W duecie z optymalizerką pracuje automatyczna etykieciarka

W duecie z optymalizerką pracuje automatyczna etykieciarka

Optymalizerka Metal-Techniki zainstalowana w fabryce Erkado współpracuje nie tylko z automatycznym systemem zarządzającym produkcją firmy, ale także z automatyczną etykieciarką elementów, a w przyszłości będzie współdziałać z robotem.

Niewiele jest w Polsce tak zrobotyzowanych i zautomatyzowanych zakładów produkcyjnych branży drzewnej jak te należące do firmy Erkado z Gościeradowa (woj. lubelskie), która jest jednym z największych polskich producentów drzwi. Obecnie wytwarza od 65 do 70 tys. drzwi miesięcznie, z czego 70 proc. trafia na rynek polski, a pozostałe 30 proc. na eksport – do 28 krajów na całym świecie.

Nieustannie współpracujemy z firmami, które dostarczają nowoczesne technologie, bo rozwijamy park maszyn naszych zakładów i unowocześniamy linie produkcyjne – mówi Marcin Kędzierski, kierownik produkcji Erkado. – Jedną z takich firm jest Metal-Technika – polski producent optymalizerek, która w minionych trzech latach dostarczyła do naszej fabryki dwie maszyny. Pierwsza z nich to optymalizerka model OWD-1600 w typowej konfiguracji, a druga – model OWD-1700, w której zastosowano zaawansowane i niestandardowe rozwiązania technologiczne.

Niezawodność pierwszej optymalizerki

Współpraca Metal-Techniki z Erkado rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy skontaktował się ze mną pan Zbigniew Kozłowski – założyciel, właściciel i prezes Erkado – w sprawie porozmawiania o zakupie optymalizerki do drewna – przedstawia genezę współpracy obu firm Piotr Falana, doradca techniczny i handlowy w Metal-Technice.

Wcześniej firma Erkado nie potrzebowała optymalizerki, ponieważ produkcja drzwi oparta była przede wszystkim na płycie MDF. Jednak przepisy, które weszły na rynek, wymusiły stosowanie w pewnych obszarach także drewna, aby zmniejszyć redukcję emisji formaldehydu z wyrobów, co związane było z emisją LZO z płyt.

Naturalnym kierunkiem rozwoju stała się więc konieczność inwestycji w optymalizerkę. Wybór padł na Metal-Technikę i maszynę o modelu OWD-1600 w typowej, standardowej konfiguracji.

Przymierzając się do zakupu pierwszej optymalizerki, rozważaliśmy innych dostawców tych maszyn na rynku – nie tylko Metal-Technikę – tłumaczy dyrektor produkcji. – Jednak do jej oferty przekonały nas dobre referencje, kompetencje przedstawiciela firmy oraz fakt, że jest to polski producent. Ostatecznie OWD-1600 została zainstalowana w naszej fabryce w lutym 2019 roku i sprawdza się w produkcji po dziś dzień. W ciągu trzech lat niezawodnego działania potwierdziły się wszystkie jej walory, użyteczność oraz… sens tej inwestycji.

OWD-1700 pobiera dane z programu zarządzającego produkcją fabryki i wykonuje zadania odnoszące się do całej palety przygotowanego materiału do optymalizacji. fot. Erkado

Połączenie z programem zarządzającym produkcją

Dobre doświadczenia Erkado z polskim producentem maszyn zaowocowały dalszą współpracą i kolejnymi – podjętymi w 2020 r. – rozmowami o zakupie drugiej optymalizerki od Metal-Techniki.

Tym razem temat okazał się bardziej ambitny i dużo ciekawszy, i to na kilku płaszczyznach – wyjaśnia Piotr Falana.

Po pierwsze, optymalizerka docelowo miała współpracować z automatycznym systemem produkcyjnym firmy Erkado.

Producent z Gościeradowa ma fantastycznie zautomatyzowany proces produkcji i linie oparte o roboty – dodaje Piotr Falana. – To wymaga, aby wszystkie poszczególne węzły przygotowania materiału, w tym także optymalizerki, można było możliwie wysoko automatyzować. Przy ustalaniu szczegółów dotyczących drugiej optymalizerki zależało klientowi na tym, aby maszyna pobierała dane z programu zarządzającego produkcją fabryki i wykonywała zadania odnoszące się do całej palety przygotowanego materiału do optymalizacji.

Optymalizerka została doposażona w etykieciarkę zamontowaną na wyjściu z maszyny. fot. Erkado

Jednak takie połączenie optymalizerki z systemem produkcyjnym Erkado było tylko częścią zadania postawionego przed Metal-Techniką przy zamawianiu drugiej maszyny. Kolejnym było nanoszenie kodu kreskowego na wycięte na optymalizerce elementy. Bowiem do każdego elementu, który zostanie wycięty, jest przypisany pakiet danych z różnymi informacjami technicznymi i handlowymi dotyczącymi drzwi. Wszystkie one zawarte są w kodzie kreskowym. OWD-1700 otrzymuje więc z programu zarządzającego produkcją listę cięcia przyporządkowaną do każdej palety materiału oraz indywidualne, niepowtarzalne dane dla każdego wyciętego elementu. Dane te są szyfrowane w kodzie kreskowym i nanoszone na wycięty element. Dodatkowo lokalizacja kodu kreskowego na materiale została ściśle zdefiniowana – dokładnie połowa długości opisywanego elementu. A ponieważ długości są różne i są efektem optymalizacji maszyny, zadanie postawione przed Metal Techniką było ambitne.

