Rozwiązania dla dużych fabryk i małych zakładów rzemieślniczych

Rozwiązania dla dużych fabryk i małych zakładów rzemieślniczych

Wysoka jakość, niezawodność, wydajna praca oraz niskie koszty eksploatacji to cechy rozwiązań oferowanych przez firmę Moldow. Jest to efekt wieloletniego doświadczenia w projektowaniu i doborze odpowiednich filtrów oraz komponentów wchodzących w skład instalacji odpylania.

Tegoroczne targi Drema były drugimi w historii firmy Moldow Polska. Wbrew pozorom ta duńska rodzinna firma, która do dziś jest własnością i pod zarządem potomków jej założyciela, działa od 1921 roku. Od początku dwie firmy, które dziś tworzą Moldow (Jørgen Hansens Maskinfabrik i Moldow Systems), specjalizowały się w trzech kluczowych obszarach: rozwiązaniach dla systemów filtracji powietrza, wentylatorach przemysłowych oraz natryskowych liniach lakierniczych, które obecnie są sprzedawane firmom na całym świecie.

– To nasza druga edycja targów DREMA – powiedział Marcin Raczyk, dyrektor Moldow Polska. – Już drugiego dnia odnotowujemy wiele nowych zapytań. Z naszej perspektywy to doskonałe miejsce do promowania produktów i rozwiązań Moldow. W tym roku prezentujemy filtr typu SB, dedykowany mniejszym zakładom. Moldow oferuje rozwiązania zarówno dla dużych przedsiębiorstw, fabryk zatrudniających ponad 500 pracowników, jak i dla mniejszych zakładów rzemieślniczych. Prezentowany filtr został sprzedany do niewielkiej firmy CrisTap z Wejherowa, producenta mebli tapicerowanych na zamówienie, i po targach trafi bezpośrednio do klienta.

Klienci nie kupują programu, który powstał rok czy dwa lata temu

Systemy oferowane przez firmę Moldow znane są z wysokiej jakości, niezawodności, wydajnej pracy oraz niskich kosztów eksploatacji. Można je spotkać także w polskich firmach produkcyjnych. Inżynierowie Moldow mają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i doborze odpowiednich filtrów oraz komponentów wchodzących w skład instalacji odpylania. Dzięki temu firma może pochwalić się wieloma zrealizowanymi projektami na całym świecie. Ponad sto lat specjalizowania się w tej niełatwej dziedzinie pozwoliło firmie na zgromadzenie dużej wiedzy pozwalającej projektować instalacje w różnych branżach i zastosowaniach.

– Dodatkowo, podobnie jak w zeszłym roku, promujemy także naszą koncepcję oszczędzania energii ENSACO (Energy Saving Concept) – podkreślił Marcin Raczyk. – Przez ostatni rok widzimy, że produkt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mamy wiele zapytań i już nawet gotowych zamówień na te systemy. Energochłonność systemów odpylania w zakładach obróbki drewna stanowi około 35 proc. całkowitego zużycia energii. Przekłada się to bezpośrednio na rentowność procesów produkcyjnych oraz konkurencyjność rynkową firmy. Jest to poważny problem, którego rozwiązania rynek oczekuje od dawna. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Moldow opracował i wdrożył swój system sterowania instalacją odpylania o nazwie ENSACO. Zapewnia on oszczędność energii, monitorując maszyny i punkty odciągu oraz dopasowując wielkość odciągu do rzeczywistych potrzeb. Tryb pracy jest zależny od zapotrzebowania, co gwarantuje minimalne zużycie energii, a także powoduje ogólnie mniejsze zużycie filtrów i urządzeń odciągowych.

System ENSACO to udoskonalona i zoptymalizowana wersja systemu Moldow Energy Manager. Powstał on nie tylko w oparciu o wieloletnie doświadczenie firmy w projektowaniu instalacji odciągowych. Jest ona efektem współpracy i dialogu między Moldow a kierownikami produkcji, pracownikami serwisu i operatorami maszyn na całym świecie. System odpylania Moldow w połączeniu z ENSACO i wysoce wydajnymi wentylatorami gwarantuje zoptymalizowany energetycznie, niezawodny i trwały system odsysania pyłu, który zużywa nawet do 80 proc. mniej energii niż tradycyjne i konkurencyjne rozwiązania. 

