Pilarki z serii SWING przeznaczone są do cięcia drewna, belek i materiałów izolacyjnych. Posiadają funkcję elektromotorycznego pochylania głowicy tnącej w zakresie od 0° do 45°.
Włoska firma ACM od ponad 40 lat projektuje i produkuje obrabiarki do drewna. W zakładzie produkcyjnym w Novellara, na powierzchni około 3000 m2 powstają wysokiej jakości pilarki taśmowe, panelowe, taśmowe szlifierki oscylacyjne i szczotkarki. Podstawą całego procesu w firmie są elastyczne linie produkcyjne oraz testy końcowe. Mają one zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracowników oraz jakość wytwarzanych maszyn.
Hydrauliczny system naprężania piły
Najliczniej reprezentowaną w katalogu grupą maszyn są pionowe pilarki taśmowe. Taśmówka to zresztą pierwsza maszyna, która w 1979 r. pojawiła się w ofercie handlowej firmy. Model BS, efekt niezliczonych godzin pracy i ogromnego entuzjazmu, cieszy się nadal dużym zainteresowaniem klientów. Obecnie jest to już cała seria składająca się z pięciu maszyn różniących się średnicą kół prowadząco-napinających i parametrami obróbki.
Rozwinięciem tego modelu jest, licząca cztery modele, seria RS. Są to: BS 740 RS3”, BS 940 RS3”, BS 940 RS3” Special Manual i BS 940 RS3” Special Hydraulic. Wszystkie maszyny z tej serii wyposażone zostały w system posuwu dostępny w trzech wersjach – RA 260 ELP, RA 200 ELP i RA 21 CP. Posiadają one pneumatyczny docisk i rolkę napędzaną silnikiem elektrycznym, którego moc wynosi maksymalnie 0,5 kW. Dwa pierwsze modele wyposażono także w elektroniczny system płynnej regulacji prędkości posuwu w zakresach od 3,5 do 35 i 1,6 do 16 m/min. W RA 21 CP zastosowano natomiast system krokowej zmiany tego parametru, gdzie najmniejsza wartość to 2,5, a największa 40 m/min.
Pilarki te różnią się oczywiście możliwościami obróbczymi i zastosowanymi przy ich konstrukcji rozwiązaniami technicznymi. Podstawową różnicą jest średnica kół prowadząco-napinających. Ze względu na to kryterium maszyny z tej serii podzielić można na dwie grupy – z kołami o średnicy 730 i 930 mm. Pracuje na nich taśma o szerokości 80 lub 90 mm. Średnica kół przekłada się na maksymalną wysokość cięcia, która w przypadku mniejszej pilarki wynosi 450, natomiast większej – od 550 do 600 mm. Wymaga to zastosowania napędów o innej mocy – odpowiednio 9 i 11 kW. Maszyny te posiadają także pochylany w zakresie od 0 do 20° stół roboczy. Większy model występuje także w wersji z hydraulicznym systemem naprężania piły. Widać więc wyraźnie, że z pierwowzoru pozostały tylko idea i symbol, natomiast reszta to nowoczesna technologia, która na bieżąco jest aktualizowana.
Także w wersji „Special”
Następną pozycją w ofercie handlowej firmy ACM jest seria pilarek taśmowych SUMMA, które wyposażone zostały w aluminiowy stół przesuwny, podobny do rozwiązań stosowanych w pilarkach formatowych. Grupa ta liczy sześć modeli także różniących się średnicą zastosowanych kół. Może ona wynosić 730, 830 lub 930 mm. Dodatkowo koła najmniejsze i największe występują w dwóch wariantach szerokości bieżni, co pozwala na stosowanie różnych pił. Tak więc SUMMA 740 może być uzbrojona w brzeszczoty o szerokości 45 i 80 mm, natomiast SUMMA 940 – w piły mierzące 50 i 90 mm. SUMMA 840 występuje tylko w wersji z piłą o szerokości 50 mm. Napęd stanowią silniki elektryczne o mocy 5,5; 7,5 lub 11 kW. Maszyny te charakteryzują się także bardzo dużą maksymalną wysokością cięcia, która może wynosić od 500 do 620 mm. Warto także wspomnieć, że pilarka największa posiada również wersję „Special”, wyposażoną w ręczny system naprężania piły i układ smarowania prowadnic.
Bardzo ciekawą propozycją są pilarki z serii SWING, która przeznaczona jest przede wszystkim do cięcia drewna, belek i materiałów izolacyjnych. Posiadają one funkcję elektromotorycznego pochylania głowicy tnącej w zakresie od 0° do 45°. Wartość nastawy widoczna jest na elektronicznym wyświetlaczu. System pochylający bazuje na układzie zbudowanym z listwy zębatej i zębatki, co gwarantuje dużą precyzję pozycjonowania. Maszyna występuje w dwóch wersjach, z kołami o średnicy 630 i 730 mm, napędzanych silnikami o mocy 4 i 7,5 kW. Maksymalna wysokość cięcia jest w obydwóch przypadkach taka sama i wynosi 500 mm. Oprócz pochylanej głowicy taśmówka ta posiada również przesuwny stół występujący w kilku wariantach długości cięcia – 1500, 2000, 2500, 3200 i 3700 mm.
Taśmowy transporter powrotny Oprócz pilarek w układzie pionowym w katalogu znaleźć można także model TEKNO UNO, w którym głowica tnąca zorientowana jest w poziomie. Zastosowano w niej koła o średnicy 710 mm, napędzane przez silnik o mocy 15 kW. System posuwu materiału zbudowano w oparciu o transporter pasowy z płynną regulacją prędkości w zakresie od 0 do 18 m/min. Maszyna pozwala na rozcinanie materiału o maksymalnej szerokości i wysokości wynoszącej odpowiednio 300 i 400 mm. Natomiast jego minimalna długość to 300 mm. Maksymalna wartość tego parametru nie została określona i wynika z uwarunkowań procesu technologicznego. Głowica tnąca posiada możliwość regulacji w płaszczyźnie pionowej, dzięki czemu mamy możliwość nastawy grubości wycinanych z bloku materiału warstw. Zakres tej regulacji wynosi od 3 do 80 mm. Maszyna posiada także boczny, powrotny transporter taśmowy umożliwiający cofnięcie nierozciętego materiału do operatora w celu wycięcia następnego elementu.
~Tomasz Bogacki