Elastyczność pracy, znakomita jakość wydruku oraz możliwość stosowania praktycznie w każdych warunkach – oto cechy, które sprawiają, że warto sięgać po produkty ze znakiem REA JET.
Przemysł drzewny stanął właśnie w obliczu konieczności ujednolicenia międzynarodowych standardów znakowania produktów. Poza znanymi już, i wymaganymi przez prawo, znakami CE i IPPC, rynek handlowy coraz częściej poszukuje konkretnych informacji o pochodzeniu produktu i jego producencie, a także danych niezbędnych do śledzenia towarów. To z kolei prowadzi do konieczności wykonania na opakowaniu stosownego nadruku. Tomasz Galus, dyrektor handlowy REA Elektronik w Kawczynie k. Kościana (Wielkopolska) wie, jak taki proces powinien wyglądać:
– System kodowania i znakowania musi być szybki i elastyczny, aby zapewnić prawidłowy i czytelny nadruk na elementach drewnianych. Co więcej, musi być wyjątkowo wytrzymały i musi pracować niezawodnie nawet w najtrudniejszych warunkach – kurzu, niskich i wysokich temperaturach, silnych wibracjach.
W przemyśle drzewnym znakowane są płyty wiórowe, płyty pilśniowe, płyty MDF, płyty HDF, płyty OSB, palety, deski, sklejki, listwy drewniane, panele podłogowe, listwy przypodłogowe, elementy i produkty drewniane, drewno budowlane, konstrukcje z drewna. Rozwiązaniem, które sprawdzi się w tym przypadku, jest drukarka przemysłowa REA JET, która znakuje doskonałej jakości i trwałości opisy na produktach wykonanych z naturalnego surowca.
Bezdotykowe znakowanie palet drewnianych
Od kilku lat możliwe jest nanoszenie znaków IPPC oraz innych informacji, symboli i grafiki na materiały drzewne za pomocą drukarek atramentowych i laserowych. Do idei nanoszenia znaków i symboli za pomocą drukarek atramentowych przekonali się także producenci palet EPAL i UIC/EUR. Wybór drukarek REA JET do znakowania wsporników palet to idealne rozwiązanie pozwalające ograniczyć wydatki, zwiększyć wydajność oraz moce produkcyjne. Na dodatek drukarki przemysłowe firmy REA Elektronik są bardziej efektywne od wypalania stempli i etykiet.
– Za pomocą drukarek GK 2.0 można nanosić dowolne teksty, kody kreskowe i 2D, informacje zmienne, np. wymiary, symbole, klasy jakości oraz graficzne: logo producenta, EPAL, EUR, IPPC – mówi Tomasz Galus.
I tak na drewnianych opakowaniach, jak choćby produktach w rodzaju drewnianych podłóg, można nanosić nadruki z danymi danego producenta w sposób zakodowany, co ułatwia rozpatrywanie ewentualnych reklamacji klientów. REA JET jest liderem w dziedzinie znakowania w procesie produkcji palet, produkcji opakowań drewnianych i innych wyrobów z drewna. Setki instalacji zrealizowanych na maszynach do produkcji palet, optymalizerkach, przenośnikach taśmowych są potwierdzeniem niezawodności i jakości drukarek REA JET GK 2.0. Bezdotykowe znakowanie gwarantuje idealną i powtarzalną jakość na drewnie suchym, mokrym oraz o różnej strukturze.
Drukarki gotowe na Intelligent Pallet (IPAL)
Jako jeden z wiodących producentów cyfrowych systemów znakowania, REA JET ściśle współpracuje z organizacją EPAL przy wdrażaniu projektu Intelligent Pallet (IPAL).
W przyszłości każda paleta EPAL ma być oznaczona indywidualnym kodem QR, który sprawi, że będzie unikatowa. W ten sposób można będzie osiągnąć ważną wartość dodaną w całym łańcuchu dostaw.
Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości tylko cyfrowe systemy znakowania będą stosowane do drukowania na paletach zmiennych kodów QR, a także logo EPAL i IPPC. Dotychczas stosowane systemy znakowania przez wypalanie nie będą nadawały się do wykonywania takiego procesu serializacji.
– Jako certyfikowany partner EPAL w zakresie znakowania cyfrowego, chcielibyśmy zaoferować naszym klientom wsparcie dla płynnego przejścia od wypalania do drukowania cyfrowego – informuje Tomasz Galus. – Zapraszamy do kontaktu już dziś i skorzystania z naszego doświadczenia z setek instalacji w branży paletowej.
