Wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-R10

Wskaźnik położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-R10

Elesa+Ganter wprowadza do swojej oferty nowy wskaźnik położenia. MPI-R10 to system pomiaru przesuwu liniowego i kątowego bazujący na czujniku i liniale magnetycznym. Nowy wskaźnik charakteryzuje się łatwym montażem i pozwala na precyzyjne dopasowanie i pozycjonowanie, skracając czas regulacji do minimum.

Kompletny system składa się z wielofunkcyjnego wyświetlacza ciekłokrystalicznego MPI-R10 wraz z zamawianym oddzielnie czujnikiem magnetycznym z przewodem FC-MPI, a także z taśmy magnetycznej M-BAND. Układ zasilany jest z niezależnego źródła energii – baterią 1/2 AA 3,6 V, dołączaną do zestawu.

W przeciwieństwie do znanego już wcześniej wskaźnika położenia MPI-15, bateria zlokalizowana jest wewnątrz obudowy ekranu, co czyni zestaw bardziej kompaktowym. Testy wykazały żywotność baterii, sięgającą nawet czterech lat. Podtrzymanie ustawień w czasie wymiany baterii zapewnia wbudowana pamięć buforowa.

Cyfrowy wyświetlacz

Wielofunkcyjny, siedmiocyfrowy wyświetlacz MPI-R10 dostępny jest w dwóch klasach szczelności: IP54 oraz IP67. Może pracować w kurzu i zapyleniu, a szczelniejsza wersja może być stosowana również w aplikacjach, gdzie występuje mycie pod ciśnieniem. Dzięki zastosowaniu zatrzasku mocującego wyświetlacz instaluje się w bardzo prosty sposób

Programowanie wskaźnika odbywa się za pomocą czterech klawiszy funkcyjnych w sposób zbliżony do obsługi wskaźnika położenia DD52R-E, umożliwiając:

  • wyświetlanie wartości w różnych jednostkach (milimetry, cale, stopnie kątowe),
  • pomiar wartości bezwzględnych i przyrostowy tryb pracy,
  • załadowanie do 10 wartości offsetu,
  • możliwość przechowywania i wyświetlania do 32 pozycji docelowych.

Dokładność pomiaru i możliwości adaptacyjne

Istotną różnicą w stosunku do wskaźnika położenia MPI-15 jest konieczność oddzielnego zamówienia zarówno wyświetlacza, jak i czujnika z przewodem odpowiedniej długości. Pozwala to na wymianę przewodu z powodów serwisowych oraz przy konieczności modernizacji (np. wydłużenie zasięgu działania czujnika). Złącze czujnika FC-MPI wyposażone jest w prosty system zatrzaskowy, który ułatwia jego montaż i demontaż.

Dużym atutem nowego układu pomiarowego MPI-R10 jest jego rozdzielczość, tj. najmniejsza zmiana w długości jaką urządzenie potrafi wyświetlić. Wynosi ona 0,01 mm, przy dokładności i powtarzalności wynoszącej 0,1 mm. Czyni to wskaźnik dobrym narzędziem pomiarowym dla m.in.:

  • pił,
  • gilotyn do cięcia,
  • ploterów,
  • wiertarek stołowych dla branży stolarskiej, meblarskiej, tapicerskiej i budowlanej.

~artykuł sponsorowany