Ruszyła produkcja w amerykańskiej fabryce EGGER

Ruszyła produkcja w amerykańskiej fabryce EGGER

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na materiały drewnopochodne na rynku północnoamerykańskim, EGGER wybudował fabrykę w Północnej Karolinie. Roczne zdolności produkcyjne zakładu mają wynosić 650 tys. m3 płyt wiórowych.

Fabryka Grupy EGGER w amerykańskim Lexington (Północna Karolina) to 20. zakład tego austriackiego koncernu będącego jednym ze światowych liderów w produkcji płyt drewnopochodnych. To jednocześnie pierwszy zakład firmy w Ameryce Północnej.

Budowa fabryki trwała dwa lata, wartość inwestycji szacowana jest na 440 mln euro, a zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie docelowo 400 osób.

– To kolejny historyczny kamień milowy w rozwoju firmy EGGER – mówi Walter Schiegl, kierownik ds. produkcji i technologii Grupy EGGER. – Dzięki naszej nowej fabryce w Lexington możemy zapewnić stałą dostępność produktów i zwiększyć szybkość dostaw na rynku Ameryki Północnej.

W fabryce produkowana jest surowa i laminowana płyta wiórowa. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 650 000 m3 surowej płyty wiórowej, z czego duża część będzie wykończona dekoracyjnymi powierzchniami. We wrześniu uruchomiono również pierwszą prasę do laminowania.

W skład kompleksu zakładu wchodzi także biurowiec, w którym znajduje się

centrum szkoleń technicznych i projektowych. Tutaj architekci, projektanci, klienci z branży handlowej i meblarskiej mogą zapoznać się z produktami oraz usługami firmy EGGER.

Decyzja o lokalizacji zakładu w Lexington nie była przypadkowa. W Karolinie Północnej znajduje się duża baza surowca drzewnego do produkcji płyt, poza tym stan ten zapewnia dobre zaplecze logistyczne do dystrybucji wyrobów na cały kontynent. Północna Karolina słynie także z produkcji mebli, co gwarantuje dostępność wykwalifikowanych pracowników.

Rozpoczęcie produkcji w nowym zakładzie oznacza również wprowadzenie pierwszej kolekcji płyt surowych i dekoracyjnych EGGER na rynek północnoamerykański, która jest dostępna od 1 października.  

~kor