Rozwiązanie problemów firm z produkcją niestandardową

Rozwiązanie problemów firm z produkcją niestandardową

Nowy model prasy do klejenia drewna na długość na mikrowczepy zaprezentowała firma TECH-FA-MILER na targach Drema. Maszyna pozwala kleić bezkońcową wstęgę o szerokości do 160 i grubości 80 mm.

Na tegorocznych targach Drema firma TECH-FA-MILER zaprezentowała kilka urządzeń będących ofertą przekrojową, która pozwala zorientować się, jakimi możliwościami konstrukcyjnymi i produkcyjnymi dysponuje.

Prasa, przy której stoimy, przeznaczona jest do klejenia drewna na długość na mikrowczepy – powiedziała Joanna MilerDzięcioł. – Ten konkretny model to nowość w naszej ofercie, ponieważ pozwala kleić bezkońcową wstęgę o szerokości do 210 i grubości 100 mm. Wcześniejsze wersje przystosowane są do produkcji klejonki o określonej długości i powstają w oparciu o konkretne wymogi klientów. W najnowszej, przelotowej prasie zastosowaliśmy dodatkowy docisk górny o dużej powierzchni kontaktu z klejonym materiałem. Pełni on rolę blokady unieruchamiającej klejoną wstęgę podczas prasowania kolejnego wsadu.

W katalogu firmy TECH-FA-MILER prasy do klejenia na długość oznaczone zostały symbolem PD. Możemy tam znaleźć informacje, że urządzenia te mogą kleić elementy o maksymalnej długości 8 m, szerokości od 30 do 160 i grubości od 15 do 80 mm. Wymiarówka ta w zasadzie wyczerpuje typowe potrzeby większości firm, jednak producent jest w stanie zrealizować każde nietypowe zamówienie. Uzupełnienie oferty o prasę przelotową rozwiązuje w zasadzie wszystkie problemy firm, w których trudno jest określić jednoznacznie standardowe długości wykorzystywanych w produkcji elementów. 

Prasy PD o określonej długości klejenia to proste urządzenia, które ładowane są ręcznie, ponieważ siłownik blokujący zamyka długość stołu – poinformowała Joanna Miler-Dzięcioł. – Nie posiadają stołu wstępnego łączenia elementów we wstęgę i pilarki poprzecznej tnącej ją, przed wsunięciem na stół główny, na odcinki o określonej długości. Również w prasie przelotowej materiał ładowany jest ręcznie, a sklejona wstęga wysuwana jest na stanowiący wyposażenie dodatkowe przenośnik rolkowy lub też stół odbiorczy. Sposób załadunku określa więc segment rynku, dla którego urządzenia te są przeznaczone. W przypadku pras o określonej długości klejenia dostępne są wersje z jednym lub z dwoma stołami, co pozwala zwiększyć płynność pracy, a co za tym idzie i wydajność.

Prasy PD zamawiane są przez klientów, u których w procesie rozkroju tarcicy powstaje dużo krótkich i dobrej jakości elementów, które z racji wymiarów nie mogą być wykorzystane w wyrobie końcowym. Do niedawna traktowane były jako odpad i zazwyczaj kończyły w kotłowni. Obecnie określenie „odpad” odeszło do lamusa, a wszystko za sprawą klejenia mikrowczepowego. Wystarczy zainwestować w odpowiedni frez oraz stosunkowo niedrogą prasę z firmy TECH-FA-MILER, aby nieomal w całości wykorzystać cenny materiał. W efekcie powstaje graniak, który można wykorzystać w produkcji własnej lub też sprzedać jako półprodukt odbiorcy zewnętrznemu. Biorąc pod uwagę fakt, że samo drewno, a także proces jego przetworzenia – od przetarcia, poprzez suszenie, struganie i cięcie – stają się coraz bardziej kosztowne, to inwestycja ta zwróci się bardzo szybko.

Regulacja szerokości i wysokości załadunku

Kolejną wartą uwagi propozycją targową firmy TECH-FA-MILER jest prasa należąca do bardzo rozbudowanej grupy pras trapezowych oznaczonych symbolem PTJ.

