Czas ochrony surowca do 4 miesięcy BOCHEMIT® Bluestop M chroni świeżo przetarte drewno w czasie transportu i magazynowania.
Wilgotność świeżo ściętego drewna wynosi przeciętnie od 80 do 120 proc. i zależy od masy drewna i czasu ścinania.
Tak wysoka wilgotność już sama w sobie stwarza dogodne warunki do zaatakowania drewna przez pleśnie i grzyby. Ryzyko podnosi się także w czasie transportu, w ciepłym i wilgotnym okresie letnim, zwłaszcza podczas przewozu w zamkniętych kontenerach.
Drewno okrągłe, które nie jest dostarczone do przetwórcy na czas, jest często atakowane przez grzyby przebarwiające już w czasie składowania w lesie. Rezultatem tego jest przebarwienie drewna, które tym samym traci na wartości estetycznej i obniża jego cenę rynkową. Dodatkowo tarcica wykonana z takiego drewna jest mniej odporna na mikroorganizmy, a zatem znacznie zwiększa ryzyko dalszego ataku, zwłaszcza przez pleśnie.
Prewencyjną chemiczną ochronę drewna należy więc stosować jak najszybciej po ścięciu zdrowych drzew. Profesjonalnym rozwiązaniem jest użycie preparatu BOCHEMIT® Bluestop M – ciekłego wodorozcieńczalnego koncentratu z fungicydem odpowiadającym za jego własności ochronne, który jest przeznaczony do tymczasowego zabezpieczenia powierzchni surowej tarcicy w czasie składowania i transportu, ze skutkiem prewencyjnym przeciw rozwojowi grzybów powodujących pleśnienie i siniznę. Produkt sprawdzi się przy zabezpieczaniu drewnianych palet, drewnianych pojemników transportowych i innych elementów ze świeżo przetartego drewna przed dalszą obróbką.
BOCHEMIT® Bluestop M jako koncentrat i jego wodne roztwory nie powodują znacznej korozji przedmiotów wykonanych ze strukturalnej stali niestopowej. Preparat może być również aplikowany w ciągach, liniach produkcyjnych, w których technologiczny czas kąpieli, natrysku itp. waha się w granicach kilku sekund.
Impregnacja przez zanurzenie lub natrysk
Producent proponuje aplikację preparatu dwoma technologicznymi metodami: przez zanurzenie lub moczenie, bądź natrysk.
Zanurzanie (w ciągłym procesie impregnującym) i moczenie przeprowadza się zazwyczaj w przeznaczonych do tego wodoszczelnych wannach. Czas technologiczny zanurzenia wynosi zazwyczaj kilka sekund, w zależności od szybkości pracy ciągu roboczego. W przypadku moczenia drewna w klasycznych wannach wkłada się do nich całe opakowanie elementów drewnianych, które umieszcza się w całości za pomocą ramienia hydraulicznego pod poziomem impregnatu. Poszczególne warstwy drewna w opakowaniu należy od siebie oddzielić, np. stosując przekładki, aby każdy element w opakowaniu był zanurzony ze wszystkich stron i aby powierzchnia drewna została w całości zmoczona. Czas moczenia wynosi zazwyczaj kilka minut. W przypadku, gdy elementy drewniane są po impregnacji cięte, np. w celu skrócenia długości, należy dodatkowo płaszczyzny cięcia zaimpregnować powłoką lub spryskać impregnatem. Producent preparatu zaleca regularnie czyścić wanny z roztworem z resztek trocin, które mogą mieć niepożądany wpływ na jakość roztworu aplikacyjnego.
Z kolei ochronę drewna przez natryskiwanie należy wykonać tak, aby cała powierzchnia drewna była powleczona jednolitą warstwą środka. Ilość roztworu aplikacyjnego powinna wynosić 100-120 ml/m2, zaś zalecana temperatura drewna
od +5°C do +30°C. Polecona koncentracja stosowanych roztworów aplikacyjnych to 1-2 proc. Zależy ona od kilku czynników, jak rodzaj drewna, warunki magazynowania, warunki klimatyczne itp.
Skuteczność potwierdzona badaniami
Powierzchnia drewna po zastosowaniu BOCHEMITU Bluestop M, którego czas działania wynosi od 3 do 4 miesięcy, jest bez zapachu, bez koloru lub resztek preparatu. BOCHEMIT® Bluestop M i jego roztwory wodne nie powodują korozji przedmiotów z niestopowej stali konstrukcyjnej i można ich używać w kontakcie z następującymi typami materiałów: polietylen, polipropylen, szkło.
– Skuteczność preparatu BOCHEMIT® Bluestop M potwierdzono niezależnymi badaniami w warunkach polowych, a następnie testami eksploatacyjnymi u wiodących europejskich przetwórców drewna, jak Stora Enso, Schweighofer lub Mayr-Melnhof Holz – podkreśla Marta Anyż, manager firmy Bochemie PL, która dostarcza produkty BOCHEMIT® na polski rynek od ponad 20 lat. – Oferujemy przemysłowe produkty do impregnacji aż do klasy zastosowania 4 (drewno w kontakcie z podłożem), zapewniając wysoki komfort użytkowania i łatwość nanoszenia. Preparaty mają unikatowy skład nowej generacji substancji biocydowych i spełniają wymagania wszystkich najnowszych europejskich norm i przepisów. Są nieustannie ulepszane i modernizowane tak, aby odpowiadały trendom i potrzebom klientów, zwłaszcza największych europejskich przetwórców drewna, z którymi współpracujemy. O jakości świadczy to, że BOCHEMIT® sprzedaje się zarówno w Europie Środkowej, ale także w krajach nadbałtyckich, Rosji, na Ukrainie, krajach zachodnioeuropejskich lub w Skandynawii. Produkty są rejestrowane i certyfikowane w 12 krajach Europy przez najbardziej uznawane urzędy certyfikacyjne, które gwarantują skuteczność produktów. BOCHEMIT® to jednak nie tylko produkty, ale także pomoc techniczna i wsparcie. Przedstawiciele handlowi i techniczni firmy zapewniają partnerom handlowym i klientom firmy regularną obsługę zarówno pod względem technicznym, jak i prawnym. Dzięki wieloletniej działalności na rynku klienci są informowani o najnowszych trendach i doświadczeniach z zakresu ochrony drewna.
Produkty BOCHEMIT® są dostępne w bezpośredniej sprzedaży przez firmę Bochemie PL sp. z o.o. lub za pośrednictwem partnerów handlowych, firm: Bis-Podex sp. j., F. H. Beta II, B. H. Zelin.