Produkcja mebla od projektu aż po montaż

Produkcja mebla od projektu aż po montaż

Żeby w jak najszybszy sposób wykonać szafkę kuchenną, zachowując jednocześnie idealną dokładność, wystarczy spiąć w sieci oprogramowanie F4design z obrabiarkami Format-4.

Rozwiązanie FORMAT-4 firmy FELDER, które wykorzystuje zaawansowane obrabiarki oraz intuicyjne w obsłudze oprogramowanie, odpowiada na potrzeby nowoczesnego producenta mebli, który zastanawia się, jak w najszybszy sposób wykonać np. szafkę kuchenną, zachowując jednocześnie idealną dokładność. Jego zadaniem jest wspomaganie produkcji mebla – od projektu aż po montaż. Aby to osiągnąć, wystarczy spiąć w sieci oprogramowanie F4design z obrabiarkami Format-4, co zostanie zaprezentowane na żywo podczas targów DREMA na stoisku firmy Felder. Projektowanie na żywo Produkcja mebla na indywidualne zamówienie rozpoczyna się już podczas pierwszego spotkania z klientem. To wówczas producent ma pierwszy kontakt z oprogramowaniem Format-4 F4design. Osoba przyjmująca zamówienie w trakcie rozmowy z klientem wprowadza zarys mebla lub całego zestawu. Na żywo projektuje meble oraz pomieszczenie, aby pokazać klientowi wizualizację. Wprowadzanie zmian i uwag w czasie rzeczywistym oszczędza czas na kolejne wizyty i pozwala dopasować meble do oczekiwań odbiorcy. Można również skorzystać z biblioteki gotowych korpusów lub parametrycznie tworzyć nowe obiekty. Do zaakceptowanego projektu w szybki sposób zostają dodane parametry technologiczne, tak ważne w celu poprawnego zmontowania mebla. Oprogramowanie prowadzi krok po kroku, pozwalając na wybór odpowiedniej długości prowadnic, automatycznie dopasowanych do głębokości korpusu, wprowadza łączniki na odpowiedni wymiar, dobiera ich rozstaw tak, aby konstrukcja była poprawna i możliwa do zmontowania. Istnieje możliwość skorzystania z bazy znanych producentów lub wprowadzenia własnego typu okucia czy połączenia. W celu zminimalizowania błędów praca cały czas odbywa się na tym samym projekcie, który został stworzony na spotkaniu z klientem. Koniec projektowania nie oznacza jednak rozstania z programem. W tym momencie stworzona konstrukcja zostaje „rozbita” na elementy składowe po to, aby za jednym kliknięciem otrzymać listę formatek do optymalizacji cięcia, wygenerować programy CNC, które w dalszej części będą przekazane do przelotowego centrum numerycznego Format-4 creator 950 premium. Na tym etapie oprogramowanie zadba o przygotowanie listy elementów potrzebnych do zmontowania mebli oraz pozwoli na stworzenie rzutów mebla ułatwiających montaż końcowy.


Operatorowi towarzyszy oprogramowanie
W momencie, kiedy z biura przechodzi się do hali produkcyjnej, operatorowi nadal towarzyszy oprogramowanie. Wygenerowana wcześniej lista formatek zawiera nie tylko informacje o długości czy szerokości elementu, ale również ważne dane związane z całym procesem technologicznym, takie jak: rodzaj materiału, informacje o okleinowanej krawędzi czy też o przyporządkowanej obróbce CNC lub zleceniodawcy. Te wszystkie informacje, i jeszcze wiele dodatkowych, zostają „zaszyfrowane”w kodach kreskowych, a także przedstawione w postaci rysunku oraz tekstu na etykietach, które umieszcza się na przyciętych formatkach. Ich drukowanie odbywa się z wykorzystaniem drukarki podłączonej do przemysłowej piły poziomej Mayer kappa automatic 100, na której pilarz dokonuje rozkroju płyty zgodnie z optymalizacją przeprowadzoną przez oprogramowanie, pozwalającą zaoszczędzić zużycie materiału i skrócić czas rozkroju.

