Skuteczne zabezpieczenie drewna przed zimą

Skuteczne zabezpieczenie drewna przed zimą

Impregnacja elementów drewnianych pozwala nie tylko na przedłużenie ich żywotności, ale jest coraz częściej procesem, który je uszlachetnia i upiększa. A jesień i początek zimy to idealny czas, by się nad tym zagadnieniem pochylić i wykorzystać niesłychane cechy olejów do drewna.

Nadchodzący okres zimowy wymaga od posiadaczy i producentów wyrobów z drewna pewnej troski. Wzrastająca wilgotność, ujemne temperatury, zacinający deszcz i śnieg nie służą drewnu. Dlatego bardzo istotna jest jego właściwa impregnacja. Doskonale w tej roli sprawdzić się może olej do drewna. Firma LAKMA właśnie przygotowała propozycję z myślą o tych, którzy piękno i właściwości drewna chcą zachować na lata. A dłuższe okresy ciepła, jakie notowane są w naszym kraju, pozwalają na wykonywanie takich prac także jesienią i na początku zimy.

Zabezpiecza i podkreśla piękno

Olej do drewna DrewnoKolor to produkt powstały na bazie wysokiej jakości olejów naturalnych, z dużą zawartością oleju tungowego, który od dawien dawna stosowany jest do zabezpieczania wyrobów drewnianych. Produkt ten przeznaczony jest zarówno do ochrony, jak i dekoracyjnego malowania drewna, tak krajowego, jak i egzotycznego. Po jego użyciu drewno zachowuje swój naturalny rysunek, a nawet zostaje on uwypuklony. Dodatkowo jest ono także chronione przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym przed promieniowaniem UV w wypadku wersji kolorystycznych, a także strukturalnie wzmocnione.

Olej do drewna DrewnoKolor przeznaczony jest do malowania powierzchni drewnianych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Doskonale nadaje się do zabezpieczania tarasów, pomostów, ogrodzeń czy mebli ogrodowych i wszelkich konstrukcji drewnianych. W przypadku wnętrz sprawdzi się on do podłóg, mebli, elementów konstrukcyjnych czy boazerii i listew dekoracyjnych.

Produkt oferowany jest w sześciu wersjach kolorystycznych – palisander, kasztan, dąb, tik, pinia, szary – oraz w wersji bezbarwnej. Ta ostatnia, według producenta, nie nadaje się jednak do drewna modrzewiowego; w jego wypadku należy użyć wersji kolorystycznie zbieżnej.

Sam produkt to nie wszystko

Aby właściwie wykorzystać wszelkie zalety oleju DrewnoKolor, należy go odpowiednio na daną powierzchnię nałożyć. Producent poleca do tego użyć pędzla lub bawełnianej szmatki. Na początku jednak, jak przy wielu tego typu produktach, należy odpowiednio przygotować powierzchnię, na którą olej ma być nałożony. Musi być ona sucha, oczyszczona, wstępnie oszlifowana i pozbawiona pyłu. W przypadku występujących zażywiczeń trzeba ją dodatkowo przemyć rozcieńczalnikiem. Następnie warto powierzchnię zagruntować, choćby produktem specjalnie do tego stworzonym przez LAKMA.

Proces malowania, lub wcierania, przebiegać musi sprawnie i precyzyjnie. Olej należy nanosić małymi porcjami wzdłuż słojów, aż do całkowitego wchłonięcia (charakterystyczne smugi). Nadmiar należy zebrać, by nie powstała niepotrzebna, szpecąca powłoka. Tak zabezpieczone drewno pozostawia się do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie powierzchnie można dodatkowo wypolerować za pomocą szmatki nasączonej olejem. Proces pielęgnacji warto powtarzać przynajmniej raz w roku.

DrewnoKolor należy nanosić w temperaturze dodatniej, od 10 do 25°C, jednak im chłodniej, tym dłuższy jest proces schnięcia. Ważne jest, by powierzchnia, na którą nanoszony jest olej, nie była bardzo nagrzana.

Wydajność oleju producent określił na poziomie od 13 do 33 m2 z litra preparatu; jednak wiele w tej materii zależy od gatunku drewna, sposobu jego wykończenia, powierzchni i stopnia nasycenia olejem.

Dbałość o przyrodę

Dzięki zabiegom tego typu elementy drewniane nie tylko będą dłużej spełniać swoją rolę, ale także pięknie wyglądać. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zabezpieczanie elementów drewnianych wydłuża ich żywotność, co przekłada się na kumulację CO2, na co zwraca uwagę coraz szersze grono klientów. Wszak tematyka ograniczenia zmian klimatu i dbałości o przyrodę nie musi od razu oznaczać wielkich przedsięwzięć i inwestycji. Czasem wystarczy mały krok, jakim jest odpowiednia impregnacja drewna.

~sat