Wełna drzewna – skuteczny materiał do termomodernizacji

Wełna drzewna – skuteczny materiał do termomodernizacji

Korzyści z prawidłowo przeprowadzonej termomodernizacji są ogromne. Na ograniczeniu strat ciepła zyskują portfele właścicieli domów, ale również klimat. Redukując zużycie energii przez budynki zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza. Musimy jednak inwestować w skuteczne i ekologiczne materiały termoizolacyjne. Dobrym przykładem jest wełna drzewna.

Ogrzewanie nieocieplonych budynków jest nieefektywne. Wiąże się z ogromnymi stratami energii, które generują wysokie koszty poważnie obciążające domowe budżety. Perspektywa niższych rachunków za ogrzewanie powinna więc skłonić do podjęcia jak najszybciej skutecznych działań. Nawet stary budynek można zmodernizować nowocześnie i ekologicznie, z korzyścią dla mieszkańców i środowiska. Pomoże w tym  termoizolacja, która zabezpieczy drogi ucieczki ciepła na zewnątrz, zmniejszając jednocześnie zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą.

Im wyższa efektywność energetyczna budynku, tym jest on tańszy w utrzymaniu i łatwiej zapewnić stałą temperaturę, która będzie komfortowa dla mieszkańców – mówi mgr inż. Marcin Paczyński z firmy STEICO, która produkuje naturalne materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych. – Chociaż konieczność przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych najczęściej argumentujemy sezonem grzewczym, kiedy niedostatki ciepła trzeba rekompensować większą pracą grzejników, to jej działanie odczujemy również w sezonie letnim. Odpowiednia termoizolacja stanowi barierę ochronną przed wysokimi temperaturami przenikającymi z zewnątrz.

Zalety termoizolacji STEICOflex 036

Rynek oferuje wiele produktów, ale najkorzystniej jest zastosować materiał o jak najlepszych parametrach, ponieważ lepiej izoluje.

Prace remontowe są pracochłonne i wiążą się z kosztami, dlatego lepiej nie powtarzać ich za kilka lat, tylko od razu skutecznie i trwale zabezpieczyć termicznie budynek – doradza ekspert. – Warstwa dociepleniowa z włókien drzewnych podniesie standard energetyczny domu do poziomu nie odbiegającego od nowego budownictwa.

Wybierając materiał do termoizolacji pod uwagę powinniśmy wziąć 3 kluczowe wartości: niską przewodność cieplną, duże ciepło właściwe i dużą gęstość objętościową. Doskonale wypadają maty z włókien drzewnych STEICOflex 036, ponieważ mają bardzo niski  współczynnik przewodzenia ciepła – λD=0,036 [W/(m*K)], gęstość 60 kg/m3 i bardzo wysokie ciepło właściwe – 2100 J/kgK.

Wysoka wydajność materiału oznacza dla inwestorów również inną ważną korzyść – pozwala zminimalizować grubość warstwy docieplenia, potrzebną do uzyskania zakładanych parametrów.

Maty są nie tylko doskonałym izolatorem, ale dzięki porowatej strukturze i sprężystości dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni. Duża gęstość zapewnia stabilność, dzięki której STEICOflex 036 zachowuje pierwotny kształt, a warstwa termoizolacyjna nie osiada i będzie pełniła rolę ochronną przez długie lata. Rozwiążemy również inny problem, spotykany w starym budownictwie – wilgoć.

Termomodernizacja ma budynkowi pomóc, a nie pogorszyć jego stan techniczny. Jeżeli oprócz niedocieplonych ścian problemem jest także wilgoć, to jest to dodatkowy argument za włóknami drzewnymi – przekonuje mgr inż. Marcin Paczyński. – Maty z włókien drzewnych STEICOflex 036 są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dlatego umożliwiają odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, zabezpieczając budynek przed szkodami, jakie może wyrządzić.  

Remont na własną rękę

Termomodernizacja to poważne przedsięwzięcie, ale z pomocą mat STEICOflex 036 można ją wykonać samodzielnie od wewnątrz budynku. Wybierając ten sposób uniezależnimy prace remontowe od warunków pogodowych. Po przymocowaniu do ścian stelaży ze słupków drewnianych, puste przestrzenie pomiędzy nimi wygodnie wypełnia się poręcznymi matami. Na koniec warstwę termoizolacji należy zabezpieczyć membraną paroizolacyjną a następnie pokryć płytami wykończeniowymi, np. gipsowo-kartonowymi. W przypadku prac dociepleniowych dachu – maty wystarczy wcisnąć pomiędzy elementy konstrukcyjne przegrody. Ponieważ dostępne są w różnych grubościach – od 40 do 240 mm, dopasujemy je bez problemu do krokwi różnych wysokości. Jeżeli te są za niskie, równolegle lub prostopadle do nich można przymocować stelaż, dzięki któremu powstanie dodatkowa przestrzeń do wypełnienia matami.

Wartość dodana do budynku

Komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji budynku to wystarczające powody, aby nie odwlekać w czasie termomodernizacji. Co jeszcze powinno przekonać właścicieli starych, źle ocieplonych budynków do przeprowadzenia prac remontowych?

Wysokowydajna i ekologiczna termoizolacja z włókien drzewnych zwiększy wartość nieruchomości. Od 28 kwietnia 2023 r. rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą będzie potwierdzone certyfikatem energetycznym, obowiązkowym dla  nowobudowanych, ale również modernizowanych budynków – przypomina mgr Marcin Paczyński. – Może to być istotny argument dla potencjalnego nabywcy, jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż domu.

~ źródło: STEICO