Wycinanie nawet trzech pryzm i materiału bocznego w jednym przejściu

Wycinanie nawet trzech pryzm i materiału bocznego w jednym przejściu

Wyjątkowe zalety najnowszego modelu traka tarczowego Skywood A550 zostały docenione przez Sąd Konkursowy Złotego Medalu MTP w czasie tegorocznych targów Drema.

Na stoisku firmy SKY WOOD, w czasie tegorocznych targów Drema, obejrzeć można było najnowszy model traka tarczowego Skywood A550. W praktyce jest to hybrydowe połączenie maszyn typu klasycznego, mechanicznego i maszyn z kontrolą CNC o wysokiej wydajności. Wyjątkowe zalety tej obrabiarki zostały docenione przez Sąd Konkursowy Złotego Medalu Targów Drema 2021. Nagroda ta została wręczona pierwszego dnia targów na stoisku firmy SKY WOOD.

Przetarcie bez sortowania względem średnicy

Główną innowacją w tym traku jest system automatycznego pozycjonowania położenia pił podczas procesu przetarcia. Wały z piłami mogą być przesuwane w płaszczyznach pionowej i poziomej, co pozwala na przecieranie kłód w szerokim zakresie średnic, bez konieczności dokonywania w sposób ręczny zmian sprzęgu i położenia wałów. Poza tym każdy wał jest podwójny i posiada niezależny system teleskopowy do przestawiania piły. W ten sposób możliwe jest uzyskanie wyższego współczynnika wydajności materiałowej, co zmniejsza zużycie przecieranego drewna. Możliwe jest również przestrojenie maszyny na polecenie operatora, zgodnie z podanymi przez niego parametrami.

– Dużą zaletą tej maszyny jest to, że nie musimy sortować drewna na placu surowca pod względem średnicy – powiedział przedstawiciel firmy Penny-Dobroszyce. – Zróżnicowany wymiarowo materiał trafia w dowolnej kolejności bezpośrednio na podajnik maszyny, a następnie „przechodzi” przez bramkę pomiarową 2D. Wyniki przekazywane są do systemu sterowania maszyną, który dobiera optymalny sposób rozkroju dla zmierzonej średnicy kłody. Piły ustawiają się automatycznie w oparciu o wcześniej przygotowany program uwzględniający potrzeby klienta.

Porównując wysoki stopień automatyzacji traka oraz jego wydajność przetarcia – która wynosi minimum 25 m3 materiału okrągłego na godzinę – do ceny, uzyskamy bezkonkurencyjny w skali europejskiej współczynnik. Sprawia on, że Skywood A550, a także inne maszyny tej marki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród tartaczników.

Pneumatycznie wysuwane tuleje

Korpus maszyny wykonany jest ze stalowych, grubościennych, spawanych elektrycznie kształtowników oraz blach. Konstrukcja taka zapewnia odpowiednią sztywność i wytrzymałość, które to cechy mają ogromny wpływ na precyzję cięcia. Zarówno lewy, jak i prawy zespół tnący składa się z dwóch wałów o średnicy 80 mm. Na każdym z nich zamontować można maksymalnie cztery piły tarczowe o średnicy 600 mm. Każdy wał posiada swój niezależny napęd przekazywany poprzez przekładnię pasową z silnika o mocy 45 kW oraz system kontroli CNC. Przełożenie dobrano w taki sposób, że ich prędkość obrotowa wynosi 2700 obr./min. Zespoły zamontowane zostały przesuwnie, a ich tory jezdne zbudowano w oparciu o układy prowadnic liniowych. Strefa przetarcia jest oczywiście osłonięta, jednak silniki główne umieszczone zostały poza kabiną. Wynika to bezpośrednio z przyjętych założeń konstrukcyjnych, a także wpływa na bardziej skuteczne chłodzenie jednostek napędowych.

Każdy zespół tnący posiada nie tylko tuleję stałą, ale również tuleję wewnętrzną wysuwaną. Pozwala to na przecieranie kłód o średnicy od 120 do 450 mm i automatyczne ustawianie sprzęgu w sposób pozwalający na wycinanie jednej, dwóch lub trzech pryzm i materiału bocznego w jednym przejściu. Tuleje wysuwane są pneumatycznie, a odpowiednie łożyskowanie i ślizgi gwarantują ich płynną pracę.

Posuw materiału odbywa się z wykorzystaniem transportera łańcuchowego z zabierakami, napędzanego przez motoreduktor o mocy 3 kW. Gwarantuje on stabilne prowadzenie i utrzymanie stałej prędkości podczas przetarcia. Prędkość pracy transportera jest płynnie regulowana za pomocą falownika w zakresie od 10 do 30 m/min. Minimalna długość ciętych kłód wynosi 1500 mm. Każdy z napędów wyposażono w amperomierz pokazujący obciążenie każdego silnika. Maszyna kontroluje stan obciążenia i prędkość posuwu w zależności od obciążenia.

Rozcięty materiał prowadzony jest „na wyjściu” przez dwa, pionowe, ryflowane walce. Ich rozstaw regulowany jest automatycznie w zależności od średnicy kłody. Każdy z nich posiada swój niezależny napęd realizowany przez motoreduktory o mocy 0,37 kW.

Skywood A550 wyposażony został w centralny i niezwykle efektywny system odciągu wiórów, a króciec służący do połączenia maszyny z instalacją odwiórowania umieszczony został w stropie kabiny. Skuteczny odciąg, eliminując zapylenie wewnątrz i wokół maszyny, wpływa na przedłużenie żywotności pił oraz na bardziej precyzyjny transport, a co za tym idzie – jakość obróbki. W celu skutecznego usuwania trocin posiada on także przenośnik taśmowy, zamontowany w dolnej części korpusu.

Od dwóch lat wyłącznym przedstawicielem i serwisantem marki SKYWOOD w Polsce jest firma PENNY-DOBROSZYCE.

~ Tekst i fot.: Tomasz Bogacki