Poprawa efektywności oraz optymalizacja produkcji palet w rodzimych zakładach produkcyjnych jest kluczowa dla zachowania konkurencyjności względem zachodnich firm.
Polski rynek paletowy ma dwie strony medalu – z jednej strony cieszy się opinią producentów europalet, którzy od wielu lat dzierżą palmę pierwszeństwa jako najwięksi w Europie, a z drugiej strony jest rynkiem producentów palet jednorazowych i specjalistycznych, którzy ciągle się rozwijają. Polscy producenci palet konkurują z producentami zachodnimi, dysponującymi dużym kapitałem inwestycyjnym i nowoczesną technologią oraz z producentami ze Wschodu, dysponującymi tanią siłą roboczą i takim samym surowcem. Dobrze wie o tym Michał Morawski z firmy BONUS-METAL, która specjalizuje się w produkcji stołów montażowych do palet.
– Polska, jako producent europalet, bryluje w Europie jako jeden z największych producentów i nieustannie ściga się o miano lidera z naszym sąsiadem zza Odry, natomiast rynek producentów palet jednorazowych jest rynkiem mającym ciągle spory potencjał, który powinniśmy wykorzystać, inwestując w rozwiązania poprawiające efektywność pracy.
Trudno o rozwiązanie idealne
Rynek palet jednorazowych jest rynkiem bardzo wymagającym. Mimo prostego produktu, jakim jest paleta drewniana, jest to rynek stawiający duże wyzwania – począwszy od bardzo szerokiej gamy wymiarowej palet, a skończywszy na odpowiedniej obróbce termicznej. Biorąc pod lupę powyższe wymagania, szczególnie rozmaitość wymiarową palet jednorazowych, można uznać nieomal za walkę z wiatrakami próbę znalezienia zautomatyzowanej linii do produkcji palet, która będzie na tyle uniwersalna, aby spełnić wymagania wielu zakładów produkujących palety jednorazowe i specjalistyczne. Rynek europalet pod względem automatyzacji produkcji jest dużo prostszy, paleta ta bowiem ma znormalizowany kształt, czego o paletach jednorazowych zdecydowanie nie można powiedzieć.
– Palety jednorazowe mogą mieć różne wymiary – od małych paletek 600 x 600 mm, na czterech wspornicach paletowych, po duże palety 1500 x 3000 mm, oparte na dwudziestu jeden wspornicach paletowych. Daremnym trudem jest szukanie jednej w pełni uniwersalnej maszyny, która wyprodukuje wszystkie te palety. Jeszcze bardziej niemożliwym zadaniem byłoby znalezienie takowej maszyny w rozsądnej cenie – stwierdza Michał Morawski.
Aby poprawić konkurencyjność polskich producentów palet jednorazowych oraz specjalistycznych, trzeba szukać rozwiązań rozsądnych pod każdym względem – tak ceny, jak i sposobu ich wykorzystania czy niezawodności. Jednym z nich jest poprawa jakości i rentowności produkowanych palet poprzez poprawę technologii przetarcia surowca drzewnego oraz poprawę efektywności montażu palet.
– Rozsądnym rozwiązaniem, poprawiającym efektywność i jakość produkowanych palet, jest inwestycja w uniwersalne stoły do produkcji palet, gdyż są one szybko przestawne wymiarowo, gwarantują dużą powtarzalność i są kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy tańsze od dużych i drogich linii produkcyjnych. Warto zaznaczyć, że przy zakupie automatycznej linii produkcyjnej bardzo często będzie trzeba godzić się na pewne ustępstwa, np. na te związane z rozmiarem produkowanej palety, a pomimo nich ilość zatrudnionych osób wcale nie będzie znacząco niższa.
I tu warto pochylić się nad tym, co oferuje firma prowadzona przez Michała Morawskiego.
Rozwiązania wyrosłe na bazie własnych potrzeb
Firma BONUS-METAL swoimi korzeniami sięga rodzinnego zakładu zajmującego się produkcją palet jednorazowych i specjalistycznych, który borykał się z problemem braku efektywności i malejącą rentownością swoich produktów. Wieloletnie doświadczenie w produkcji palet pozwoliło rodzinnej firmie umocnić swoją pozycję na rynkach zachodnich, głównie belgijskim oraz niemieckim i holenderskim. Niemalże wszystkie próby inwestycji w automatyczne linie produkcyjne do palet spełzały jednak na niczym, gdyż każda linia była albo zbyt droga, albo nie spełniała oczekiwań dotyczących uniwersalności. Rozwiązaniem było „albo” pozostanie przy formach drewnianych, które mimo starań nie gwarantowały odpowiedniej jakości produkowanych palet, „albo” inwestycja w linie do montażu palet i zrezygnowanie z wielu klientów oraz kontraktów, które nie mogły być zrealizowane na takowej linii. Pomysłem wyjścia z impasu stała się inwestycja w coś pomiędzy, czyli stoły do montażu palet. Dostępne na rynku konstrukcje były jednak nieprzemyślane i słabej jakości lub nieprzystępne cenowo. Te przeciwności pchnęły rodzinny zakład do próby stworzenia własnego rozwiązania, które było uniwersalne, tanie i dobre oraz które umożliwiłoby zredukowanie reklamacji i anulowałoby potrzebę rezygnacji z niektórych kontraktów.