Rozkrój płyt w pakietach

Inwestycja w przemysłową pilarkę panelową Mayer kappa automatic 100, dysponującą wysokością cięcia 95 mm, umożliwia rozkrój kilku płyt w pakietach, co znacznie skraca czas cięcia. Masywne dwupalcowe chwytaki dają pilarzowi pewność, że materiał jest silnie trzymany i precyzyjnie prowadzony do momentu osiągnięcia zadanego wymiaru z dokładnością do 0,1 mm. Aby sprostać tym wymogom, pilarka posiada na wyposażeniu jakościowy silnik główny produkcji niemieckiej o mocy 12 KM, trzy stoły z poduszką powietrzną o długości 2300 mm i szerokości 600 mm, które ułatwiają operatorowi manewrowanie ciężkimi płytami, zaś wymiar 3200 x 3200 jest odpowiedni do ciętej płyty, przy czym sama maszyna zajmuje w hali niespełna 27 m2 powierzchni.

Wykorzystanie etykiet w okleiniarce

Etykiety w dalszym procesie technologicznym, jakim jest okleinowanie, dokładnie informują, która krawędź jakim rodzajem okleiny ma zostać oklejona na okleiniarce FORMAT-4 tempora 60.12 e-motion. To pozwala wykluczyć błędy i zredukować odpady materiału. Zastosowanie okleiniarki z pakietem sterowania motorycznego e-motion daje operatorowi możliwość sterowania maszyną z dotykowego ekranu. Wybór programów bezpośrednio z panelu sterującego daje pewność ustawień z dokładnością do 0,1 mm. Nieskończona ilość programów pozwala na zapisanie w pamięci konkretnych ustawień, które wywoływane są za naciśnięciem jednego klawisza – operator za pomocą etykiety wybiera ustawienia. Prędkość pracy maszyny 12 lub 20 m/min można dopasować do własnych możliwości oraz założonej wydajności. Zastosowanie dwusilnikowego agregatu zarabiania naroży pozwala na wybór naroża, którego krawędź ma zostać zaokrąglona oraz zapewnia płynność obróbki. Trzy agregaty na finiszu – cyklina płaska, profilowa oraz polerka pozwalają osiągnąć perfekcyjne wykończenie oklejonych krawędzi. Dla wymagającego użytkownika okleiniarka tempora 60.12 e-motion posiada w standardzie szybko wymienny zbiornik klejowy, który daje możliwość pracy z klejami różnego rodzaju lub koloru.

Załadunek od frontu centrum

Oklejone formatki trafiają do centrum przelotowego creator 950 premium FORMAT-4. Tutaj etykieta z kodem kreskowym, po sczytaniu przez skaner, wyszukuje i uruchamia program idealnie dopasowany do danego elementu. To dzięki oprogramowaniu F4design maszyna wie dokładnie, gdzie wykonać nawierty konstrukcyjne, wyciąć rowki, wyfrezować otwory. Wyeliminowanie pomyłek, skrócenie procesu wyszukiwania odpowiedniego programu obróbczego oraz precyzja znacznie podnoszą efektywność. Załadunek elementów odbywa się od frontu, a wyładunek już obrabianego elementu może odbyć się od tyłu. Masywne dwie łapki szybko i bezpiecznie przesuwają elementy o wadze do 120 kg. Elektrowrzeciono o mocy 12 kW zapewnia szerokie spektrum zastosowań, zarówno do obróbki płyty, jak i do drewna litego. Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza możliwości przelotowego centrum creator 950 premium FORMAT-4. W zależności od konfiguracji maszyna może posiadać czteromiejscowy magazynek narzędziowy oraz głowicę wiercącą DH25.Prezentowany model centrum wyposażony zostanie na targach w automat kołkujący, co czyni go jeszcze bardziej wszechstronnym. Mając już powiercone formatki, wystarczy spojrzeć na etykietę i połączyć je ze sobą jak klocki czy też spakować i dołączyć schemat montażu. Właśnie dzięki oprogramowaniu F4design ma się pewność, że to, co zaprojektowała jedna osoba, jest czytelne dla wszystkich biorących udział w procesie wytwarzania mebla.