Przyszłościowe rozwiązania dla gospodarki leśnej

Przyszłościowe rozwiązania dla gospodarki leśnej

Od 17 do 20 lipca w Monachium odbędzie się kolejna edycja międzynarodowych targów INTERFORST. Na około 75 000 metrów2 powierzchni wystawcy z sektora branży leśnej zaprezentują swoje rozwiązania.

Razem z wieloma wystawcami chcemy skupić się na zagadnieniu ekologii – mówi Petra Westphal, dyrektor INTERFORST. – Wielu z nich zademonstruje również rozwiązania dla zabezpieczenia funkcjonowania i obsługi lasu jako naszego ekosystemu.

Szeroki wybór produktów i koncepcji, takich jak ochrona roślin, ochrona gleby czy pozyskiwanie drewna stanowić będą podstawę targów. Jednak te tradycyjne,  dotychczas stosowane środki, takie jak wydajne metody sadzenia i monitorowanie szkód, wymagają w przyszłości dalszego wzmocnienia dzięki inteligentnym rozwiązaniom cyfrowym. Z tego powodu oferta INTERFORST jest również ukierunkowana ku takim zadaniom, jak analiza lokalizacji, monitorowanie wrażliwych zasobów i środki na tworzenie przyszłościowych lasów mieszanych, które są dostosowane do cieplejszego klimatu. Dzięki narzędziom internetowym i opartym na danych ofertom dotyczącym konkretnych lasów, pojawiły się nowe możliwości, które właściciele lasów i leśnicy mogą wykorzystać do bardziej precyzyjnego reagowania na warunki panujące w ich własnym lesie.

To są dokładnie te działania, które od jakiegoś czasu prowadzą leśnicy. Specyficzne dla regionów czynniki ekologiczne, takie jak stan gleby, mogą być teraz szczegółowo zbadane. Analizy oraz próby hodowlane stają się coraz ważniejsze przy wyborze gatunków drzew. W sieci dostępne są dane i wizualizacje, które również potwierdzają, że w przyszłości stan lasu trzeba będzie ocenić na mniejszą skalę w celu opracowania odpowiednich środków. Jednym z przykładów jest obraz stanu lasu przygotowany w ramach projektu bawarskiej sieci badań nad klimatem.

Na targach nie zabraknie oczywiście pokazów maszyn: od pił łańcuchowych po harvestery i forwardery – wyjaśnia Petra Westphal.

Oprócz, dotyczących tematu głównego, ofert wystawców program targów dostarczy także wiele uzupełniających inspiracji na temat tego, jak leśnictwo może dostosować się do przyszłości. Koncepcja ta zostanie zaprezentowana na pokazie specjalnym „Przebudowa lasu”. Omówiony na niej będzie zagadnienie jak powinny przebiegać zmiany gatunków drzew w nadchodzących latach i dziesięcioleciach w celu zapewnienia stabilnych i odpornych na zmianę klimatu lasów dla przyszłych pokoleń. Prof. Rupert Seidl, na konferencji 19 lipca,  odpowie na pytanie „Jak odporne są lasy Europy?” a prof. Andreas W. Bitter przedstawi wskazówki dotyczące ponownego zalesiania. Ponadto w dniach 17 i 18 lipca odbędzie się forum z serią wykładów poruszających temat zmian klimatycznych i hodowli lasu.  

~ Tomasz Bogacki