Nowa linia szlifierek szerokotaśmowych renomowanej firmy Kündig, nazwana Master, to ekonomiczna wersja znanych i uznanych maszyn, która w niczym nie ustępuje – pod względem solidności i trwałości pracy, jakości obróbki oraz zaawansowania technologicznego – innym produktom rodem ze Szwajcarii.
Wśród klientów maszyn sygnowanych szwajcarską marką znane jest sformułowanie, że kto raz kupi Kündiga, nie chce już potem pracować na innych szlifierkach szeroko- czy wąskotaśmowych. Dlatego wielu producentów do specjalistycznych, wymagających czy trudnych obróbek nie tylko w zakresie szlifowania drewna i materiałów drewnopochodnych, ale także tworzyw, kompozytów oraz metali wybiera te urządzenia, cieszące się zasłużoną sławą.
W Wetzikon, miejscowości będącej sercem firmy, mieści się zaplecze R&D oraz showroom marki Kündig, wyposażony w kilkadziesiąt szlifierek do najróżniejszych aplikacji, w którym zainteresowani klienci mogą przetestować multum technologii szlifierskich rodem ze Szwajcarii. W nim honorowe miejsce zajmuje szlifierka szerokotaśmowa Master, która jest najnowszą konstrukcją producenta. Jej premiera odbyła się na ubiegłorocznych targach Ligna.
Ekonomia w parze z jakością
Linia szlifierek szerokotaśmowych Master firmy Kündig skierowana jest do producentów przemysłu drzewnego i meblarskiego. Przeznaczona jest nie tylko dla fabryk pracujących w trybie przemysłowym, ale także dla stolarzy.
Jej kompaktowość nie ujmuje zaawansowaniu technologicznemu, za czym przemawia zastosowanie w niej inteligentnego sterowania Sigmatek w myśl koncepcji Industry 4.0.
Master także w niczym nie ustępuje pozostałym seriom modeli szlifierek szerokotaśmowych pod względem solidności konstrukcji i trwałości, jest jednak ukłonem w stronę klientów, którzy doceniali jakość maszyn Kündig, ale nie byli w stanie ich zakupić, ze względu na cenę. Sytuacja ta jednak, wraz z wprowadzeniem szlifierki Master, uległa zmianie; to bowiem ekonomiczna wersja szlifierek Kündig, która gwarantuje bezawaryjność oraz mistrzowskie wyniki szlifowania nawet po wielu latach użytkowania.
Funkcjonalność poparta badaniami
Maksymalna wysokość przejścia w serii Master wynosi co najmniej 200 mm przy standardowej szerokości roboczej rzędu 1350 mm, ale wymiar ten może zostać dostosowany do potrzeb odbiorcy. Maszyna obligatoryjnie wyposażona jest w specjalnie opracowany tryb oszczędzania energii Eco, który reguluje jej zużycie w zależności od obciążenia. Gdy tylko wystąpią przerwy w pracy, maszyna automatycznie przechodzi w tryb czuwania, jest też wtedy natychmiast gotowa do ponownego użycia. Gwarantuje to znaczne oszczędności, bez uszczerbku dla wydajności. Aby nie być gołosłownym, firma Kündig przeprowadziła badania, które jasno pokazały, że całkowite zużycie energii przez te szlifierki jest o 25-30 proc. mniejsze w porównaniu z maszynami konkurencyjnych firm, i to bez jakiegokolwiek zmniejszenia ich produktywności.
Konfiguracja pod klienta
Podstawowa kombinacja maszyny to dwa agregaty oparte o jeden silnik – pierwszy z wałem kalibrującym, a drugi ze stopą szlifierską. Oznacza to, że w jednym przejściu elementu można wykonać kalibrację i wykończenie powierzchni.
Wał kalibrujący to podstawa technologii szlifowania. Master wyposażono w rowkowany, gumowany wał szlifierski o sprawdzonej twardości 90 Shore’a, co zapewnia optymalne szlifowanie wstępne i doskonałą kalibrację elementu.
Z kolei agregat ze stopą szlifierską jest oferowany w dwóch rodzajach: jako trzewik segmentowy (Pe) – Action Controlled lub trzewik segmentowy (E) – Edge Controlled. Trzewik szlifierski segmentowy (Pe) zapewnia perfekcyjne szlifowanie, a segmentacja optymalne dopasowanie talerza szlifierskiego do kształtu przedmiotu obrabianego. Natomiast trzewik szlifierski segmentowy (E) oferuje jeszcze większe możliwości w przypadku najwyższych wymagań. Aby uzyskać pełną kontrolę również na krawędziach bocznych, nacisk na skanowane przedmioty na wejściu maszyny można indywidualnie regulować, co dodatkowo zwiększa elastyczność. Możliwe są nawet ustawienia asymetryczne, tj. osobny docisk lewej i prawej krawędzi.
Warto dodać, że konfiguracja maszyny zawsze jest dobierana pod wymagania klienta i jego potrzeby obróbcze, w czym w Polsce pomaga działające od 10 lat przedstawicielstwo Kündig Polska, zrzeszające specjalistów najwyższej klasy, którzy doradzają w zakresie technologiczno-handlowym oraz odpowiadają za sprzedaż maszyn szwajcarskiego producenta w naszym kraju.
System Sigmatek
Kündig od dawna stawia na prostotę obsługi maszyn, co jednak nie oznacza rezygnacji z zastosowanych w swoich produktach innowacji. Jedną z nich jest oprogramowanie Sigmatek, instalowane we wszystkich szlifierkach Kündig. To duży krok do przodu w zakresie inteligentnego i zsynchronizowanego sterowania maszynami w myśl koncepcji Industry 4.0., co pozwala na spięcie w siatce połączeń NET szlifierek Kündig z innymi maszynami pracującymi w danej fabryce – robotami czy całymi liniami produkcyjnymi.
W systemie Sigmatek dane przetwarzane i przekazywane są za pomocą chmury obliczeniowej, co pomaga również w łatwym diagnozowaniu ewentualnych błędów pracy. Odbywa się to online i w czasie rzeczywistym. Sigmatek umożliwia pełną diagnostykę wszystkich podzespołów wykonawczych. Ponadto system automatycznie generuje raporty i oferuje szybki start maszyny „jednym kliknięciem”.
W momencie pojawienia się błędu, na wyświetlaczu zapala się czerwone światło alarmujące o usterce lub niewłaściwym ustawieniu maszyny. Z poziomu pulpitu jest też dostęp do schematu elektrycznego i instrukcji obsługi maszyny, co pozwala nowym operatorom na bardzo szybką naukę programowania. Wszystkie informacje zawarte w systemie można zgrać na pendrive – wejście USB zainstalowane jest w pulpicie maszyny – i na dowolne urządzenie mobilne lub stacjonarne.
Sigmatek to oprogramowanie z możliwością wgrania aplikacji na urządzenia mobilne, co pozwala na połączenie się z maszyną za pomocą aplikacji w telefonie i w konsekwencji zdalne nią sterowanie, diagnozowanie, rejestrowanie danych w chmurze, aktualizowanie i tworzenie kopii zapasowych oprogramowania. Wraz z nowym oprogramowaniem linię szlifierek Master wyposażono w panel operatorski, o przekątnej od 10 do 19 cali, znacznie ułatwiający wizualizację i zadawanie parametrów pracy.
~sat