– Przy dzisiejszych cenach energii jest to dla firm produkcyjnych bardzo ciekawy produkt – zaznaczył Marcin Raczyk. – Z drugiej strony trzeba oddać naszym polskim przedsiębiorcom, że coraz więcej z nich zaczyna także dbać o ekologię. Chodzi więc nie tylko o zmniejszenie zużycia prądu, ale też o to, co zostawimy dla przyszłych pokoleń. Jest to także jeden z czynników dużego zainteresowania systemem ENSACO. Kolejnym istotnym atutem są białe certyfikaty, które można uzyskać dzięki montażowi naszego systemu. Pozwalają one na zwrot kosztów inwestycji, nawet do 100 proc., co stanowi wyjątkowo korzystną propozycję dla naszych klientów. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które aktywnie poszukują sposobów na redukcję kosztów produkcji. Wiemy, że optymalizacja wydatków jest priorytetem dla większości przedsiębiorstw, a system ENSACO może być odpowiedzią na te wyzwania, skutecznie pomagając w osiągnięciu tego celu. Na rynku pojawiły się podobne systemy, które są kopią naszego rozwiązania. Moldow rozwija ten system od ponad 20 lat, a ENSACO to już trzecia generacja tego sprawdzonego produktu. Klienci decydują się więc na zaawansowany system, a nie na program stworzony zaledwie rok czy dwa lata temu, co gwarantuje stabilność i niezawodność opartą na wieloletnim doświadczeniu.

Instalacja systemu bez przerywania pracy zakładu

ENSACO to tak zwane odpylanie na żądanie. W wielu zakładach, wchodząc do hali produkcyjnej, widzi się włączone maszyny i odciągi, na których nie odbywa się obróbka elementów. Energia jest po prostu marnowana. System ENSACO w pełni kontroluje i zarządza pracą całego systemu odpylania. Każda maszyna wpięta jest do systemu sterowania i na podstawie sygnału z czujnika wykrywającego, czy przechodzą przez nią elementy, zasuwa jest pneumatycznie zamykana lub otwierana. Oprócz tego cały rurociąg wyposażony jest w czujniki ciśnienia. Pilnują one, aby zbyt długo nie występowała w rurociągu zbyt mała prędkość i nie doszło do jego zatkania. Oszczędności są oczywiście bardzo ważne, ale bezpieczeństwo stoi na pierwszym miejscu.

System ENSACO zintegrować można z istniejącymi już w zakładach systemami odciągowymi lub też kupić wraz z instalacją odpylającą Moldow. Nie ma znaczenia, czy jest to system nadciśnieniowy czy podciśnieniowy. W praktyce jest to zestaw zasuw pneumatycznych oraz szafa sterownicza z panelem kontrolnym wyposażonym w oprogramowanie ENSACO, które jest w pełni własnością firmy Moldow, a także jest przez nią utrzymywane i rozwijane. Monitorowanie, regulacje i ustawienia odbywają się z pozycji ekranu dotykowego lub za pośrednictwem połączenia sieciowego na komputerze. Jeżeli system jest podłączony do sieci firmowej, umożliwia dodatkowy monitoring i obsługę poprzez Internet, a także wsparcie techniczne on-line. Wyświetlany na ekranie projekt instalacji to odzwierciedlenie stanu rzeczywistego. Chodzi o to, aby ułatwić pracę pracownikom. Dzięki systemowi dział utrzymania ruchu ma pełną diagnozę systemu, widzi, jak obciążone są maszyny w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca. Pozwala także na tworzenie pełnych statystyk obciążenia systemu odpylania. Z punktu widzenia właściciela zakładu jest to niezwykle ważna funkcja. Widzi on, jak obłożone są maszyny i ile zużywają energii na odpylanie. – Sterowanie pracą systemu odbywa się całkowicie automatycznie – podkreślił Marcin Raczyk. – Nie ma znaczenia, czy jest to stary nadciśnieniowy filtr, czy nowy podciśnieniowy. Amortyzacja inwestycji przy pracy dwuzmianowej wynosi około 8-12 miesięcy, w zależności od wielkości systemu. Oznacza to szybki zwrot kosztów, a dalsza eksploatacja generuje czysty zysk. Przy podejmowaniu decyzji trudno znaleźć powód do wahania, zwłaszcza że prace instalacyjne, takie jak montaż zasuw, instalacji sprężonego powietrza oraz prowadzenie kabli, mogą być wykonane bez przerywania pracy zakładu.  

~Tomasz Bogacki