Kluczowym zadaniem automatycznego załadunku i rozładunku jest wspomaganie pracy ludzkiej w miejscach, gdzie występuje wysoka powtarzalność oraz wysokie tempo pracy. Wraz z postępującą automatyzacją w procesach produkcji mebli wzrasta wydajność pojedynczych maszyn i całych linii przeznaczonych do obróbki krawędzi, wiercenia czy lakierowania.
Niemniej jednak w każdym z tych procesów występuje ten sam element, czyli pewna maszyna, którą trzeba sprawnie i bezpiecznie załadować, by mogła wykonać swoje zadanie, a następnie rozładować po jego zakończeniu. Tym zadaniem właśnie zajmuje się, już od roku 2007, firma PAR-SYSTEMS Sp. z o.o., kiedy to wprowadziła na rynek polski wysokiej wydajności urządzenia załadowczo-odbiorcze. Głównym zakresem działalności firmy z Mszanowa jest produkcja maszyn oraz systemów do automatycznego podawania i odbierania elementów produkcyjnych, systemów paletyzacji i depaletyzacji oraz systemów transportu automatycznego. Dlatego też firma od początku swojej działalności stawia na nieustanny rozwój w postaci automatyzacji i robotyzacji Przemysłu 4.0.
Produkty gotowe, jak i pod konkretne oczekiwania
W ofercie PAR-SYSTEMS znaleźć można zarówno gotowe maszyny, jak choćby zrobotyzowane stanowiska paletyzacji, paletyzatory, automatyczne urządzenia podająco-odbiorcze oraz zautomatyzowane linie transportu wewnętrznego, jak i takie, które są dopasowywane do potrzeb, wymagań i oczekiwań klientów. Firma bacznie zwraca uwagę na specyfikę każdego typu produkcji, ale także na przyszłe plany rozwojowe. Dzięki temu istnieje możliwość bardzo elastycznego wykorzystania montowanych maszyn.
W jaki sposób jednak można zaprojektować cały proces? Przede wszystkim przed dostawą rozwiązania, potencjalny nabywca musi dostarczyć firmie PAR-SYSTEMS pełne zestawienie elementów, które podlegać będą procesowi automatycznego załadunku i rozładunku, z uwzględnieniem ich dokładnych wymiarów, sposobu ułożenia na podkładzie lub palecie. Dopiero na tej podstawie pracownicy firmy, w oparciu o swoje wieloletnie, bogate i poparte praktyką doświadczenie, przeprowadzić mogą analizę, w wyniku której następuje dobór najodpowiedniejszej maszyny.
To bardzo ważny etap, ponieważ każdy dobrze zaprojektowany system składa się z kilku bardzo istotnych elementów, bez których całość nie mogłaby wydajnie pracować. Mowa o ramionach manipulatora wraz z układem trzymającym elementy, systemie przenośnikowej dystrybucji obrabianego materiału czy członie odpowiadającym za zbieranie lub wydawanie podkładów transportowych lub palet. Takie zestawienie poszczególnych elementów maszyn, wraz z perfekcyjnie dobranym układem pobierającym elementy, gwarantuje niezawodność oraz stabilność pracy maszyny, co z kolei pozwala na uzyskanie stabilności procesu produkcyjnego na każdym etapie procesu produkcji mebli.
Jednym z rozwiązań, jakie można zamówić w firmie, jest choćby urządzenie MP650-P, które służy do podawania i odbierania w sposób automatyczny elementów, które trafiają do linii lakierniczej. Całość bazuje na dwóch hydraulicznych windach podawczych, na których umieszczono ramiona z systemem ssącym, które naprzemiennie podają na przenośnik elementy mające trafić do lakierowania. Warto dodać, że elementy te pobierane są z lewej lub prawej strony przenośnika, w zależności od ich dostarczania do systemu, a ramiona przemieszczają się w sposób bezkolizyjny pomiędzy sobą – jedno nad drugim. Całość przesuwa się po solidnie wykonanej suwnicy, łączącej windy. Sam system podawczy, umieszczony na ramieniu, działa na zasadzie czterech zespołów przenośników z matą ssącą, które w sposób całkowicie bezinwazyjny przenoszą dane elementy.
Obsługa urządzenia opiera się na intuicyjnym, kolorowym panelu dotykowym, gdzie operator ma dostęp do każdego elementu wchodzącego w skład systemu. Wystarczy, że wciśnie odpowiedni element na graficznej wizualizacji maszyny, a uzyskuje dostęp do menu ujawniającego szereg opcji, które pozwalają choćby na dostosowanie odstępów pomiędzy listwami ssącymi, w zależności od wymiaru przenoszonego materiału. Urządzenie to ma także zaaplikowany system tzw. receptur, które pozwalają na zapisanie najczęściej stosowanych ustawień pod np. konkretnego klienta. To pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na kalibrację maszyny lub zmianę wymiaru surowca na niej przenoszonego.
Model MP650-P wyposażono także w automatyczny manipulator przekładek, który – w oparciu o dysze ssące – jest w stanie umieszczać je na przenośniku. Zaprojektowany on został w celu uzupełnienia gamy rozwiązań dla procesu paletyzacji. Przekładki stosowane są najczęściej w celu ustabilizowania produktu na palecie. Jak przystało na współczesne czasy, cały system jest także odpowiednio zabezpieczony klatką, która gwarantuje bezpieczeństwo pracy.
Nie tylko projekty, ale też produkty gotowe, części i serwis
PAR-SYSTEMS oferuje szeroki wachlarz produktów gotowych, przystosowanych do różnych rodzajów produkcji – od systemów załadunkowo-rozładunkowych, poprzez pakowarki kartonowe, po systemy służące owijaniu produktów stretchem.
Oferta firmy nie kończy się jednak tylko na gotowych produktach, czy produktach pod konkretne zamówienie, bowiem dysponuje ona także rozmaitymi komponentami do maszyn związanych z załadunkiem i rozładunkiem – chwytaki, przenośniki, układy podciśnieniowe czy magazynki palet i podkładów, wszystko to można znaleźć w firmowych magazynach.
Działalność firmy wychodzi jednak poza samo wykonanie projektu, budowę maszyn czy wdrożenie danego systemu, ponieważ nie mniejszą wagę przywiązuje ona do serwisu swoich produktów, pomocy i wsparcia technicznego zatrudnionych w niej inżynierów, a także szkoleń pracowników, by ci mogli jak najszybciej, sprawnie i bezpiecznie, podjąć pracę na urządzeniach, które oferuje mszanowski producent.
Ciągle do przodu
PAR-SYSTEMS Sp. z o.o. jest jedynym producentem na polskim rynku, oferującym urządzenia załadowczo-odbiorcze w formie gotowych rozwiązań, które funkcjonują już na polskim rynku u największych producentów mebli, liczących się nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a zarazem firmą, która pozwala na sporą elastyczność w ich konfiguracji, także w przyszłości, wraz z rozwojem firm swoich klientów. To jednak nie oznacza bynajmniej, że firma się zatrzymuje. Jej pracownicy ciągle szukają nie tylko nowych wyzwań, ale też rozwiązań, które pozwolą na jeszcze sprawniejszą pracę w zakładach meblarskich. A to oznacza tylko jedno – ciągłą i niepowstrzymaną drogę do perfekcji!
~basza