Drukarka atramentowa wysokiej rozdzielczości – Piezo UP
Drukarka piezoelektryczna REA JET UP (Universal Print) to innowacyjny, wysokiej rozdzielczości i całkowicie nowy system druku bezpośredniego. Ten wszechstronny system umożliwia bezdotykowe drukowanie na szerokiej gamie powierzchni, takich jak papier, karton, drewno, powierzchnie malowane i lakierowane. Doskonałej jakości nadruki wykonywane są nawet przy wysokich prędkościach linii produkcyjnych. Najlepsze rezultaty nadruku osiąga się, zachowując odstęp 3 mm głowicy od produktu, jednak nawet przy większych odległościach jakość wydruku pozostaje wysoce zadowalająca. Teksty alfanumeryczne, kody 1D/2D, grafika, logo firmy lub zdjęcia produktów mogą być precyzyjnie i kontrastowo drukowane przy wysokości druku do 108,37 mm i rozdzielczości do 1500 dpi. Możliwość kaskadowania głowic znakujących zapewnia wielkoformatowe nadruki niemal na każdej powierzchni.
Drukarka atramentowa REA JET UP wyróżnia się innowacyjną, opatentowaną formułą atramentu, zaprojektowaną do bezpośredniego drukowania w wysokiej rozdzielczości. Nadruk na gładkich i chłonnych powierzchniach jest możliwy dzięki zastosowaniu szybkoschnących atramentów i tuszów. Atramenty oparte są na bazie oleju i lekkich rozpuszczalników oraz – dla najbardziej wymagających powierzchni – dostępne są ich wersje utwardzane promieniami UV. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach zakupu, przechowywania, drukowania i jest doskonałą alternatywą dla aplikacji etykiet.
Dzięki nowej generacji głowicy drukującej oraz systemowi cyrkulacji atramentu, który zapobiega zapychaniu dysz, drukarka piezoelektryczna REA JET UP niezawodnie zapewnia doskonałej jakości wydruk nawet w trudnych warunkach produkcyjnych. Rezultat drukowania w wysokim kontraście gwarantuje również niezwykłą jakość odczytu kodów kreskowych i kodów 2D. Jednocześnie system znakowania REA JET UP może znakować nawet z trzykrotnie większą prędkością niż poprzednie technologie. Solidna i kompaktowa konstrukcja urządzenia umożliwia łatwą integrację z dowolną linią produkcyjną i jest zgodna z Przemysłem 4.0. Prostą i intuicyjną obsługę zapewnia platforma REA JET TITAN. To ujednolicona koncepcja obsługi drukarek REA JET, pracujących w różnych technologiach druku. Jakość druku może być kontrolowana przez systemy weryfikacji kodów REA VERIFIER, dzięki czemu możemy optymalizować jakość i czytelność kodów. Te cechy sprawiają, że REA JET UP idealnie nadaje się do opakowań zbiorczych, które muszą mieć zarówno atrakcyjną szatę graficzną, jak i doskonale czytelne opisy i kody 1D/2D.
Sterownik uniwersalny oraz kontroler z ekranem dotykowym
Drukarka piezoelektryczna REA UP oferuje bezbłędną i szybką obsługę dzięki dwóm różnym kontrolerom: Universal Controller i Universal Touch Controller.
Kontroler uniwersalny jest wyposażony w przyciski i pokrętło, klawiaturę numeryczną i blok kursora. Obsługuje on maksymalnie dwie głowice drukujące UP i umożliwia uzyskanie wysokości druku do 216,74 mm przy użyciu dwóch głowic drukujących.
Dla porównania sterownik z panelem dotykowym jest obsługiwany za pomocą 10,1-calowego wyświetlacza i nie ma przycisków ani pokręteł. Użytkownicy mogą mieć założone rękawice i używać sterownika przy pomocy nowoczesnego, kafelkowego interfejsu użytkownika Universal Touch Controller. Uniwersalny kontroler dotykowy obsługuje do czterech głowic drukujących UP, umożliwiając wysokość druku 433,48 mm, gdy używane są wszystkie głowice drukujące. – Niezawodna jakość drukarek REA JET oraz profesjonalne doradztwo techniczne jest naszym największym atutem. Dzięki temu REA Elektronik jest liderem w dostarczaniu rozwiązań dla branży drzewnej, co potwierdza bogata lista referencyjna. Docenianym przez klientów jest również fakt posiadania przez nas dobrze wyposażonego magazynu sprzętu i materiałów eksploatacyjnych, dlatego możemy błyskawicznie reagować na zamówienia naszych partnerów – podsumowuje Tomasz Galus.
~basza