Włoski producent staje się częścią Grupy EGGER

Włoski producent staje się częścią Grupy EGGER

Grupa EGGER nabyła 60% udziałów firmy SAIB – włoskiego producenta materiałów drewnopochodnych. Umowa przejęcia została sfinalizowana 15 grudnia 2022 r.

SAIB z siedzibą w Caorso, niedaleko Piacenzy (północne Włochy), od 60 lat jest jednym z wiodących producentów materiałów drewnopochodnych we Włoszech, kładącym duży nacisk na wzornictwo i zrównoważony rozwój. Dla zakładu zatrudniającego około 200 pracowników większościowy pakiet akcji EGGER otwiera dalsze możliwości rozwoju i synergię w tej globalnie aktywnej grupie przedsiębiorstw. Dzięki tej inwestycji firma EGGER potwierdza swoją strategię dalszego rozwoju na rodzimym rynku europejskim.

Obecnie Grupa EGGER przejęła 60% udziałów w SAIB. Natomiast w dłuższej perspektywie planuje go powiększyć. Strony postanowiły nie ujawniać ceny zakupu ani dalszych szczegółów transakcji.

Włochy są jednym z wiodących krajów produkujących meble w Europie, a SAIB jest jednym z wiodących dostawców dla włoskiego przemysłu meblarskiego – powiedział Thomas Leissing, Przewodniczący Zarządu Grupy EGGER. – Z większościowym pakietem akcji SAIB, poszerzamy nasz dostęp do rynku, zwiększamy nasze moce produkcyjne i poszerzamy portfolio produktów o włoską wiedzę projektową.

Członkowie rodziny właścicieli SAIB: Giuseppe Conti, Clara Conti i Sergio Doriguzzi będą nadal zarządzać fabryką w Caorso.

Integracja naszej firmy z międzynarodową Grupą EGGER daje nam perspektywę rozwoju dla zakładu produkcyjnego w Caorso i dla naszych pracowników – wyjaśnia Clara Conti.

Będziemy mogli skorzystać z doświadczenia i sieci wiodącej Grupy, która zawsze koncentrowała się na doskonaleniu produkcji i jakości produktów – dodają Sergio Doriguzzi i Giuseppe Conti. – Obie firmy to przedsiębiorstwa rodzinne mające wspólne wartości, takie jak dbałość o zrównoważony rozwój środowiskowy i zaufanie do swoich pracowników. Stanowi to solidną podstawę do budowania wspólnej przyszłości charakteryzującej się ciągłością i innowacjami.

Doświadczony zespół 223 osób we Włoszech zapewni znaczące wsparcie dla tego wspólnego kursu rozwoju i wniesie swoje doświadczenie do Grupy EGGER. W szczególności zrównoważone procesy produkcji o obiegu zamkniętym doskonale przyczynią się do realizacji dalszych celów zrównoważonego rozwoju Grupy EGGER.

Od 1994 roku zakład SAIB wykorzystuje w całości drewno pochodzące z recyklingu pokonsumenckiego. Firma produkuje około 600 000 m3 surowych i powlekanych płyt wiórowych, zaopatrując głównie włoski przemysł meblarski w innowacyjne produkty o wysokiej jakości. Z kolei EGGER w 20 zakładach na całym świecie produkuje szeroką gamę produktów drewnopochodnych (płyty wiórowe, płyty OSB i MDF) oraz tarcicy. Firma wygenerowała obrót w wysokości 4,23 miliarda euro w roku obrotowym 2021/2022.  

~ tekst: Katarzyna Orlikowska

fot.: SAIB