Opracowany od podstaw i nagrodzony Złotym Medalem MTP system sterowania suszarniami LEKO_SYS II na tle innych rozwiązań istotnie wyróżnia się elastycznością, innowacyjnością oraz nowoczesnością.
Rodzinna firma LE.KO to przedsiębiorstwo o ugruntowanej już w kraju pozycji w zakresie produkcji suszarń do drewna, dostarczania komór do termicznej obróbki drewna oraz modernizacji istniejących urządzeń. Ponad 20 lat doświadczeń LE.KO jako producenta suszarń wykazało, jak istotną rzeczą jest uwzględnianie uwarunkowań przyszłej eksploatacji tych urządzeń. Stąd firma stara się nie zamykać wymagań klientów w typoszeregach. Elastyczność już na etapie projektowania jest jedną z cech wyróżniających LE.KO na rynku, która wpływa na późniejsze zadowolenie użytkowników. Na pozytywną ocenę składa się wiele elementów, z których należałoby wyróżnić jakość suszenia. Osiągana jest ona poprzez utrzymywanie przez system sterowania i urządzenia wykonawcze, zgodnie z wymaganiami technologii, parametrów wynikających z programów suszenia. Kształtuje to w połączeniu z niezawodnością pracy suszarń, solidnością konstrukcji, dbałością o oszczędność energii cieplnej i elektrycznej pozytywne, a niekiedy wręcz entuzjastyczne opinie użytkowników.
Konstrukcja i materiały
Standardowe wykonanie to komorowe suszarnie konwekcyjne, ze stropem pozornym. Suszarnie mogą być wykonywane jako wolnostojące, jedno- lub wielokomorowe, łączone w szeregi, w tym szeregi komór o różnej objętości użytkowej. Podstawowy materiał konstrukcyjny to aluminium oraz stal nierdzewna w gatunku 1.4301. Ściany zewnętrzne to blacha aluminiowa wypełniana wełną mineralną firmy Rockwool. Unikalna konstrukcja ścian eliminuje mostki cieplne.
Innowacyjny system sterowania
Opracowany od podstaw i nagrodzony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów w Poznaniu system sterowania suszarniami LEKO SYS II na tle innych systemów istotnie wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami i algorytmami, elastycznością i nowoczesnością. Zrealizowany jest na bazie sterownika SIMATIC S7-1200, produkowanego przez światowego potentata – firmę SIEMENS. Charakteryzuje się rozbudowanym oprogramowaniem, przy tym intuicyjnym w obsłudze z pozycji operatora. Standardem jest zdalny podgląd programowych i rzeczywistych parametrów suszenia, wprowadzanie zmian bez przerywania procesu, graficzna wizualizacja i archiwizacja procesów, prognozowanie zakończenia procesu, a także zdalne diagnozowanie zakłóceń w pracy suszarni. Ilość wejść analogowych i cyfrowych pozwala na rozbudowę systemu o dodatkowe funkcje oraz integrację z zaawansowanymi systemami sterowania produkcją. Suszarnie można obsługiwać lokalnie za pomocą paneli operatorskich z poziomu szaf sterowniczych. Obsługa zdalna odbywa się za pomocą komputera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie wizualizacyjne, standardowo dołączane do systemów sterowania. Falowniki firmy ABB lub SIEMENS, instalowane w szafach sterowniczych, pozwalają zarówno na redukcję obrotów wentylatorów powietrza obiegowego w fazie usuwania wody związanej, jak i opcjonalną redukcję wydajności wentylatorów przy załadunku grubszych sortymentów tarcicy.
Ważna energooszczędność
W warunkach rosnących cen energii duże znaczenie ma możliwość rejestracji zarówno chwilowej mocy silników, jak i całkowitego zużycia energii elektrycznej w kWh, narastająco w czasie i dla każdego zakończonego procesu suszenia. Minimalizacja zużycia energii przez suszarnie jest jednym z priorytetów LE.KO. Zapewniają to zarówno wysokosprawne wentylatory powietrza obiegowego, jak i silniki ich napędu w klasie energetycznej IE3.
Standardem jest wyposażanie suszarń LE.KO w falowniki odpowiedzialne za łagodny rozruch silników. Wpływa to na ich ochronę przed uszkodzeniami, eliminuje dodatkowe koszty z tytułu napraw i przerw w eksploatacji. Zaawansowany system sterowania zapewnia dużą odporność suszarń na zakłócenia wynikające z przerw w pracy kotłowni.
Pozwala to, w połączeniu z pracą sprzęgła hydraulicznego, na realizację procesu suszenia nawet przez kilka godzin po wyłączeniu zasilania z kotłowni i kontynuowanie procesu suszenia bez konieczności przechodzenia przez procedury ponownego programowania i uruchamiania. Suszarnie LE.KO wyróżnia pomiar UGL, który realizowany jest za pomocą stabilnego bezobsługowego przetwornika pomiarowego.
~artykuł promocyjny