Firma BACCI opracowuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie produkcji okien i drzwi, zaprojektowane dla serii produkcyjnych o wysokiej wydajności. Od lat stanowią one wyposażenie wielu polskich fabryk, będących liderami na rynku stolarki otworowej.
Wszystkie centra obróbcze produkowane przez włoską firmę BACCI są zaprojektowane do długiej, bezawaryjnej pracy. Jednym z elementów stanowiących o długowieczności tych maszyn są stosowane standardowo elektrowrzeciona wyposażone w łożyska ceramiczne, prowadnice z linearnymi łożyskami kulkowymi oraz z centralnym systemem smarowania, sterowanym przez sterowniki NC.
Do zarządzania pracą wszystkich centrów obróbczych firma Bacci stosuje standardowo sterowniki w pełni cyfrowe („full digital”), które gwarantują nieprzerwane wykonywanie nawet bardzo długich programów do obróbki powierzchniowej. Duża szybkość pracy została uzyskana również dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania Pitagora, które optymalizuje w sposób automatyczny ruchy jałowe i wykrywa zagrożenia ewentualnymi kolizjami podczas obróbki. Ta ostatnia cecha programu Pitagora powoduje, że poprawność przygotowanego programu roboczego może być sprawdzona już na etapie programowania w biurze, co przyczynia się do znacznego skrócenia czasu potrzebnego na testowanie programów bezpośrednio w hali produkcyjnej. Ponadto oprogramowanie CAD/CAM Pitagora maksymalnie eliminuje czasy międzyoperacyjne, zwiększając produktywność, szybkość i wydajność pracy CNC. Interfejs operatora jest skonstruowany w sposób bardzo intuicyjny, a szkolenie z nauki oprogramowania – jak zapewnia producent – trwa nie więcej niż 15 min!
Użytkownikami maszyn firmy BACCI są najwięksi polscy producenci mebli, krzeseł, stołów, drzwi i wielu, wielu innych wyrobów. Bardzo chwalą wysoki stopień zaawansowania technicznego maszyn, jak i ich bardzo solidne wykonanie. A o ich jakości i trwałości może świadczyć chociażby fakt, że do dzisiaj można spotkać egzemplarze maszyn Bacci wyprodukowane przed kilkudziesięcioma laty, wciąż sprawne i z powodzeniem pracujące w wielu fabrykach i warsztatach stolarskich.
Z Giuseppe Bacci rozmawiamy o obecnej sytuacji na rynku, o polskich producentach okien i drzwi oraz o perspektywach jego rozwoju, z punktu widzenia producenta maszyn.
Polski sektor stolarki otworowej stale się rozwija i jest jednym z największych odbiorców i użytkowników technologii do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, z czego około 30 proc. pochodzi z Włoch. Jak wygląda dziś polski rynek, biorąc pod uwagę, że nie wydaje się, aby miał zamiar przyjąć euro jako swoją walutę? Czy ten aspekt finansowy wpływa na import włoskich maszyn?
Giuseppe Bacci: Z naszego doświadczenia wynika, że nie ma bezpośredniego związku między zapotrzebowaniem na maszyny i ich względnym importem na rynek polski z jednej strony a walutą krajową z drugiej. Ponadto Polska to kraj, który poza kwestią walutową jest częścią Unii Europejskiej, a to znacznie upraszcza relacje handlowe. Jest jednak jeszcze jedna cecha, która pozytywnie wpływa na dynamikę polskiego rynku, a jest nią wiarygodność biznesowa, która jest powszechna na poziomie, że tak powiem, kulturowym. Jest to potencjał produkcyjny, na który składają się zaangażowanie w pracę, poszanowanie umów i najwyższa rzetelność, a więc zasadnicze cechy, które nie są tak rozpowszechnione w innych krajach, a które są niezbędne do uspokojenia krajowych inwestorów zagranicznych, a także niezbędne dla nas, dostawców maszyn przemysłowych.
