Piło-łuparka TITAN 53/40 Premium została stworzona z myślą o profesjonalnych producentach drewna opałowego, którzy chcą zwiększyć swoją wydajność pracy, a jednocześnie szukają możliwości piłowania kłód o większej średnicy. Maszyna pozwala na obróbkę materiału o maksymalnej średnicy 53 cm i łupie z siłą 400 kN (40 t), dzięki czemu sprawdza się ona doskonale w przypadku obróbki twardych gatunków drewna.
Założona w 1992 r. słoweńska firma Uniforest jest obecnie jednym z wiodących europejskich producentów maszyn leśnych. Głównymi fundamentami ich rozwoju są przyjazne dla środowiska i łatwe w obsłudze perfekcyjne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne.
W 1994 r. firma rozpoczęła produkcję wyciągarek leśnych od 3 do 6 t, które po raz pierwszy zaprezentowano w 1999 r. na targach SIMA w Paryżu. Natomiast w 2003 r. powstał pierwszy prototyp łuparki pionowej, będącej protoplastą całej serii tych urządzeń, funkcjonujących pod nazwą TITANIUM, która składa się obecnie z siedmiu modeli. Warto wspomnieć, że łuparka TITANIUM 23 została wyróżniona niemiecką nagrodą Design Award Special 2017. W grupie tej znaleźć można także dwie łuparki poziome tworzące serię MAGNUM.
Osobną rodzinę stanowią maszyny do produkcji drewna opałowego, a mianowicie piło-łuparki TITAN. Dział badawczo-rozwojowy firmy rozpoczął prace nad pierwszą tego typu maszyną w 2012 r.
W efekcie powstała piło-łuparka TITAN 40/20, która tnie i łupie kłody o maksymalnej średnicy 40 cm z siłą 20 t. Parametry te uwidocznione zostały w symbolu maszyny. Kolejne dwa modele radzą już sobie z kłodami mierzącymi 43 cm, ale absolutnym rekordzistą jest najnowszy projekt firmy Uniforest – TITAN 53/40 Premium.
Sterowana za pomocą siłowników hydraulicznych
Piło-łuparka TITAN 53/40 Premium została stworzona z myślą o profesjonalnych producentach drewna opałowego, którzy chcą zwiększyć swoją wydajność pracy, a jednocześnie szukają możliwości piłowania kłód o większej średnicy. Maszyna pozwala na obróbkę materiału o maksymalnej średnicy 53 cm i łupie z siłą 400 kN (40 t), dzięki czemu sprawdza się ona doskonale w przypadku obróbki twardych gatunków drewna. Pod względem napędu TITAN 53/40 Premium dostępna jest w trzech wersjach. Pierwsza z nich, oznaczona literą E, napędzana jest dwoma silnikami elektrycznymi o mocach 15 i 11 kW. Jeden z nich odpowiada za napęd piły tarczowej tnącej kłodę na odpowiedniej długości odcinki, a drugi napędza transporter podawczy. Zgodnie ze specyfikacją jest to wersja stacjonarna. Drugi wariant maszyny – CD TR napędzany jest, poprzez wałek odbioru mocy, przez ciągnik, który jednocześnie transportuje pilarko-łuparkę na miejsce pracy. Kod TR oznacza, że jest ona wyposażona w zestaw osi. Trzecia wersja to rozwiązanie, które w zależności od warunków może być napędzane przez silniki elektryczne lub też za pomocą ciągnika. Ono również posiada, umożliwiający transport, zestaw osi.
Należy wspomnieć, że w przypadku napędu poprzez wałek odbioru mocy obroty powinny zawierać się w przedziale od 420 do 460 obr./min, a optymalna moc ciągnika to 65 KM.
Bez względu na rodzaj napędu TITAN 53/40 Premium to kompaktowa i niezawodna konstrukcja, która została zaprojektowana do produkcji naprawdę dużych ilości drewna opałowego. Jej wymiary (długość x szerokość x wysokość) ze złożonymi transporterami podawczym i odbiorczym to 3300 dla wersji E i 4630 dla CD x 2270 x 2700 mm.
Przy jej tworzeniu uwzględniono czynniki decydujące także o bezpieczeństwie pracy, łatwości obsługi i niskich kosztach eksploatacji. Oprócz tego Uniforest dołożył wszelkich starań, aby TITAN 53/40 Premium była przyjazna dla środowiska. Urządzenie sterowane jest za pomocą siłowników hydraulicznych bez elektrycznych lub elektronicznych elementów sterujących, co pozwala na pracę w trudnych warunkach.
Znaczne oszczędności czasowe i kosztowe
Przeznaczona do pocięcia i połupania kłoda podawana jest z bufora na dwusekcyjny transporter podawczy maszyny, składający się z napędzanych, odpowiednio ukształtowanych zębatych rolek. Jego długość całkowita wynosi 2000, natomiast szerokość 1250 mm. Sekcja zewnętrzna transportera zamocowana jest przegubowo, a regulacja kąta pochylenia odbywa się z zastosowaniem siłowników hydraulicznych w zakresie od +43 do -20 stopni. Pozycja zero stopni oznacza, że transporter ustawiony jest poziomo, równolegle do podłoża. Rozwiązanie to zostało przez firmę Uniforest opatentowane. Funkcja ta ułatwia dostosowanie położenia tej sekcji transportera w zależności od średnicy podawanej kłody, a także umożliwia jego podniesienie do pozycji pionowej po zakończeniu pracy.
