Powierzchnie malowane ekologicznymi farbami akrylowymi, dekorowane przeszkleniami, frezowaniami i ozdobnymi profilami, ale też podkreślające naturalny wygląd wyraźne słoje, efekt postarzania, stonowane kolory – to szerokie możliwości wykończenia drzwi wewnętrznych i zewnętrznych firmy Pol-Skone.
Dla firmy Pol-Skone 2020 rok jest rokiem jubileuszowym. Po 30 latach działalności jest dziś jednym z największych producentów stolarki budowlanej w kraju. Firma posiada cztery nowoczesne zakłady produkcyjne: dwa w Lublinie oraz w Niemcach pod Lublinem i w Biłgoraju. Zatrudnia prawie tysiąc pracowników, posiada rozwiniętą sieć sprzedaży na terenie Polski. Eksportuje swoje produkty między innymi do Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Rumunii, Łotwy, Litwy, Włoch i wielu innych krajów. Na stoisku podczas tegorocznej Budmy firma zaprezentowała prawie 70 wzorów skrzydeł i innowacyjnych rozwiązań dla przestrzeni prywatnych i obiektów użyteczności publicznej.
Kolorystyczne odkrycia sezonu
Uwagę zwiedzających poznańską ekspozycję Pol-Skone przyciągały w tym roku przede wszystkim kolory. Zwłaszcza te, które komponują się z modnym aktualnie stylem loftowym czy bliskim mu klimatem industrialnym, a więc czerń, szarości, a także wciąż popularna, chociaż już coraz częściej zastępowana innymi barwami biel. Zaskoczeniem natomiast była zieleń, nawiązująca do stylu eko, a także do ekologicznych aspektów produkcji drzwi firmy Pol-Skone, która ten kolor ma w swoim logo. Firma Pol-Skone stosuje wodorozcieńczalne, ekologiczne farby akrylowe. Zaprezentowano cztery strefy malowanego koloru: zielony, biały, czarny i szary. Kolekcja „Malowane” to także szereg atrakcyjnych detali, które można dopasować do dowolnych tonacji skrzydeł. Wachlarz dostępnych dekoracji jest szeroki, są to np.: ozdobne profile ramek, frezowania, aluminiowe dekory czy czarne laminowane obrzeża.
Na uwagę zasługuje także nowoczesny system „Harmony”, dla drzwi jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych. Dzięki niemu skrzydło możemy pokryć farbą utrzymaną idealnie w kolorze ściany, co również daje ciekawe i nietypowe efekty estetyczne.
Nowatorskie rozwiązania do wnętrz
Wśród nowych rozwiązań konstrukcyjnych warto zwrócić uwagę między innymi na system otwierania „Reves”, który okazał się hitem tegorocznej Budmy. Połączony z systemem „Duo”, pozwala on zachować od strony korytarza identyczny wygląd drzwi, które otwierają się w różnych kierunkach. Powierzchnia skrzydeł w obu systemach licuje się z powierzchnią ościeżnicy, tworząc z nią jedną płaszczyznę. Zawiasy pozostają ukryte, dlatego od strony korytarza nie widać różnicy w ich budowie. Skrzydło „Reves” dostępne jest w wersjach pełnych bez przeszkleń.Na stoisku firmy pojawił się także przesuwny naścienny system „Movi”. Wyróżnia się on na tle standardowych systemów przesuwnych między innymi tym, że posiada ukryty mechanizm bez widocznych elementów prowadnic. Skrzydło w systemie „Movi” jest bezprzylgowe. Drzwi zbudowane są z ramiaka drewnianego obłożonego dwiema gładkimi płytami, są laminowane, fornirowane i malowane. Standardowe wypełnienie stanowi warstwa o strukturze „plastra miodu”.
Drzwi do specjalnych zastosowań
Pol-Skone wykonuje też produkty przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej – hoteli, szkół, szpitali czy urzędów. Na ekspozycji nie zabrakło specjalistycznej linii „Gamma”, chroniącej przed promieniami rtg., z III klasą wymagań wytrzymałości mechanicznej. Pokazano także specjalistyczne drzwi „Higro”, w szczególności przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności względnej powietrza i temperatury, czyli do saun i basenów. Na uwagę zasługują także inwestycyjne drzwi „Deco Invest” z profilem ze stali nierdzewnej, z właściwościami III klasy mechanicznej (dla drzwi jednoskrzydłowych). Pol-Skone ma również w swojej ofercie wysokiej klasy drzwi przeciwpożarowe – na targowej ekspozycji pojawiło się kilka modeli z tej kolekcji.
~tekst i fot. Beata Michalik