Usprawnianie procesów produkcyjnych

Usprawnianie procesów produkcyjnych

Oferta handlowa firmy Automatica obejmuje: stacje robocze wyposażone w roboty z uchwytami próżniowymi UniGripper, urządzenia jednofunkcyjne, przenośniki nienapędzane i napędzane oraz linie pakujące.  

Słowacka firma AUTOMATICA zajmuje się projektowaniem, produkcją i dostawą rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych. Największym jej atutem jest profesjonalny zespół ludzi z bogatym doświadczeniem w dziedzinie automatyki. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji dotychczasowych projektów pozwala na opracowywanie nowych produktów i urządzeń służących usprawnieniu procesów produkcyjnych.

Wyłącznym przedstawicielem firmy Automatica w Polsce jest znany dostawca technologii dla branży drzewnej MM Maszyny do Drewna z Więcborka.

Projektowanie rozwiązania „szytego na miarę”

Oferta handlowa firmy Automatica obejmuje: stacje robocze wyposażone w roboty z uchwytami próżniowymi UniGripper, urządzenia jednofunkcyjne, przenośniki nienapędzane i napędzane oraz linie pakujące.


UniGripper oferuje szeroką gamę standardowych uchwytów próżniowych.  
Fot. MM Maszyny

Mocne roboty przemysłowe to podstawa każdego zautomatyzowanego stanowiska pracy, zbudowanego w oparciu o różnorodne urządzenia, takie jak: podajniki, sztaplarki, urządzenia do klejenia, miejsca paletowe itp. Charakteryzują się one: niezawodnością działania, długą żywotnością, szybkością pracy, co przekłada się na krótki czas trwania jednego cyklu, dokładnością, czyli wysokim stopniem powtarzalności, wszechstronnością zastosowania, mocą i łatwością integracji z istniejącym gniazdem lub linią produkcyjną.

Robot przemysłowy jest w stanie chwytać różne przedmioty i przenosić je za pomocą specjalnych uchwytów. Automatica jest wyłącznym, słowackim przedstawicielem firmy Tepro Machine & Pac System AB, szwedzkiego producenta uchwytów podciśnieniowych UniGripper.

Firma jest w stanie przygotować rozwiązanie dla każdej aplikacji, zwiększając przez to produktywność, polepszając jakość produktów i zwiększając bezpieczeństwo operatorów.

UniGripper oferuje szeroką gamę standardowych uchwytów próżniowych. Uchwyty te bazują na gotowych komponentach, co oznacza krótkie terminy realizacji oraz najniższą cenę. Moduły dostępne są w dwóch różnych szerokościach – 80 i 120 mm, i dostarczane są ze zintegrowanymi generatorami próżni lub też bez nich, ale z możliwością podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania. W drugim przypadku są one wyposażane w specjalne przyłącza wężowe. Standardem we wszystkich generatorach próżni jest funkcja nadmuchu wstecznego. Na specjalne życzenie klienta oferowana jest także wersja bez cylindra nadmuchu wstecznego. Generatory podciśnienia UniGripper można łatwo zoptymalizować pod kątem mocy, przystosowując je tym samym do konkretnych warunków pracy. Wynika to z inteligentnej konstrukcji z wymiennymi jednostkami Venturi.


Napędzane przenośniki rolkowe produkowane i sprzedawane są jako pojedyncze lub też jako całe systemy.  
Fot. MM Maszyny

SMS wyposażone są w opatentowane zawory UniGripper, co zapewnia bardzo szerokie obszary zastosowań w zakresie standardowych uchwytów. Urządzenia wyposażone są w szybkowymienny nośnik piankowy, wskaźnik podciśnienia i złącze do zewnętrznego nadmuchu wstecznego.

UniGripper może również zaoferować szeroką gamę wyposażenia dodatkowego, jak: akcesoria pływakowe, adaptery do robotów, systemy ramowe itp.

Firma Automatica zapewnia wsparcie techniczne, projektowanie rozwiązania „szytego na miarę” oraz serwis uchwytów podciśnieniowych.  

Sterowanie elektroniczne wraz z oprogramowaniem

W przypadku, gdy pracujące u klienta maszyny nie są w stanie współpracować ze standardowymi systemami produkowanymi przez firmę Automatica, wówczas projektuje i wykonuje ona urządzenia specjalnego przeznaczenia. Służą one do załadunku i rozładunku maszyn, a także do pakowania wyrobów gotowych i układania ich na paletach. Takie urządzenia jednofunkcyjne rozwiązują złożone i specyficzne wymagania każdego typu produkcji czy operacji. Doświadczenie firmy pozwala zaprojektować i stworzyć urządzenia, które gwarantują kompleksowe rozwiązania w dziedzinie transportu i obsługi materiałów.