Zębate rolki przesuwają materiał w kierunku strefy cięcia, gdzie pracuje wahadłowa piła tarczowa o średnicy 1300 mm. Na jej końcu zainstalowana została hydrauliczna kołyska pełniąca podwójną funkcję – bazy końcowej i przenośnika odciętego kawałka kłody do sekcji łupania. Kłoda może być cięta na odcinki o długości: 25, 33, 40, 50 lub 60 cm. Podczas cięcia dociskana jest ona do przykładnicy wzdłużnej za pomocą hydraulicznego ramienia pełniącego również funkcję systemu pomiaru średnicy. Na tej podstawie operator ma możliwość wyboru i zastosowania odpowiedniego noża.
Piła tarczowa z ostrzami z węglika spiekanego dzięki swej sprężystości i kształtowi zębów umożliwia cięcie kłody w bardzo krótkim czasie. Wnosi ona także istotny wkład w obniżenie i tak niskich kosztów eksploatacji, co pomaga chronić środowisko naturalne. Ze względu na obecność zanieczyszczeń w postaci piasku lub kamyków musi być ona ostrzona raz lub dwa razy w miesiącu. W porównaniu do piły łańcuchowej jest to i tak dziesięć razy rzadziej. Jeśli kłody są wolne od tego rodzaju dodatków, ostrzenie ogranicza się do jednego na trzy miesiące pracy. Ponadto, w przeciwieństwie do łańcuchów, piła tarczowa nie wymaga smarowania podczas pracy, gdzie otwarty system hydrauliczny powoduje, że olej przedostaje się do środowiska, zamiast wracać do zbiornika. Z tego powodu uzyskane trociny nie nadają się do dalszego przetwarzania. Dodatkowo smarowanie łańcucha wymaga, w zależności od wydajności maszyny, około 200 l oleju na miesiąc. Tak więc dzięki zintegrowanej pile tarczowej TITAN 53/40 Premium zapewnia znaczne oszczędności czasowe i kosztowe.
Ilość szczap uzależniona od średnicy materiału
Nóż z wieloma opcjami łupania to również opatentowane przez Uniforest rozwiązanie, które pomaga zwiększyć wydajność pracy. Proces łupania nie musi być zatrzymywany, ponieważ narzędzie nie jest wymieniane na inne, ale jest pozycjonowane hydraulicznie za pomocą dźwigni znajdującej się na panelu sterowania. Liczba szczap zależy od średnicy łupanej kłody, wymuszającej niejako rodzaj zastosowanego noża rozszczepiającego. W katalogu producent podaje informację, że może ich być od 2 do 18. W praktyce zestaw łupiący posiada formę podzielonej na sekcje ramy, a na każdej z nich zainstalowano komplet stałych noży w różnym układzie. Ich liczba oraz rozmieszczenie zależy, jak nietrudno się domyślić, od średnicy łupanego materiału. Rama zainstalowana jest w maszynie pionowo i przesuwnie. Za jej ruch odpowiada siłownik hydrauliczny. Decyzje podejmuje oczywiście operator, w oparciu o wynik pomiaru średnicy łupanego materiału. Po ustawieniu odpowiedniego zestawu noży w pozycji roboczej, poziomy siłownik hydrauliczny przepycha z dużą siłą kawałek odciętej wcześniej kłody przez ramę z nożami. Powstałe w ten sposób szczapy opadają grawitacyjnie na odbiorczy transporter taśmowy. Jest on rozsuwany hydraulicznie do długości 5 m, a także regulowany w płaszczyźnie poziomej w zakresie 15 stopni w lewo i w prawo, co pozwala na pełne wypełnienie przyczepy bez konieczności jego przenoszenia.
Uniforest kładzie także duży nacisk na niskie zużycie energii. Wynika to z faktu, że zastosowany osprzęt hydrauliczny charakteryzuje się minimalnym oporem hydraulicznym generowanym podczas jego eksploatacji. Zapobiega to niepotrzebnemu przegrzaniu pilarko-łuparki, a tym samym zapewnia niskie zużycie energii. Standardowo maszyna wyposażona jest w żeliwną pompę hydrauliczną. TITAN 53/40 Premium powstaje z wysokiej jakości, certyfikowanych elementów posiadających najlepszą ochronę antykorozyjną. Zbiornik oleju hydraulicznego może być ocynkowany lub posiadać podwójne dno i wbudowany jest w główny korpus łuparki. Wszystko to gwarantuje długą żywotność i niskie koszty eksploatacji maszyny. Firma współpracuje z najlepszymi dostawcami zapewniającymi najwyższej jakości podzespoły. Produkcja opiera się na przyjaznych dla środowiska metodach produkcji, a także na zrównoważonym wykorzystaniu materiałów. Dowodem tego są międzynarodowe certyfikaty potwierdzające ich zgodność z europejskimi i międzynarodowymi przepisami oraz liczne patenty zgłoszone przez dział R&D.
~ Tomasz Bogacki