Jakie są obecne zapytania ofertowe? Czy wyrażają zaawansowane wymagania dotyczące rozwoju produktów o wysokim profilu?
G.B.: Polski przemysł poczynił w ostatnim dziesięcioleciu ogromne postępy. Obecnie jest on na ogół zorientowany na najnowsze osiągnięcia techniczne i technologiczne, często bardziej zaawansowane lub bardziej ukierunkowane niż w krajach zwykle uważanych za najbardziej uprzemysłowione. Nie ma potrzeby zawracać sobie głowy modelami Aleksandra Gerschenkrona i jego teorią na temat tempa późnego uprzemysłowienia. Wystarczy odwiedzić firmy z sektora okien i drzwi. Kupują one i poszukują zaawansowanych technologicznie maszyn, ponieważ potrzebują wysokowydajnej produkcji, a jednocześnie doskonałej jakości. Są ciekawe i nieustannie poszukają innowacji, ale również rozwiązań, które mogą usprawnić produkcję. Duże koncerny z tego sektora, które od kilku lat działają w Polsce, przyczyniły się również do zwiększenia zapotrzebowania na innowacyjne i wysokowydajne maszyny. Efektem jest wymagający rynek, który popycha nas, producentów maszyn, do przyspieszenia badań i rozwoju w kierunku coraz bardziej inteligentnych i wydajnych rozwiązań.
Jakie konkretnie zapotrzebowanie zgłaszają polskie firmy?
G.B.: Przede wszystkim automatyzacja. Wydaje się, że polski rynek szybciej niż inne uświadomił sobie, że dobrze zarządzana automatyzacja może poprawić warunki pracy, a jednocześnie zapewnić stałą wydajność. Liderzy branży z pewnością przetarli szlaki, ale dziś nawet średnie firmy poszukują zaawansowanych technologicznie maszyn i chętnie biorą pod uwagę roboty pracujące w liniach produkcyjnych. A firma Bacci jest w stanie odpowiadać na takie zapotrzebowanie. W szczególności to właśnie branża drzwi i okien jest siłą napędową naszej obecności na polskim rynku.
Czy rynek jest reprezentowany głównie przez przedsiębiorstwa przemysłowe, czy przez „zaawansowanych” rzemieślników?
G.B.: W ciągu zaledwie kilku lat rynek ewoluował od zróżnicowanej obecności rzemieślników do gęstej sieci przemysłowej. Często dotyczy to rzemieślników, którzy zainwestowali we właściwym kierunku, rozwijając się i powiększając zarówno pod względem produkcyjnym, jak i pod względem udziału w rynku. W innych przypadkach były to koncerny kapitałowe, czy międzynarodowe grupy, które wybierały Polskę jako miejsce lokalizacji swoich fabryk, zapewne przekonane tym „narodowym” duchem przedsiębiorczości, o którym wspominałem na początku.
Co ma do zaproponowania Bacci? Co chce osiągnąć na tym konkretnym rynku?
G.B.: Firma BACCI uwierzyła w wielki potencjał polskiego rynku i już od dawna postanowiła wsłuchiwać się w jego potrzeby. Opracowaliśmy najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie produkcji drzwi. Są to maszyny zaprojektowane dla serii produkcyjnych, o wysokiej wydajności. Nasze produkty, takie jak: Evo.Jamb czy EvoJet.Liner są bardzo cenione na tym prężnym i głodnym innowacji rynku. Ponadto, dzięki naszej zależnej spółce o nazwie Bacci Automation, oferujemy i promujemy integrację maszyn oraz automatyzację zrobotyzowaną, zarówno z wykorzystaniem antropomorficznych robotów do załadunku i rozładunku, jak i z zastosowaniem kobotów. Dzięki temu jesteśmy w stanie w zdecydowanie zadowalający sposób sprostać jednoczesnemu zapotrzebowaniu zarówno na wysoką wydajność, jak i produkcję jednostkową, typową dla wielu współczesnych zakładów produkcyjnych.
Dziękuję za rozmowę.
~kor