Dzięki wsparciu techników z ośrodków badawczo-rozwojowych w Niemczech i Austrii specjaliści z Leitz Polska są w stanie rozwiązać każdy najbardziej skomplikowany problem i znaleźć optymalne rozwiązanie.
W tym roku jubileusz dwudziestopięciolecia działalności obchodzi firma Leitz Polska. Z tej okazji 28 kwietnia w Radomsku, gdzie mieści się siedziba główna firmy, zorganizowano jubileuszową galę. Najpierw zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzenia siedziby Leitz Polska oraz działu ostrzenia i regeneracji narzędzi, a następnie uroczystość przeniosła się do Hotelu Porto w Radomsku.
Początkowo firma zajmowała się tylko serwisowaniem narzędzi, a po pewnym czasie jej działalność rozszerzona została o sprzedaż i profesjonalne doradztwo. Obecnie posiada ona w Polsce 6 oddziałów serwisu. Działalność firmy skupia się na różnych branżach – meble, okna, podłogi, budownictwo drewniane i materiały niedrzewne. Gęsta sieć placówek serwisowych, najwyższa jakość ostrzenia, odbiór i przywóz narzędzi własnymi środkami transportu to wyróżnik firmy Leitz zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu z zastępcą prezydenta Radomska Moniką Andrysiak i starostą powiatu radomszczańskiego Beatą Pokorą. Byli też: przewodnicząca rady nadzorczej i właścicielka Grupy Leitz dr Cornelia Brucklacher oraz szef Grupy Leitz Jürgen Köppel. Gościom jubileuszu przypomniano historię oraz zakres działania firmy. Jak podkreśliło kierownictwo, największą i najważniejszą wartością są pracownicy, którzy angażują się nie tylko w pracę, ale i różnego rodzaju akcje proekologiczne i charytatywne.
Wydajność, produktywność i jakość
Dzięki wsparciu techników z ośrodków badawczo-rozwojowych w Niemczech i Austrii specjaliści z Leitz Polska są w stanie rozwiązać każdy najbardziej skomplikowany problem i znaleźć optymalne rozwiązanie. Jest to możliwe dzięki prawie stupięćdziesięcioletniemu doświadczeniu Grupy Leitz w tworzeniu różnego rodzaju narzędzi do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych i innych. Plasuje to ją w ścisłej czołówce dostawców narzędzi dla różnych branż. Grupa Leitz posiada 7 własnych zakładów produkcyjnych na świecie oraz 38 własnych przedstawicielstw. Dzięki intensywnej współpracy z siostrzanymi firmami Bilz i Boehlerit, Leitz jest w stanie zaoferować skoordynowane i zoptymalizowane rozwiązania z jednej ręki. Boehlerit – jako pionier w dziedzinie produkcji węglików spiekanych – od ponad 85 lat bezkonkurencyjnie przoduje w kształtowaniu węglika i jego powlekaniu. Natomiast Bilz jest działającym na całym świecie specjalistą w zakresie precyzyjnego mocowania i szybkiej wymiany narzędzi.
Pozycja lidera związana jest z obecnością na wszystkich liczących się imprezach wystawienniczych. Do najważniejszych należą oczywiście organizowane w Hanowerze targi Ligna. Na swoim stoisku specjaliści z Oberkochen zaprezentowali innowacyjne, nowe rozwiązania techniczne oraz przyszłościowe koncepcje usług. Leitz skoncentrował się w szczególności na narzędziach do konstrukcji z drewna oraz na obróbce drewna litego w branży meblarskiej i stolarki okiennej. W ten sposób światowy lider rynku po raz kolejny podkreśla swoją pozycję w zakresie zorientowanej na użytkownika innowacyjnej technologii narzędziowej w przemyśle drzewnym oraz tworzyw sztucznych. Powstały one przede wszystkim z myślą o większej wydajności, produktywności, jakości i zrównoważonym rozwoju w codziennej pracy.
