Bardzo dużo czasu zaoszczędza się w tartaku SELF w Iławie, dzięki funkcjom programu WoodBase, takim jak drukowanie gotowych specyfikacji, podgląd w czasie rzeczywistym produkcji na komputerach w biurze i dostęp do bardzo rozbudowanego magazynu.
Tartak SELF w Iławie to działające od 2015 r. przedsiębiorstwo wielobranżowe, które zajmuje się nie tylko produkcją tarcicy stolarskiej sosnowej i bukowej, ale prowadzi również największy w okolicy skład certyfikowanego drewna C24 oraz drewna konstrukcyjnego litego sklejanego na długość na złącza klinowe. W stałej ofercie znajdują się wszystkie przekroje potrzebne do budowy domów szkieletowych, wiat itp.
– Aktualnie głównym naszym produktem jest tarcica stolarska nieobrzynana bukowa i sosnowa suszona lub mokra – informuje Mariusz Lewandowski, właściciel firmy. – Oprócz tarcicy stolarskiej produkujemy więźby dachowe certyfikowane znakiem CE w klasie C24 oraz szeroki wybór elementów wykończeniowych, takich jak: deski typu pióro-wpust, boazerie oraz deski tarasowe.
Usprawnienie zarządzaniem
Różnorodność produkowanych materiałów skłoniła właściciela do zainteresowania się systemem magazynowym WOODBASE firmy WOODINSPECTOR z Lublina, która wdrażając to rozwiązanie już w kilku tartakach, usprawniła zarządzanie materiałem tartacznym.
– Z systemem magazynowym WoodBase możliwe jest operowanie nawet jedną sztuką deski w strumieniu przepływu materiału – mówi Grzegorz Kotnarowski, prezes firmy Woodinspector. – Podstawową ideą działania tego systemu magazynowego jest możliwość zdefiniowania paczek, desek i zamówień w formie cyfrowej i przypisania im wielu pomocnych właściwości – np. klasa, gatunek, dostawca, wymiary, suszenie czy miejsce w magazynie. Dzięki tym właściwościom prowadzący magazyn jest w stanie szybko sprawdzić aktualny stan magazynowy i mieć wiedzę, jakim materiałem dysponuje dla potrzeb produkcji wewnętrznej, jak i sprzedaży. Przypisując paczki tarcicy do odpowiednich partii kłód, w jednym wydruku otrzymuje się gotowe podsumowanie rozkroju kłody, więc można określić procentową wydajność każdego transportu surowca okrągłego.
Dane na etykiecie i kodzie kreskowym
W przypadku firmy Self, prowadzącej skład tarcicy, istotna jest bieżąca wiedza o ilości poszczególnego materiału oraz jego położeniu w magazynie.
– System Woodinspector bardzo usprawnił pracę przy produkcji tarcicy oraz sortowaniu i załadunku – potwierdza Mariusz Lewandowski. – Bardzo dużo czasu zaoszczędzamy dzięki funkcjom tego programu, takim jak drukowanie gotowych specyfikacji, podgląd w czasie rzeczywistym produkcji na komputerach w biurze i dostęp do bardzo rozbudowanego magazynu. A dostępna w tym systemie funkcja etykietowania bardzo ułatwiła pracę, gdyż od razu po sformowaniu paczki tarcicy jest ona gotowa do załadunku, zawierając na etykiecie takie dane, jak nazwa dostawcy, gatunek drewna, klasa tarcicy, przekrój, długość oraz liczba sztuk w paczce i jej masa. Dane te zawarte są też w kodzie kreskowym pomieszczonym na etykiecie. Jest też czytelny numer paczki.
Funkcjonalności poparte doświadczeniem
Urządzenia, na których działa system, są przystosowane do pracy w trudnych warunkach zapylenia, zmiennej temperatury i zmiennej wilgotności. Są to kolektory danych, tablety, komputery stacjonarne z dotykowymi ekranami i drukarki etykiet.
– Funkcjonalności systemu WoodBase są poparte doświadczeniami wielu naszych klientów, doceniających kubikowanie tarcicy nieobrzynanej podczas sortowania, przez co wyeliminowane jest czynienie zapisków na kartkach na placu surowcowym, generowanie gotowych dokumentów sprzedaży z pobieraniem cen z gotowych cenników oraz zarządzanie materiałem w suszarniach – wylicza Grzegorz Kotnarowski. – Użytkownik systemu uzyskuje podsumowanie wydajności partii drewna okrągłego, podsumowanie wydajności rozkroju tarcicy nieobrzynanej, archiwizowanie tarcicy na rzeczywistych zdjęciach, bo każda deska jest fotografowana, oraz możliwość deklaracji cen dla każdego rodzaju asortymentu i klienta oddzielnie.
W Tartaku Self program pozwolił również na zmniejszenie zatrudnienia, bo nie potrzeba choćby osoby liczącej specyfikacje produkcji oraz przygotowującej specyfikacje wysyłkowe.
Efektywność rozwiązania zapewnia skaner znajdujący się w linii produkcji tarcicy, który na przykład przekazuje informację widoczną na ekranie monitora o aktualne wyprodukowanych m3 tarcicy.
Surowiec podzielony na pakiety
System WoodBase jest dedykowany dla producentów tarcicy nieobrzynanej lub obrzynanej, bo ułatwia zarządzanie magazynem, ale najpierw dokonuje automatycznego pomiaru odkrycia deski oraz tworzy bazę zdjęć każdej z nich, co pomaga w sprzedaży tarcic.
Cały surowiec jest podzielony na ponumerowane pakiety, różniące się między sobą gatunkiem drewna, jakością, grubością, długością, masą i ilością desek w pakiecie. To wszystko połączone jest informatycznie z programem kalkulacyjnym oraz lokalizacją pakietu w magazynie. Jednak najważniejsze jest to, że każda sortowana deska przed ułożeniem w pakiet jest… fotografowana. I zbiór tych zdjęć jest właśnie w bazie „magazyn”. Taka graficzna ilustracja jest idealnym rozwiązaniem, gdy transakcji dokonuje się „na odległość”. Firma Woodinspector poczyniła znaczne postępy w zakresie pomiarów odkrycia drewna. Testy przeprowadzone na różnych gatunkach drewna potwierdzają wysoką dokładność pomiarową, nawet w przypadku „trudnych” gatunków drewna, takich jak dąb czy buk. Natomiast pomiary odkrycia tarcicy sosnowej system realizuje z dokładnością do 1 mm.
~Jerzy Piątkowski