– Pierwsze konstrukcje stanowiły proste metalowe formy, kolejne to były już formy z prostymi systemami przestawiania wymiaru i drobnymi elementami ruchomymi. Doświadczenie nabyte w tego typu rozwiązaniach oraz fiasko związane z wprowadzeniem kompaktowej uniwersalnej zbijarki do palet, która nie okazała się ani uniwersalna, ani opłacalna, pchnęło mnie w kierunku studiów mechaniki i budowy maszyn, i wymyślenia przystępnego cenowo, uniwersalnego i bezawaryjnego stołu do montażu palet, w którym to pneumatyka siłowa poprawia powtarzalność produkowanych palet oraz ułatwia pracownikom pracę – o genezie powstania firmy mówi Michał Morawski.
Obecnie firma BONUS-METAL dostarcza swoje konstrukcje do małych, średnich oraz dużych zakładów produkcyjnych, zajmujących się produkcją palet jednorazowych i specjalistycznych. Głównymi produktami firmy są stoły do produkcji palet z pneumatyką siłową oraz stoły do naprawy palet. Dodatkowo produkowane są rozwiązania znajdujące zastosowanie w różnych zakładach, które z przemysłem paletowym nie muszą mieć wiele wspólnego, jak choćby stoły warsztatowe i specjalistyczne regały z kuwetami na śruby i inne drobne części.
Nieustannie testowane w warunkach produkcyjnych
Stoły do produkcji palet, produkowane przez firmę BONUS-METAL, wykonane są z odpowiednio dobranych profili stalowych i blach wycinanych laserowo. Konstrukcja wyposażona jest w teflonowe ślizgi oraz system łańcuchów do szybkiego przestawiania wymiarów montowanych palet. Urządzenia te z powodzeniem pracują od kilku lat w rodzinnym zakładzie produkcyjnym i kilku innych polskich zakładach o podobnym profilu produkcyjnym. Stoły do produkcji palet, sprzedawane pod nazwą BM Standard, są dobrą alternatywą dla drogich i skomplikowanych linii produkcyjnych. Wykorzystywane są przy produkcji palet jednorazowych i specjalistycznych. Konstrukcje te mają w standardzie pole robocze 1200 x 1200 mm oraz 1200 x 1800 milimetrów.
Na zamówienie rozmiar pola roboczego, czyli maksymalny rozmiar montowanej palety może być dostosowany do potrzeb klienta. Konstrukcje BM testowane są nieustannie w warunkach produkcyjnych, dzięki czemu są wciąż ulepszane pod względem konstrukcyjnym i użytkowym. Prosta i mocna konstrukcja stołu gwarantuje bezawaryjną pracę, natomiast pneumatyka siłowa, zaraz obok regulowanego pola roboczego, poprawia jeszcze bardziej ergonomiczność i uniwersalność konstrukcji.
I to właśnie pneumatyka siłowa jest kluczowym elementem, który poprawia jakość produkowanych palet. Siłowniki pneumatyczne w pierwszym etapie montażu palety dociskają wcześniej ułożone wsporniki paletowe do boków stołu, natomiast środkowy rząd wsporników paletowych idealnie wypośrodkowuje się, inny zestaw siłowników pneumatycznych także wysuwa regulowane w jednej osi ograniczniki deski, dzięki czemu montaż górnego poszycia palety, zwanego deklem, do wsporników paletowych w postaci klocków drewnianych lub wiórowych, albo kantówek jest dokładny i szybki. Drugim etapem montażu palety jest jej obrócenie w celu montażu dolnych desek. Przy tej operacji pomaga ponownie pneumatyka siłowa, wypychając paletę w górę, dzięki czemu pracownik nie musi wyszarpywać jej z dobrze spasowanej formy. Paleta po obróceniu jest opuszczana na stół na wcześniej wysuniętych profilach przy pomocy siłowników, a pracownik z pomocą bocznych profili, zamocowanych na mocnych i trwałych zawiasach z regulowanymi ogranicznikami na deski, może szybko i powtarzalnie zmontować dolną część palety. – Stoły BM są krokiem milowym dla firm, które dotychczas montowały palety na drewnianych formach oraz są niezbędnym elementem uzupełniającym możliwości produkcyjne dużych firm, które nie są w stanie zmontować niektórych modeli palet na automatycznych liniach produkcyjnych – podsumowuje Michał Morawski.
~Błażej M.