Na precyzję cięcia ma wpływ pneumatyczny docisk stabilizujący pakiet, który przytrzymuje w szczególności górne jego warstwy w momencie jego nacinania.
Roczny przerób około 25 000 m3 drewna skłonił właściciela Tartaku DREWMEX z Kamionki Wielkiej k. Nowego Sącza do zakupu stacji kapowania pakietów MOBILCUT TOP LINE firmy PRINZ.
Duże możliwości produkcyjne pozwalają bowiem na zaopatrywanie nie tylko lokalnych, ale także dużych składów produktów tartacznych oraz rozwijanie ciągłej współpracy z większymi i mniejszymi firmami ogólnobudowlanymi. Dzięki konsekwentnej pracy właściciela i osób w niej pracujących, firma stała się jednym z liderów wśród dostawców wyrobów tartacznych dla firm ogólnobudowlanych i indywidualnych klientów.
Szybkie cięcie pakietów z dokładnością do 2 mm
Sprawą istotną stało się jednak kapowanie pakietów na zamówione długości, ograniczające pracochłonność operacji. Te oczekiwania zakładu, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności, spełnia właśnie urządzenie austriackiej firmy Prinz.
Wyroby tartaczne produkowane są na najnowocześniejszych maszynach, ale niejako jubileuszową nowością jest właśnie stacja kapowania pakietów. Jest to MOBILCUT TOP LINE do cięcia pakietów z dokładnością do +/-2 mm, z przejezdną jednostką tnącą i stacjonarnym pakietem. Dodajmy, z dużą szybkością, bo cięcie pakietu o wymiarach 120 x 120 cm trwa zaledwie 1,5 min!
– Maszyna doskonale sprawdza się w przypadku ograniczonego miejsca montażu – mówi Maciej Nowak, prezes zarządu Prinz Polska w Poznaniu. – Jednostka tnąca przejeżdża w lewo i w prawo, a cała stacja zajmuje powierzchnię około 45 m2. Jest to cenna zaleta tego rozwiązania, albowiem chyba żaden z tartaków nie odczuwa nadmiaru powierzchni produkcyjnej. Zwykle hale wypełnione są różnymi maszynami i placami odkładczymi, więc i ten tartak docenił rozwiązanie zajmujące stosunkowo mało miejsca.
Można zaprogramować osiem długości cięcia
Za dokładność cięcia, poza stabilną konstrukcją i odpowiednim narzędziem tnącym, odpowiada w maszynie w głównej mierze masywny łuk prowadzący o wymiarach 100 x 50 mm, który zapewnia precyzyjne i stabilne prowadzenie układu tnącego, gwarantując dokładność cięcia na wspomnianym poziomie +/- 2 mm. Głowica, która przemieszcza się po łuku prowadzącym dzięki systemowi łożysk gumowanych, posiada system amortyzacji łańcucha tnącego w postaci sprężyny amortyzującej oraz beznarzędziowy układ jego naciągu.
Dostęp do głowicy podczas prac konserwacyjnych przy układzie tnącym jest bardzo prosty dzięki otwieranym drzwiom serwisowym.
Maszyna wyposażona jest w enkoder linkowy, pozwalający na dokładne pozycjonowanie jednostki tnącej oraz w panel dotykowy umożliwiający zaprogramowanie ośmiu długości cięcia.
Panel, poza elementami do sterowania maszyną, zawiera między innymi amperomierz wskazujący pobór prądu w trakcie cięcia oraz wyświetlacz cyfrowy, wskazujący żądaną długość cięcia.
System „otwierania” rzazu
Za posuw prowadnicy w Mobilcut Top Line, zainstalowanym w Drewmex, odpowiada silnik elektryczny z falownikiem, dzięki czemu prędkość posuwu układu tnącego może być bardzo precyzyjnie regulowana, co przekłada się na gładszą i równiejszą powierzchnię pakietu po cięciu. Prędkość posuwu ustawiana jest za pomocą potencjometru z pulpitu sterującego.
Maszyna wyposażona jest w system „otwierania” rzazu po cięciu, który lekko unosi docięte pakiety i umożliwia bezproblemowe wycofanie prowadnicy. W tej sytuacji nie ma konieczności odstawiania dociętej części pakietu wózkiem widłowym w sytuacji, kiedy rzaz po cięciu ulega „zamknięciu”. System bardzo przyspiesza proces kapowania i ułatwia obsługę.
Laserowa projekcja linii cięcia
Na precyzję cięcia ma wpływ pneumatyczny docisk stabilizujący pakiet podczas cięcia, który przytrzymuje w szczególności górne warstwy pakietu w momencie jego nacinania. Docisk stabilizuje pakiet z siłą ok. 350 kg i wpływa pozytywnie na dokładność cięcia oraz jakość uzyskiwanej powierzchni.
– Maszyna wyposażona jest również w laserową projekcję linii cięcia – mówi Maciej Nowak – pomagającą w pozycjonowaniu jednostki tnącej, w szczególności przy niewielkim naddatku materiału, oraz służącą do łatwego ustalenia, czy linia cięcia nie przebiega w miejscu spięcia pakietu taśmą lub w miejscu ułożenia przekładki. Wszystkie wersje Mobilcut mogą być dostarczone z przyłączem systemu odpylania oraz z transporterami do odprowadzania odpadów, umieszczanymi pod ramą.
Stalowa konstrukcja ramy standardowo położona jest na wysokości 1000 mm, ale na życzenie możliwe jest jej podwyższenie do 1600 mm, bez konieczności przygotowywania dodatkowych fundamentów podwyższających. Na takie rozwiązanie zdecydował się również Drewmex.
Łańcuchy tnące o różnej podziałce
W stacjach Mobilcut używane są najczęściej przemysłowe łańcuchy tnące o podziałce 15 mm – MULTICUT z zębami tnącymi o ostrym profilu, lub 20 mm – OPTICUT, ale oba dające idealnie gładką i równą powierzchnię pakietu po cięciu. Przy posuwie elektrycznym układu tnącego stosowane są prowadnice stellitowane, wysoce odporne na ścieranie.
– Do ostrzenia łańcuchów – mówi prezes – PRINZ oferuje manualne ostrzarki JOLLY lub w pełni automatyczne SA6. Wstępną regenerację prowadnic, czyli szlifowanie powierzchni nośnych, przeprowadzać można urządzeniem Prinz PEG, natomiast fachową regenerację prowadnic przeprowadzamy w fabryce, i obejmuje ona prostowanie i szlifowanie prowadnicy, pogłębianie rowka oraz wspawanie nowej warstwy stellitu. Nad bezpieczeństwem pracy czuwa kilka zabezpieczeń, które zapobiegają przedostaniu się osoby niepowołanej w strefę pracy maszyny.
~uf