony pozwalają na integrację natury w celu odzwierciedlenia zrównoważonego stylu życia i pomagają, wraz z budową wieżowca, zmniejszyć ślad węglowy budynku.
Innowacyjny układ obiektu pozwala na wysoce elastyczne i adaptowalne rozwiązania mieszkań. Wszystkie – od małych kawalerek po rozległe penthouse’y, oparte są na tym samym układzie modułowym. Dzięki takiemu podejściu projektowemu mieszkania o różnych układach i rozmiarach można rozmieścić na wszystkich piętrach z maksymalną elastycznością. Oprócz zwiększonej elastyczności koncepcja ta przyczyni się również do zoptymalizowania czasu budowy i najwyższej jakości wykończenia.
Podobne podejście modułowe zastosowano przy projektowaniu elewacji budynku. Wykorzystując tylko trzy typy modułów, stworzono zabawną fasadę – przypominającą ul z plastrami miodu – poprzez naprzemienne i zmieniające się głębokości i funkcje modułów. Te przestrzenie zewnętrzne można przekształcić w donice na rośliny, ale można je również włączyć do mieszkania, wdrażając okno panoramiczne. Ta innowacyjna i elastyczna koncepcja architektoniczna pozwala na indywidualne rozwiązania dostosowane do stylu życia mieszkańców związanego z ich pochodzeniem kulturowym, wielkością rodziny i różnymi etapami życia.
– Burj Zanzibar to nie tylko wyjątkowy budynek, ale nowy ekosystem dla przyszłości życia – dodał architekt Leander Moons. – Jako globalna atrakcja architektoniczna wyznaczy nowy punkt odniesienia dla budownictwa w XXI wieku i wyspy, która rozwija się w niesłychanym tempie. Zanzibar odnotował 15% roczny wzrost turystyki w minionych latach i 6,8% wzrost gospodarczy. Na początku tego roku pół-autonomiczny archipelag, położony 35 kilometrów od wybrzeży Tanzanii, rozwinął skrzydła także w innym kierunku, rozpoczynając inicjatywę mającą na celu przyciągnięcie afrykańskich firm technologicznych o łącznej wartości 6 miliardów dolarów.
~ tekst: Katarzyna Orlikowska