Skaner Woodinspector Q-SCAN 604 wszechstronnie skanuje drewno świerkowe w słowackiej firmie HOLDES.
– Wdrożenie skanera Q-SCAN 604 w słowackiej firmie HOLDES z Brezna otworzyło nowy rozdział w rozwoju naszego produktu i naszej firmy, działającej od 2015 roku – mówi Grzegorz Kotnarowski, prezes firmy WOODINSPECTOR z Lublina. – Cieszy nas udane wdrożenie poza granicami kraju, ale wymagało ono jeszcze bliższego poznania budowy drewna świerkowego, w którego przerobie specjalizuje się ta firma.
Na „pierwszy rzut oka” materiał świerkowy może wydawać się prosty do skanowania, bo sęki są głównie czarne, a czysty materiał bardzo jasny. Jednak w trakcie tej realizacji okazało się, że wyzwaniem jest wykrycie zdrowych, zrośniętych sęków oraz odróżnienie ich od drewna reakcyjnego, które również powinno być wykryte przez skaner, ze względu na inną optymalizację jego długości. Kolejny raz, aby dopracować te drobne szczegóły i zapewnić wysoki poziom jakości skanowania, w skanerze Q-SCAN 604 zastosowano rozbudowany moduł sieci neuronowych do poprawnej detekcji i klasyfikacji wad. Dzięki temu osiągnięto podstawowe zalety skanera, takie jak wysoka jakość i skuteczność wykrywania wad, wydajność na poziomie 60 m/min oraz ekonomiczność zastosowania do analizy materiału drzewnego dla jednej optymalizerki.
Od pozyskania do przetwarzania
Firma HOLDES to nie tylko zakład drzewny, albowiem zajmuje się także pozyskaniem maszynowym drewna z lasu, a następnie przerobem na kłody, wyroby strugane i profilowane oraz na drewno konstrukcyjne klejone na mikrowczepy. Przerabia głównie drewno świerkowe i niewielkie ilości sosny czy jodły.
– Od 1994 roku produkujemy tarcicę na zautomatyzowanej linii z piłą kątową D9 LH6 oraz na dwutarczowej pile kątowej UP 1000 z maksymalną precyzją – mówi Ivan Kovacik, dyrektor zakładu. – Koncentrujemy się głównie na produkcji zamówionej tarcicy budowlanej, stolarskiej i meblowej, z kłód pochodzących ze słowackich, zwłaszcza okolicznych lasów. Pogłębiamy przerób drewna na półprodukty dla różnych odbiorców z Republiki Słowackiej, ale eksportujemy wyroby również do Szwajcarii, Austrii i Węgier. Kompleksowość produkcji uzupełnia oferta trocin i zrębków, które dostarczamy zarówno małym, jak i dużym odbiorcom. Ale przede wszystkim chcemy surowiec drzewny wykorzystać na lite materiały klejone, pozbawione wad. Stąd pomysł wykorzystania rozwiązania firmy Woodinspector do automatycznego wykrywania wad.
Współpraca z optymalizerką Optimat
W słowackiej firmie zainstalowano skaner Q-SCAN 604 z zestawem podajników do obsługi optymalizerki OPTIMAT produkcji słowackiej. Dane ze skanera są wysyłane do optymalizerki za pomocą protokołu komunikacji opracowanego przez firmę Woodinspector. Skaner analizuje materiał czterostronnie strugany w zakresie do 60 mm grubości i 150 mm szerokości oraz do 6 m długości. Wady wykrywane są z czterech stron.
– Skaner umożliwia optymalizację różnych rodzajów produktu – mówi Grzegorz Kotnarowski. – W materiale najlepszej jakości eliminowane są wszystkie wady, tak aby produkt końcowy był ich całkowicie pozbawiony. Natomiast w materiale z licznymi sękami, gdzie kluczowym aspektem jest eliminacja jedynie wybranych sęków, nasze urządzenie rozpoznaje duże, wypadające sęki, dwustronnie chore lub krawędziowe oraz inne określone wady. Między kolejnymi listwami podawanymi do skanera niezbędna jest odległość 80 cm, pozwalająca na bezbłędne rozpoznanie wszystkich wad. Praktycznie skaner może rozpoznawać czarne sęki, otwory po sękach, zgrubienia, pozostałości kory od 3 mm, kieszenie o długości od 40 mm, pęknięcia od szerokości
1 mm i sinizny od długości 40 mm. W rozwiązaniu zastosowaliśmy modułowy, kompaktowy sterownik PLC oparty na sterowniku Siemens S7 1200, przeznaczony do wykonywania zadań prostych, jak i wymagających precyzji aplikacji przemysłowych. Skaner pracujący z wydajnością 60 m/min zapewnia nieprzerwanie dopływ materiału podawanego do optymalizerki Optimat, zastępując dwie osoby dotąd kreskujące wady do usunięcia.
~Janusz Bekas