Zamiast drukarki etykieciarka

W celu nanoszenia na elementy różnych informacji i danych optymalizerki są przeważnie połączone z drukarką atramentową, która nadrukowuje dane na drewnie czy płycie. W przypadku produkcji w Erkado nadruk kodu kreskowego nie zdawał egzaminu, więc zaproponowano rozwiązanie w postaci etykieciarki.

Zanim podjęliśmy decyzję o tym, że znakowanie produktów odbędzie się przez etykiety, wykonaliśmy z klientem próby wykonywania nadruków tzw. plujką, czyli drukarką, która wykonuje nadruki bezpośrednio na drewnie – tłumaczy przedstawiciel Metal-Techniki. – O ile nadruk ten był w pełni czytelny dla oka ludzkiego, to okazał się nieczytelny dla czytników kodów kreskowych. Trudności te wynikały z faktury drewna sosnowego, gdyż załamania, które pojawiały się na liniach kodu kreskowego, a które wynikały z naturalnej budowy drewna sosnowego, wykluczyły możliwość zastosowania drukarki atramentowej do kodów kreskowych.

Zaproponowano zatem rozwiązanie w postaci automatycznej etykieciarki, co dało 100-proc. pewność czytelności kodu. Tak więc optymalizerka została doposażona w etykieciarkę, którą zamontowano na wyjściu z maszyny. Na dostawcę etykieciarki wybrano firmę Intrex, z którą Erkado współpracuje od wielu lat.

Podczas przyklejania etykiety następuje dodatkowe zatrzymanie łapy popychacza na stole odbiorczym optymalizerki. fot. Erkado
 

Kod kreskowy jest drukowany i etykieta jest przyklejana dokładnie na środku każdego elementu wychodzącego z optymalizerki. Przyklejanie etykiety precyzyjnie na środku jest ważne z uwagi na lokalizację skanerów, które czytają kody kreskowe na liniach produkcji w firmie Erkado.

Podczas przyklejania etykiety następuje dodatkowe zatrzymanie łapy popychacza na stole odbiorczym optymalizerki na czas wykonywania tej operacji – mówi Piotr Falana. – Precyzyjne wykonanie tej operacji jest możliwe dzięki pełnej komunikacji maszyny z etykieciarką. Metal-Technika opracowała specjalny program wykonujący dodatkowe pozycjonowanie elementu względem stempla etykieciarki, a nie tylko piły. Etykieciarka została umieszczona w środku najczęściej wycinanej długości, dzięki czemu zminimalizowano ilość zatrzymań urządzenia tylko na proces etykietowania i zwykle etykieta jest nalepiana podczas przeprowadzanego cięcia i bez strat wydajności pracy optymalizerki.

Kod kreskowy jest drukowany i etykieta jest przyklejana dokładnie na środku każdego elementu. fot. Erkado

Zmodyfikowany stół podawczy i odbiorczy

W dostarczonej do Erkado optymalizerce OWD-1700 zmodyfikowano także stół podawczy i odbiorczy w porównaniu do standardowych rozwiązań oferowanych wraz z tą maszyną.

Optymalizerka OWD-1700 w swojej podstawowej konfiguracji oferuje bardzo praktyczny bufor załadowczy na podaniu materiału. Jest to bufor bez zabieraków, którego elementem transportującym materiał jest specjalna gąsienica z tworzywa. Bufor tego typu zapewnia wysoki komfort pracy operatora i zwiększoną wydajność maszyny, która pobiera materiał w systemie ciągłym. Zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość zastosowania rozszerzonej automatyzacji przy podawaniu materiału. W maszynie dostarczonej do Erkado stół podawczy jest przygotowany do połączenia z robotem, który docelowo ma podawać elementy do obrabiarki.

Do robota jest przygotowana komunikacja i czujniki, natomiast plany zainstalowania tego rozwiązania to na razie przyszłość – informuje Marcin Kędzierski.

W optymalizerce zmodyfikowano także stół odbiorczy, dlatego, że etykiety są przyklejane od góry materiału i w momencie ich spychania na stole sortującym położenie materiału nie może ulec zmianie.  

Zadowoleni obaj producenci

To była pierwsza realizacja Metal-Techniki z takimi rozwiązaniami – podsumowuje Piotr Falana. – Cieszymy się, że podołaliśmy wszystkim wyzwaniom, jakie postawiła przed nami firma Erkado, co otwiera przed nami kolejne, nowe możliwości współpracy z producentami przemysłu drzewnego.

Przy drugiej realizacji mieliśmy małe obawy co do tego, czy Metal-Technika poradzi sobie z naszymi wymaganiami, zwłaszcza że nie wykonywała wcześniej maszyn z takimi rozwiązaniami, jakich sobie zażyczyliśmy – konkluduje Marcin Kędzierski. – Dziś, po dwóch latach jej użytkowania, możemy śmiało stwierdzić, że nasze obawy nie były zasadne. OWD-1700, podobnie jak OWD-1600 działają bezawaryjnie i niezawodnie, doskonale wpisując się w najwyższej jakości poziom procesów technologicznych, jaki ma miejsce w firmie Erkado.

~ tekst: Katarzyna Orlikowska