Wydajne, niezawodne i w pełni funkcjonalne rozwiązanie dostosowane do indywidualnych wymogów i warunków zakładu.
Tartak Ostrów Centrum Dachowo-Budowlane z Ostrowa Wielkopolskiego to firma działająca od 1999 roku. Początkowo zajmowała się ona świadczeniem usług ciesielsko-dekarskich. Bardzo szybko, bo już po roku, rozpoczęła produkcję drewna konstrukcyjnego (więźba dachowa, łaty, kontrłaty, tarcica) oraz świadczenie usług tartacznych dla firm oraz klientów indywidualnych, podejmujących decyzję budowy domu i szukających zaufanego dostawcy drewna budowlanego. Wysoka jakość wyrobów, solidność, terminowość oraz kompleksowa obsługa sprawiły, że w ciągu 25 lat firma zdobyła dobrą, mocną pozycję na rynku oraz zaufanie wielu klientów.
Zwiększenie zysków z prowadzonej działalności
W październiku zeszłego roku w Tartaku Ostrów uruchomiona została linia do produkcji pelletu, którą dostarczyła poznańska firma LABORA.ENERGY. Jest to doskonale znany od kilkunastu lat na rynku polskim i europejskim producent tego typu urządzeń. Dostarczane przez nią rozwiązania charakteryzują się doskonałą jakością wykonania i powstają w oparciu o pełną znajomość procesów technologicznych, w których są wykorzystywane. Dzięki temu klienci otrzymują narzędzia i wiedzę pozwalające na zwiększenie zysków z prowadzonej działalności.
– Zaczynaliśmy od usług ciesielskich – powiedział Paweł Smętek, właściciel. – W miarę upływu czasu poszerzaliśmy działalność i zakupiliśmy teren, na którym zlokalizowana jest obecnie firma. Tartak rozpoczął pracę, jeśli dobrze pamiętam, w 2000 roku. Jak wiadomo, tartak ma to do siebie, że oprócz materiału głównego produkuje również spore ilości odpadów jakimi są trociny i zrzyny. Przez wiele lat sprzedawaliśmy ten produkt uboczny odbiorcom zewnętrznym, ale cena, jaką skłonni byli oni płacić, nie była zbyt zadowalająca.
W związku z tym na początku pierwszej dekady tego wieku właściciel firmy zdecydował się na zakup kotłów AZSD (Automatyczny Zespół Spalania Drewna), które pracują do dzisiaj. Jednak ilości trocin i zrzynów były tak duże, że ich zagospodarowanie na własne potrzeby energetyczne okazało się niemożliwe.
– Zacząłem więc szukać rozwiązania, które pozwoliłoby nam zamienić odpad w produkt pełnowartościowy, który można sprzedać, zwiększając zysk – zauważył Paweł Smętek. – Moja firma nie była jednak tak bogata, aby móc zrealizować wszystkie inwestycje związane z zagospodarowaniem odpadów od razu. Dochodziliśmy do obecnego poziomu krok po kroku. Najpierw były to wspomniane wyżej kotły AZSD. Wówczas technologia produkcji pelletu nie była jeszcze tak popularna, a dla firm takiej wielkości jak moja – bardzo droga. Słyszałem oczywiście o niej, jednak to jeszcze nie był nasz czas.
Kompleksowa usługa od A do Z
W zeszłym roku, po przeanalizowaniu wielu ofert na linię do produkcji pelletu, zapadła decyzja o inwestycji w rozwiązanie zaproponowane przez firmę LABORA.ENERGY.
– W mojej ocenie jest to wydajne, niezawodne i w pełni funkcjonalne rozwiązanie i dzięki niemu jesteśmy teraz producentem pełnowartościowego towaru – podkreślił Paweł Smętek. – Wcześniej wydawało mi się, że taką linię można kupić jako zestaw do montażu. Teraz mam pełne rozeznanie, że każda taka instalacja powstaje w oparciu o indywidualne wymogi klienta i warunki panujące w danym zakładzie. Trzeba ją po prostu zaprojektować w sposób indywidualny. Cała linia zbudowana jest oczywiście w oparciu o standardowe produkty z oferty firmy Labora, jednak jej układ i parametry pracy dostosowane są do konkretnych warunków mojego zakładu.
Całość składa się z dwóch sekcji, z których pierwsza, czyli piec o mocy około 0,75 MW wraz z wymiennikiem powietrze-powietrze znajdują się na zewnątrz. Piec i wymiennik ciepła dostarczone są przez producenta współpracującego od lat z firmą Labora.
– Wybraliśmy piec spalający praktycznie każdy rodzaj odpadów drzewnych, od trocin po zrębki i zrzyny – wspomniał Paweł Smętek. – Jest to bardzo uniwersalne urządzenie, pozwalające nam spalić i spożytkować energetycznie praktycznie wszystkie odpady drzewne, z których nie można wyprodukować pelletu. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to to, żeby spalany materiał nie był zbyt zanieczyszczony.
Natomiast w hali znajduje się druga część linii, składająca się z platformy do trocin mokrych, suszarni Eco Air Dryer 1000, dwóch platform do trocin suchych oraz linii do produkcji pelletu. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w maszynach i urządzeniach produkowanych przez LABORA.ENERGY, linia jest elastyczna pod względem surowcowym, jak i wydajnościowym, a także tania w eksploatacji. Oprócz tego firma dysponuje także maszyną do przeprowadzania testów, więc zawsze proponuje swoim klientom próby surowcowe, jak i wydajnościowe. Warto także wspomnieć, że dostarczane linie to konstrukcje modułowe. Dzięki temu klient może bez problemu dostosowywać wydajność swojej linii do etapu rozwoju swojej firmy, zapotrzebowania rynku albo dostępności surowca. Moduły działają jako osobne linie, dzięki czemu jest pewność zachowania ciągłości produkcji, ponieważ w razie zatrzymania jednej maszyny, pozostałe pracują. Wszystkie moduły są zoptymalizowane wymiarowo, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i zużywają znacznie mniej energii elektrycznej w porównaniu z rozwiązaniami konkurencyjnymi. – Zdecydowałem się na linię firmy Labora, ponieważ gwarantuje ona kompleksową usługę – podsumował Paweł Smętek. – Dostarczają linię od A do Z. Nie muszę szukać producentów urządzeń towarzyszących, jak chociażby wspomniany piec z wymiennikiem ciepła, a potem martwić się, czy wszystko razem będzie wydajnie i bezawaryjnie pracować.
~Tomasz Bogacki