Wymienna głowica skraca czas ustawiania i regulacji
Na przykład, aby uzyskać większą wydajność i zrównoważony rozwój w budownictwie drewnianym, inżynierowie Leitz opracowali specjalne wiertło z wymienną głowicą TC. Ideą było opracowanie nowego systemu narzędziowego, który zasadniczo składa się ze stabilnego i wielokrotnego użytku stalowego korpusu podstawowego oraz wymiennego wiertła wykonanego z węglika spiekanego. Dużą zaletą dla użytkowników jest przede wszystkim to, że szybka i łatwa wymiana wymiennej głowicy wielokrotnie skraca czas ustawiania i regulacji. Ponadto wymienne głowice można ostrzyć, co sprawia, że system jest bardziej ekonomiczny w całym cyklu życia niż porównywalne standardowe wiertła. Wreszcie, podstawowy korpus systemu można kupić tylko raz. Specjalnie opracowana geometria narzędzia zapewnia niezawodność procesu i wysoką jakość wierconych otworów, a także gwarantuje, że wiertło nie ślizga się w obrabianym elemencie. Potencjalni użytkownicy otrzymują również wiertło o znacznie dłuższej żywotności, które dodatkowo jest mniej podatne na złamania, a przez to niezawodne – nawet podczas obróbki twardego drewna. Śmiało można więc powiedzieć, że nowe rozwiązanie zrewolucjonizuje procesy wiercenia w budownictwie drewnianym.
Elastyczność produkcji dzięki wymiennym ostrzom
Z kolei producenci drewna klejonego krzyżowo (CLT) znaleźć mogli na stoisku firmy Leitz kolejną innowację, która pozwoli w przyszłości w pełni wykorzystać możliwości ich systemów do łączenia mikrowczepowego i zwiększyć produktywność procesu produkcyjnego. Nowa generacja frezów do połączeń na wczepy klinowe Leitz TurboHawk umożliwia stosowanie wysokich prędkości posuwu z zachowaniem najwyższej jakości obróbki. Wyjątkowa precyzja wykonania profilu narzędzia zapewnia wysokiej jakości wyniki w połączeniach mikrowczepowych. Ostrza tnące frezów można łatwo i szybko wymieniać. Z punktu widzenia elastyczności produkcji jest to bardzo ważna funkcja – w szczególności, gdy producenci CLT przetwarzają różne grubości drewna. Dzięki ostrzom tnącym z powłoką typu Marathon, które mają szczególnie duże strefy ostrzenia, narzędzie może być również wielokrotnie ostrzone i dlatego jest wyjątkowo trwałe.
Ekonomiczny system strugania
Temat zrównoważonego rozwoju odgrywa również bardzo ważną rolę w kolejnej innowacji, szczególnie dla firm zajmujących się obróbką drewna litego. Dzięki nowej głowicy CentroPlan – przeznaczonej do stosowania w produkcji mebli, a także okien, firma Leitz opracowała system strugania, który jest szczególnie ekonomiczny, a jednocześnie zapewnia doskonałe wyniki obróbki. Ideą tego jest recykling zużytych noży VariPlan i ponowne zainstalowanie ich w tym systemie narzędzi jako jednorazowe noże odwracalne. Rezultatem jest trwała głowica tnąca, szczególnie przydatna dla użytkowników narzędzi firmy Leitz, dla których usługa ostrzenia jest trudno dostępna ze względu na lokalne warunki. Jak więc widać, po raz kolejny firma Leitz, dzięki innowacyjnie opracowanym narzędziom, wyznacza nowe standardy, wspierając w ten sposób progresywne trendy w obróbce, produktach lub materiałach. „Rozwiązania w nowym wymiarze” firmy z Oberkochen nie tylko sprawiają, że procesy produkcyjne stają się bardziej wydajne, elastyczne i niezawodne. Leitz oferuje także doskonałą jakość, maksymalną produktywność oraz zrównoważony rozwój na najwyższym poziomie technicznym.
~Tomasz Bogacki