Firma Tecverde ma zdolność produkcyjną na poziomie siedmiu domów lub mieszkań na zmianę. Montaż czteropiętrowego budynku wielorodzinnego z 16 mieszkaniami jest możliwy w ciągu zaledwie sześciu dni, podczas gdy w pełni funkcjonalny dom jednorodzinny może być dostarczony w ciągu jednego dnia.
W 2009 r. grupa młodych przedsiębiorców z Brazylii założyła firmę Tecverde, której celem było większe uprzemysłowienie sektora budownictwa drewnianego i wprowadzenie go na ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Produkcja rozpoczęła się w 2010 r. w niewielkim zakładzie, gdzie początkowo skupiono się na domach o wysokim standardzie wykończenia, przeznaczonych dla rynku B2C (business to consumer), czyli dla inwestorów prywatnych. Ręczny system produkcji, a co za tym idzie niewielka liczba realizowanych rocznie projektów umożliwiły jednak wejście na rynek budowlany. Już na tym etapie przedsiębiorstwo Tecverde szybko zyskało na popularności. Stało się tak dzięki pionierskiej roli, jaką odgrywało na rynku brazylijskim, a wiele projektów otrzymało międzynarodowe nagrody. W rezultacie przyciągnęło ono uwagę inwestorów, którzy przyczynili się do dalszego jego wzrostu. Uzyskanie w 2012 r. certyfikatu systemu budownictwa, zgodnie z brazylijskimi standardami dotyczącymi budynków, i spełnienie wymogów programów mieszkaniowych stanowiło ważny krok naprzód.
Lider rynku prefabrykowanego budownictwa wielopiętrowego
Dwa lata później nowa fabryka produkowała już duże liczby budynków przy użyciu maszyn, należącej do Homag Group, firmy Weinmann. W 2016 r. firma Tecverde, po zatwierdzeniu w Brazylii pierwszego kilkupiętrowego budynku wielorodzinnego z prefabrykowanej konstrukcji szkieletowej z drewna, osiągnęła kolejny ważny punkt rozwoju.
– Zmiany w zachowaniu konsumentów, wraz z programem zmian klimatycznych, nie wspierają już modelu oferowanego za pomocą tradycyjnych metod – powiedział Ramon Kuhn Pollnow, dyrektor ds. badań i rozwoju oraz innowacji w firmie Tecverde. – Nowy produkt stanowi większą część portfolio produkcyjnego nowej fabryki i w Ameryce Łacińskiej plasuje Tecverde jako lidera rynku budownictwa wielopiętrowego z prefabrykowanych elementów.
Tecverde zatrudnia obecnie około 350 pracowników w swoich zespołach produkcyjnych i montażowych, inżynieryjnych i innych uzupełniających dziedzinach. Niedawno, w 2020 r., chilijskie przedsiębiorstwo E2E (end to end), będące spółką joint venture firm Etex i Auraco, zainwestowało w Tecverde.
– Wzmacnia to naszą strategię ekspansji i pozycję pioniera w zakresie rozwoju wysokoprzemysłowych i zrównoważonych technologii dla brazylijskiego sektora budowlanego – stwierdził Ramon Kuhn Pollnow.
Przystępna cenowo oferta mieszkaniowa
Tecverde prowadzi działalność w trzech obszarach biznesowych, a główna aktywność skupiona jest wokół obszaru B2B.
– Obejmuje to przede wszystkim sprzedaż prefabrykowanych elementów i modułów dla inwestorów i konstruktorów, koncentrujących się na przystępnych cenowo mieszkaniach w ramach państwowych programów mieszkaniowych – zauważył Ramon Kuhn Pollnow. – W 2018 roku byliśmy odpowiedzialni za projekt Pinhas Park, który obejmował rozwój niedrogich mieszkań wielopiętrowych.
Był to pierwszy projekt w sektorze budownictwa socjalnego w Brazylii, który uzyskał certyfikat budownictwa zrównoważonego Green Building Council. W tym samym roku Tecverde otrzymało również nagrodę brazylijskiej Izby Budowlanej (CBIC) za kolejny projekt badawczy – stworzenie domu jednorodzinnego, który może być montowany i wykończony przez wielofunkcyjny zespół siedmiu pracowników w ciągu jednego dnia na placu budowy. Model ten został wdrożony na rynek w 2022 r.
Kolejną dziedziną działalności gospodarczej są domy jednorodzinne dla prywatnych inwestorów. Również w tym przypadku widać wzrost. Stało się to możliwe dzięki systemowi kredytów łączonych, zarówno dla klientów o niskim wkładzie własnym, jak i wysokim.
Trzeci obszar koncentruje się na budynkach specjalnych spoza sektora budownictwa mieszkaniowego, takich jak szkoły i szpitale. Od samego początku pandemii Covid firma Tecverde stanęła na wysokości zadania, aby uczestniczyć w projektach szpitalnych dotyczących leczenia pacjentów.
– Połączenie bardzo nowoczesnych paneli 2D, modułów 3D i w pełni zintegrowanych prefabrykowanych zestawów umożliwiło uzyskanie rekordowych terminów produkcyjnych, czego skutkiem były dostawy nowych szpitali w ciągu 35 dni – poinformował Ramon Kuhn Pollnow.
Firma dysponuje zintegrowaną platformą zawierającą zestawy, elementy i moduły dobierane zgodnie ze specyfikacją projektu. Przedsiębiorstwo dostarcza projekty obejmujące elementy zamknięte z obu stron, w pełni modułowe konstrukcje (3D) lub kombinację obu tych elementów, co zazwyczaj przedstawia się jako bardziej optymalną alternatywę.