Jest to nasz produkt flagowy, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów – zaznaczyła Joanna Miler-Dzięcioł. – Urządzenia te wykorzystywane są do klejenia drewna dla stolarki budowlanej, typu okna i drzwi, belek, blatów, stopni schodowych czy płyt meblowych. Jak wszystkie nasze wyroby, pod względem wymiarowym dostosowywane są do potrzeb klientów. Warto także wspomnieć, że prasa taka pracuje w organizowanej na Dremie co roku Fabryce Mebli na Żywo. Meble wyprodukowane podczas czterech dni targów trafią do Lwowskiego Centrum Rehabilitacji i Edukacji DREAM, w którym przebywają obecnie dzieci z Domów Dziecka w Ługańsku i Doniecku.

Prasy PTJ posiadają 1 (prasa jednostronna) lub 2 (prasa dwustronna) pola załadowcze, które podzielone są na sekcje dociskowe sterowane indywidualnie zaworem z dźwignią ręczną. Każda sekcja wyposażona jest w jeden lub dwa dociski wyrównujące klejoną płaszczyznę. Ich liczba uzależniona jest od wymiarów prasy. W praktyce dostępnych jest kilka rodzajów docisków wyrównujących i to klient decyduje, jakiego rodzaju mechanizm ma pełnić tę funkcję. Zastosowane rozwiązanie przekłada się na cenę końcową urządzenia i decyduje o wydajności pracy. Do wyboru ma on docisk śrubowy, mimośrodowy, z poduszką powietrzną lub też siłownikiem pneumatycznym. Standardowo prasy trapezowe wyposażone są w regulację szerokości, a dodatkowym wyposażeniem jest regulacja wysokości załadunku.

Przeglądając katalog, zauważymy, że maksymalna długość klejonych elementów wynosi w przypadku tych urządzeń aż 8 m. Natomiast ich szerokość  może mierzyć do 1300, a grubość od 20 do 220 mm.

Prezentowany model to jednostronna prasa PTJ z ręcznym, śrubowym dociskiem wyrównującym – podkreśliła Joanna Miler-Dzięcioł. – Jako ciekawostkę powiem, że w ofercie mamy także prasy trapezowe PTJ PD, w których górna część przeznaczona jest do okleinowania i obłogowania na zimno płyt wiórowych lub MDF, natomiast dolna – do klejenia mikrowczepowego na długość. Natomiast inny model – PTDN służy do montażu nóg meblowych. Wszystkie prasy wyposażone są w kółka, co sprawia, że są to urządzenia mobilne.

Dwuczęściowy, przesuwny stół działający w układzie poziomym

Trzecie z wystawionych urządzeń to prasa POŁ, służąca do klejenia łuków okien.

Prasy te produkowane są na indywidualne zamówienie i według parametrów ustalonych z klientem – powiedziała Joanna Miler-Dzięcioł. – Klejenie łuków to tylko jedna z możliwości wykorzystania tych urządzeń, bowiem po przezbrojeniu mogą być one wykorzystywane także do nieograniczonego klejenia drewna na długość na mikrowczepy.

Cechą charakterystyczną tych pras jest dwuczęściowy, przesuwny stół działający w układzie poziomym. To na nim układane są dwa przeznaczone do sklejenia elementy. W momencie załadunku jedna część stołu jest rozsunięta, a pomiędzy nimi znajduje się unoszona przykładnica służąca do właściwego spozycjonowania klejonych podzespołów. Z kolei nad stołem zainstalowano 2 lub 4 tłokowe siłowniki pneumatyczne dociskające materiał do jego powierzchni. Po właściwym ułożeniu i unieruchomieniu elementów należy tylko unieść wspomnianą wyżej przykładnicę i uruchomić siłownik pneumatyczny odpowiedzialny za ruch sekcji stołu. Siła docisku głównego regulowana jest za pomocą reduktora.  

***

Rodzinna firma TECH-FA-MILER z Nowego Tomyśla od ponad trzydziestu lat zajmuje się produkcją różnego rodzaju pras pneumatycznych do klejenia drewna litego oraz urządzeń montażowych. Oferta skierowana jest do producentów: płyt meblowych, stopni schodowych, krawędziaków, a także zakładów wytwarzających meble, krzesła, fotele, fronty meblowe czy klejone warstwowo elementy łukowe. Znajdują one także zastosowanie w firmach produkujących drewnianą stolarkę otworową – drzwi i okna. Znaleźć je można przede wszystkim w małych zakładach rzemieślniczych, ale również i w dużych firmach polskich, jak i zagranicznych. W praktyce są to proste i bezpieczne w obsłudze rozwiązania, które charakteryzują się wydajnością i niezawodnością, gwarantując przy tym najwyższą jakość klejenia.

~ tekst i fot.: Tomasz Bogacki