Ważne, ale niedoceniane lasy prywatne

Ważne, ale niedoceniane lasy prywatne

Katowicka konferencja adresowana jest nie tylko do członków, ale do wszystkich właścicieli lasów i podmiotów związanych gospodarką leśną – włączając tu także Lasy Państwowe, będące Patronem wydarzenia. Lasy prywatne zajmują jedną piątą powierzchni krajowego zasobu leśnego, jednak dobrze zarządzane mogą stanowić istotne źródło surowca drzewnego i dochodów dla ich właścicieli oraz przemysłu drzewnego.

Jedną z misji Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów, jest podnoszenie świadomości społeczeństwa dotyczącej lasów prywatnych w Polsce. Stowarzyszenie skupia się głównie na aktywności wspomagającej środowisko leśników i właścicieli lasów, a w szczególności działań na rzecz integracji oraz reintegracji zawodowej i społecznej tych środowisk.

Od kilku lat Stowarzyszenie jest organizatorem cyklu konferencji naukowych pt.: „Lasy prywatne w Polsce”, których celem jest przybliżenie zagadnień związanych ze stanem oraz potencjałem lasów prywatnych w naszym kraju.

Tegoroczna Konferencja, przygotowywana przez Stowarzyszenie we współpracy z profesjonalnym Partnerem jakim jest powermeetings.eu, odbędzie się w dniach 1-2 czerwca w Katowicach i będzie połączona z wręczeniem nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego, która jest corocznie przyznawana przez Kapitułę za wybitne zasługi na rzecz lasów prywatnych w Polsce.

Kazimierza Szeptyckiego uważamy za patrona polskich lasów prywatnych, ze względu na jego zasługi na rzecz organizacji i zagospodarowania polskich lasów – mówi dr inż. Stefan Traczyk, prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów.Kazimierz Szeptycki na początku XX-wieku był prezesem Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego i posłem do parlamentu Austro-Węgier. Pracował wtedy m.in. nad powstającą ustawą leśną. Nagrodą Jego imienia od paru lat honorujemy osoby wspierające lasy prywatne korzystnymi dla nich decyzjami. W minionym roku laureatem został Krzysztof Fabera, starosta nowotarski, który zarządza jednym z największych terenów lasów prywatnych w Polsce. Z jego inicjatywy przygotowano dokumentację uproszczonych planów urządzania lasów dla wszystkich nadzorowanych lasów prywatnych. Jest także bardzo skuteczny w pozyskiwaniu środków na zalesienia nieużytków i gruntów leśnych. Nazwisko kolejnego laureata, czyli osoby lub instytucji wykazującej duże zaangażowanie w temacie problematyki lasów prywatnych w Polsce poznany pierwszego dnia Konferencji, podczas uroczystości wręczenia statuetki nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego.

W części merytorycznej Konferencji wygłoszone zostaną referaty naukowe o lasach prywatnych w Polsce, o przygotowywanej ustawie dotyczącej powołania Izb Leśnych, która powinna znacząco polepszyć sytuację polskich lasów prywatnych oraz ich właścicieli. W programie spotkania przewidziano również dłuższy panel naukowo-dyskusyjny z udziałem uczestników konferencji oraz wieczorne spotkanie integracyjne.

Atrakcją drugiego dnia konferencji będzie wizyta terenowa w lasach i obiektach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Katowice.

Spodziewamy się dużego zainteresowania Konferencją ze strony leśników oraz właścicieli lasów prywatnych z całej Polski, którzy są żywo zainteresowani projektem ustawy o Izbach Leśnych – mówi Stefan Traczyk. – Projekt stosownej ustawy przygotował mecenas Marek Geszprych, który z pewnością podzieli się swoją merytoryczną wiedzą w tym zakresie. Spodziewamy się obecności zaproszonych przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, co będzie okazją omówienia zadań publicznych realizowanych przez nasze Stowarzyszenie, którego zadaniem statutowym jest również działalność wspomagającą przedsiębiorczość, rozwój gospodarczy i naukowy oraz oświatowy.

Jako organizacja społeczna wspieramy oraz upowszechniamy nowe rozwiązania gospodarcze i techniczne w dziedzinie leśnictwa i drzewnictwa. Prowadzimy doradztwo oraz fachowe wsparcie dla właścicieli lasów.

Honorowanie kolejnych osób i instytucji działających na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa dotyczącej lasów prywatnych w Polsce wpływa na dostrzeganie ważności tego zasobu w krajowej gospodarce leśnej. Trzeba również pamiętać, że unijna strategia leśna dotyczy także właścicieli lasów prywatnych. Tymczasem niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje na braki związane z nadzorem nad lasami prywatnymi w Polsce. Jest wiele do zrobienia w zakresie świadomości właścicieli i ich możliwości. Niewątpliwie problemem jest rozdrobnienie gruntów i presja związana z inwestycjami.  Izby Leśne poprawiłyby sprawowanie nadzoru oraz zarządzanie lasami prywatnej własności. Izby w swych założeniach miałyby być wsparciem starostw w prowadzaniu nadzoru, a także zwiększyłyby dochody Skarbu Państwa i właścicieli.

Katowicka konferencja adresowana jest nie tylko do członków, ale do wszystkich właścicieli lasów i podmiotów związanych gospodarką leśną – włączając tu także Lasy Państwowe, będące Patronem wydarzenia. Lasy prywatne zajmują jedną piątą powierzchni krajowego zasobu leśnego, jednak dobrze zarządzane mogą stanowić istotne źródło surowca drzewnego i dochodów dla ich właścicieli oraz przemysłu drzewnego.

Jako profesjonalny organizator wydarzeń, ale również jako prywatny właściciel lasu cieszę się, iż mogę zorganizować tą konferencję – mówi Renata Kałużna, dyrektor zarządzający powermeetings.eu.Zapowiada się bardzo ciekawie. I prelegenci i zapowiadani uczestnicy, to osoby żywo zainteresowane rozwojem sektora Lasów Prywatnych, jego integracji i wspólnej koordynacji działań – zarówno na rzecz środowiska jak i przemysłu drzewnego. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę www wydarzenia, gdzie można znaleźć więcej szczegółów oraz zgłosić swój udział w wydarzeniu.

Link do konferencji – https://powermeetings.eu/konferencja-lasy-prywatne-w-polsce/

~ źródło: powermeetings.eu