Szybsze i mniej kosztowne wykonanie
– Technologia prefabrykowania lekkich konstrukcji szkieletowych z drewna dzięki produkcji w kontrolowanym środowisku, przy pomocy automatycznej linii produkcyjnej, umożliwia osiągnięcie poziomów jakości i bezpieczeństwa, które poprawiają wydajność procesu budowlanego – podkreślił Ramon Kuhn Pollnow. – Eliminacja wszystkich nieodłącznych nieefektywności występujących w tradycyjnych systemach budowlanych, umożliwia oferowanie klientom końcowym produktu o wyższej jakości, powstającego z zastosowaniem lepszej technologii gwarantującej szybsze i mniej kosztowne wykonanie.
Fabryka Tecverde posiada specjalny dział obróbki drewna. Tutaj cięte są drewno i płyty, dodatkowo dokonuje się wstępnego montażu instalacji elektrycznych, sanitarnych i ram okiennych, z których składają się panele ścienne, podłogowe, konstrukcje dachowe i inne elementy. W drugiej strefie produkcyjnej odbywa się montaż tych elementów. Dzieli się ona na dwie główne linie – jedna do ścian, a druga do stropów. Trzecia stacja robocza to elastyczne miejsce do produkcji elementów specjalnych.
Elementy są wysyłane i przygotowywane do montażu na miejscu. Elementy przeznaczone do modułów objętościowych, takich jak na przykład pomieszczenia z wodą, są montowane bezpośrednio w fabryce. Tecverde ma zdolność produkcyjną na poziomie siedmiu domów lub mieszkań na zmianę. Natomiast montaż czteropiętrowego budynku wielorodzinnego z 16 mieszkaniami jest teraz możliwy w ciągu zaledwie sześciu dni, podczas gdy w pełni funkcjonalny dom jednorodzinny może być dostarczony w ciągu jednego dnia. Jedynie procedura wykańczania jest pozostawiona wykonawcy.
Firma Weinmann dostarczyła automatyczne linie produkcyjne składające się z mostów wielofunkcyjnych WALLTEQ M-380, stołów montażowych BUILDTEQ A-500 oraz stołów obrotowych. Przedstawiciele Tecverde odwiedzili firmę Weinmann w Niemczech, otrzymując wsparcie w formie transferu technologii jeszcze przed uruchomieniem pierwszej fabryki. Stosunki te zostały jeszcze bardziej wzmocnione w 2014 r. wraz z uruchomieniem nowej fabryki.
WALLTEQ M-380 to wszechstronne centrum obróbcze, które można z wielką łatwością skonfigurować w taki sposób, aby spełniało wszystkie oczekiwania klienta oraz wymogi procesu technologicznego. Jest to więc modułowa konstrukcja, która może być indywidualnie dozbrajana w potrzebne w danej chwili jednostki. Oprócz tego może być ono wykorzystywane do wielu innych zadań, jak na przykład: wstępnego przycinania płyt, obróbki drewna litego, przykręcania oraz klejenia. W wersji najlepiej wyposażonej może ono posiadać aż osiem różnych agregatów, pozwalających na mocowanie poszycia, frezowanie, cięcie, wiercenie i znakowanie.
Natomiast współpracujący z mostem stół montażowy BUILDTEQ A-500 jest prawdziwym wirtuozem, jeśli chodzi o produkcję szkieletowych modułów ścian prostokątnych i szczytowych, dachów, stropów, elementów konstrukcji giętych, ścian ryglowych oraz lukarn. Konstrukcja wykonana jest z wielkowymiarowych kształtowników stalowych. Produkowana jest w czterech wariantach różniących się maksymalną długością montowanych podzespołów – 6, 8, 10 i 12 m. Z kolei dzięki pneumatycznie wysuwanym belkom wysokość składanych na nich paneli może wynosić od 400 do 3800 mm. Urządzenie wyposażone zostało w hydrauliczny układ umożliwiający jego pochylanie, co pozwala na bezpieczne obracanie elementów lub ich rozładunek.
– W trakcie wdrażania tej linii mieliśmy zapewnioną pełną pomoc na etapach instalacji, uruchamiania, szkoleń i rozpoczynania produkcji seryjnej, aż do momentu, gdy Tecverde uzyskała samodzielność w zakresie konserwacji zapobiegawczej – zaznaczył Ramon Kuhn Pollnow.
Uprzemysłowiony system budowlany
Opracowany przez Tecverde system budownictwa lekkiego z zaplanowaną konstrukcją do wstępnego wykonania wykorzystuje surowiec odnawialny, który w Brazylii jest powszechnie dostępny. System ten jest także w stanie dostosować się do zasad zrównoważonego rozwoju. Na placu budowy wyeliminowano zużycie wody w celach montażowych, a dzięki modułowości konstrukcji odpady są zredukowane do minimum. Te które powstają, są w całości przetwarzane i ponownie wykorzystywane. Wysoka skuteczność izolacyjna budynków wpływa również pozytywnie na zapotrzebowanie na energię do celów klimatyzacji mieszkań. Sprawdza się ona w każdej z ośmiu brazylijskich stref klimatycznych. Biorąc pod uwagę cykl życia budynku, produkt firmy Tecverde zmniejsza również emisję CO2, ponieważ jego głównym surowcem jest drewno pochodzące z rodzimych lasów.
~Tomasz Bogacki