Wielowrzecionowe zespoły robocze, unikalny pneumatyczny zespół zaciskowy, system automatycznego załadunku i rozładunku elementów oraz zaawansowane oprogramowanie to cechy, które decydują o wyjątkowości opracowanego przez Comec centrum MD Jamb 11X CA3L.
Grupa Comec, od ponad 50 lat specjalizuje się w konstruowaniu i produkcji maszyn specjalistycznych dla branży drzewnej. Są to rozwiązania zorientowane na innowacyjność, wykorzystujące w praktyce nowoczesne technologie, a co najważniejsze – odpowiadające na konkretne potrzeby rynku. Każdy projekt poprzedzony jest dokładnymi badaniami i analizą potrzeb produkcyjnych klienta. Odbywa się to z wykorzystaniem najnowocześniejszego oprogramowania i zaawansowanych systemów symulacji 3D. Kolejnym etapem jest proces budowy maszyny, realizowany przez działy odpowiedzialne za elementy mechaniczne, instalację systemów elektrycznych oraz oprogramowania i automatyki. Po montażu decydującą fazą są testy wewnętrzne, przeprowadzane w obecności klienta. Ich celem jest potwierdzenie doskonałego funkcjonowania maszyny, która następnie jest instalowana w miejscu pracy przez techników firmy, którzy szkolą także operatorów w zakresie jej obsługi.
Warto przy tym także zaznaczyć, że te inteligentne, zaawansowane technicznie i dostosowane do indywidualnych potrzeb maszyny powstają w stu procentach we Włoszech.
Zaawansowane oprogramowanie współpracujące z systemami ERP
Jednym z najnowszych projektów Comec Group jest centrum do kompleksowej obróbki ościeżnic drzwiowych MD Jamb 11X CA3L. Ta jedenastoosiowa maszyna uznana została na całym świecie za rozwiązanie na najwyższym poziomie technologicznym. Przystosowana jest do wykonywania wielu różnych operacji, jak formatowanie proste i uciosowe elementów ościeżnic, frezowanie gniazd na zamki, zaczepy zamków czy zawiasów, a także wiercenie otworów na śruby, złącza itp. Dla MD Jamb 11X CA3L nie ma znaczenia, z jakiego materiału wykonane są ościeżnice, ponieważ radzi sobie doskonale zarówno z litym drewnem, jak i z płytami wiórowymi czy MDF.
Maszyna oferowana jest w wersji z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem, co sprawia, że jest to niezwykle wszechstronne i elastyczne rozwiązanie, znajdujące zastosowanie w produkcji seryjnej oraz jednostkowej typu „just in time”. Oprócz tego wyposażona została w zaawansowane oprogramowanie, które może pobierać dane bezpośrednio z systemów ERP, jak również w sposób automatyczny generować konkretny, zoptymalizowany program pracy dla każdego elementu. To rozwiązanie zostało specjalnie opracowane przez inżynierów, należącego do Grupy, zespołu Software Automation, aby sprostać potrzebom rynku, coraz bardziej zorientowanego na wszechstronność i produkcję jednostkową.
Unikalny pneumatyczny zespół zaciskowy
Łoże maszyny wykonane jest ze spawanych i niezwykle masywnych stalowych profili zamkniętych i blach. Na nim zamontowano prowadnice liniowe, po których względem osi X przesuwają się belki stołu roboczego. Cztery automatycznie pozycjonowane za pomocą serwomechanizmów belki wyposażone zostały w unikalny, pneumatyczny system zaciskowy. Został on specjalnie zaprojektowany, aby skutecznie unieruchomić, a przy tym nie uszkodzić złożonych pod względem kształtu elementów ościeżnic. Oprócz tego z każdą belką zintegrowany jest wąski napędzany przenośnik taśmowy, przesuwający przeznaczony do obróbki element do bazy zainstalowanej na jej końcu. Przenośniki te współpracują z automatycznym systemem podawczym, zamontowanym poza kabiną maszyny, na którym operator układa poszczególne detale. W praktyce jest to układ złożony z czterech wąskich napędzanych przenośników pasowych, na końcu których zainstalowana została pneumatyczna blokada umożliwiająca załadunek sekwencyjny. Jest ona automatycznie opuszczana, gdy zakończony zostanie proces obróbki i odbioru jednego elementu, a na stół powinien „wjechać” następny.
Z kolei system odbiorczy to wsuwany na odpowiednią głębokość do strefy obróbczej transporter pasowy. Obrobiony element zostaje uwolniony z zacisków, a napędzane rolki zainstalowane przy belkach stołu przenoszą go na transporter, który wyprowadza ramiak poza kabinę, a jednocześnie sam opuszcza strefę roboczą. Jak więc widać, stół to przemyślana i skomplikowana konstrukcja, składająca się z kilku współpracujących ze sobą urządzeń. Pod nim umieszczono natomiast przenośnik taśmowy, odpowiedzialny za usuwanie poza strefę roboczą powstających w trakcie obróbki odpadów.
Wielowrzecionowe zespoły robocze
Jednostki obróbcze zainstalowane zostały na trzech pionowych kolumnach, przemieszczających się niezależnie wzdłuż osi X na tylnej, dolnej belce łoża centrum. Napęd z serwomotorów przekazywany jest za pomocą listwy zębatej. Trzy wielowrzecionowe i również niezależnie pracujące głowice zapewniają maszynie wyjątkową elastyczność użytkowania i znacznie wyższą wydajność w porównaniu do konwencjonalnych centrów obróbczych.
Na kolumnach zewnętrznych pracują krzyżowe, czterowyjściowe jednostki wyposażone w piłę tarczową do formatowania, dwa frezy palcowe o różnej średnicy i agregat wiertarski z trzema uchwytami zorientowanymi w dwóch płaszczyznach.
Jednostki zewnętrzne umożliwiają cięcie ościeżnic na długość, a także pozwalają na wykonywanie cięć pod kątem, wiercenie otworów na kołki lub inne systemy połączeniowe.
Z kolei na kolumnie środkowej zainstalowano wielowrzecionową jednostkę odpowiedzialną za frezowanie i wiercenie w płaszczyznach poziomej i pionowej.
Dzięki zastosowaniu wielowrzecionowych zespołów roboczych wyeliminowano konieczność wymiany narzędzi, co przekłada się na wysoką produktywność i wielozadaniowość maszyny. Oprócz wyposażenia standardowego producent przewidział także możliwość konfiguracji indywidualnej w oparciu o bardzo bogaty pakiet wyposażenia opcjonalnego. Centrum MD Jamb 11X CA3L pracować może także w systemie gniazdowym, a także w linii produkcyjnej. Wyłącznym dystrybutorem maszyn Comec w Polsce jest firma TEKNIKA z Warszawy.
~Tomasz Bogacki