Kolejną pozycję w katalogu stanowią przenośniki rolkowe występujące jako nienapędzane i napędzane. Ze względu na prostotę konstrukcji i niską cenę, przenośniki bez napędu należą do najpopularniejszych systemów podawczych. Umożliwiają transport materiału w halach produkcyjnych i magazynach.

Firma Automatica oferuje przenośniki wraz z osprzętem i wyposażeniem, które umożliwiają transport materiałów we wszystkich popularnych rozmiarach. Produkowane warianty przenośników przeznaczone są do obsługi ładunków od 20 do 1000 kg/m, a średnica ich rolek może wynosić od 20 do 80 mm. Rolki wykonane są ze stalowych rur, osadzonych na łożyskach z osłoną przeciwpyłową. Rolki standardowe wykonane są ze zwykłej stali. Na życzenie ich powierzchnia może być ocynkowana lub pokryta powłoką z tworzywa sztucznego. Wysokość konstrukcji przenośnika może być stała lub regulowana. Dostępne są także wersje pochylane, czyli tak zwane grawitacyjne. Całość standardowo malowana jest farbą proszkową.


Automatica produkuje i dostarcza także linie kompletacyjne, wykorzystywane w fazie montażu oraz pakujące.  
Fot. MM Maszyny
 

Napędzane przenośniki rolkowe produkowane i sprzedawane są jako pojedyncze lub też jako całe systemy, powstałe w oparciu o indywidualne wymagania klienta. W zależności od potrzeb mogą być one wyposażone w proste sterowanie elektryczne albo w pełne sterowanie elektroniczne, na bazie PLC wraz z oprogramowaniem.

Innym rodzajem napędzanego transportera jest przenośnik łańcuchowy służący do międzyoperacyjnego transportu i podawania pudeł tekturowych, opakowań, materiałów i produktów składowanych na twardym podłożu (np. palety i skrzynie) lub produktów o wypukłościach powierzchniowych. Łańcuchy pracują na łożyskach ślizgowych i są napędzane silnikiem elektrycznym ze standardowym oraz z delikatnym startem do kontroli przyspieszenia przenośnika. Konstrukcja wykonana jest ze stalowych profili zamkniętych. Przenośniki tego typu przeznaczone są do środowiska suchego i zapylonego.

Kolejna propozycja to napędzany przenośnik taśmowy, służący do transportu materiałów lekkich od 0,05 do 200 kg/m. Przeznaczony jest do pracy w warunkach produkcji suchej, zakurzonej lub mokrej. Pas napędzany jest silnikiem z przekładnią. Moment obrotowy przenoszony jest bezpośrednio na rolkę napędową z wykorzystaniem łańcucha. Konstrukcja może być wykonana z profili stalowych lub aluminiowych.

Wśród systemów napędzanych znajduje się też przenośnik obrotowy. Składa się z dwóch głównych części: stałej z napędem stołu obrotowego i stołu obrotowego z napędzanym przenośnikiem rolkowym.

Lepsze wykorzystanie siły roboczej  

Wózki transportowe umożliwiają transport materiałów pomiędzy rzędami przenośników rolkowych lub pomiędzy urządzeniami jednofunkcyjnymi z ręcznym załadunkiem i rozładunkiem. Zbudowane są ze spawanych stalowych profili, standardowo malowanych farbą proszkową. Składają się z ramy podstawy i nienapędzanego przenośnika rolkowego. Poruszają się po szynach umieszczonych lub wbudowanych w posadzkę i są wyposażone w mechaniczny hamulec.

Z kolei wózki z przenośnikami obrotowymi znajdują zastosowanie w systemach transportowych wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zmiany kierunku podawania materiału. Składają się z dwóch głównych części: stałego stołu obrotowego z nienapędzanym przenośnikiem rolkowym oraz wbudowanych w posadzkę szyn.

Jeszcze inne rozwiązanie to stoły kulowe, umożliwiające wielokierunkowy ruch różnego rodzaju materiałów przed ich podaniem do manualnego urządzenia pakującego. Stół składa się z ramy nośnej, nóg i blatu. W płycie górnej zamontowane są kulowe segmenty, ich rozstaw zależy od gabarytów i wagi transportowanego materiału. Płyta górna może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, plastik lub stal profilowana. Rama nośna standardowo wykończona jest farbą proszkową. Kulowe stoły podawcze mogą być wykonane ze stałą lub regulowaną wysokością.

Firma Automatica produkuje i dostarcza także linie kompletacyjne, wykorzystywane w fazie montażu oraz pakujące. Głównym celem ich stosowania jest usprawnienie i polepszenie produkcji. Ostatecznie zapewniają one lepsze wykorzystanie siły roboczej i zwiększoną ogólną produktywność. Systemy produkowane przez firmę Automatica, jak na przykład linia do pakowania brykietu, pracują już w Polsce. Klienci zainteresowani tego typu rozwiązaniami mają więc doskonałą okazję do zobaczenia ich podczas pracy.

~Tomasz Bogacki