Wydajna maszyna do produkcji ściółki z kory

Wydajna maszyna do produkcji ściółki z kory

Prędkość, z jaką HM6420 pracuje, i produkt końcowy są bez zarzutu. Oprócz tego koszt godzinowy obsługi maszyny jest nieporównywalnie niższy.

Dan St. Onge założył swoją firmę w 1998 r., w miejscowości Derby, w stanie Vermont. Jest to niewielki, jak na USA, stan, o powierzchni około 25 000 km2, zlokalizowany w północno-wschodniej części kraju. Od północy graniczy z Kanadą, a konkretnie z prowincją Quebec. Początkowo zajmował się usługami transportowymi świadczonymi lokalnym farmerom. Zaczynał od jednej ciężarówki, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania inwestował w następne. Po jakimś czasie kupił firmę produkującą ściółkę z kory, i od tego momentu jest to jego główna działalność.

– Kupuję korę w kanadyjskich tartakach – powiedział Dan St. Onge. – Przede wszystkim jest to kora cedrowa, świerkowa i z jodły kanadyjskiej. Cedrowa jest długa i włóknista. Produkuję ściółkę z czystej kory jednego gatunku, nie dodaję do niej innych materiałów. Dzięki temu pięknie pachnie i wygląda. Jest trochę droższa, ale klienci to akceptują. Ściółkę konfekcjonujemy w różnej wielkości opakowania.

Prędkość i jakość pracy bez zarzutu

Poprzedni właściciel firmy, którą kupił Dan St. Onge, prowadził ją przez 40 lat. W tym czasie wypróbował wiele rozdrabniaczy, które nie radziły sobie z długą i włóknistą korą cedrową. Stanowiło to oczywiście duży problem. Zapotrzebowanie na ten typ ściółki stale rosło, a możliwości produkcyjne nie nadążały za nim. Była to więc ewidentna strata dla firmy. 

– Gdy kupiłem tę firmę, usłyszałem od byłego właściciela, że maszyna, która tam pracowała, nigdy nie rozdrabniała i nie rozdrobni takiej ilości kory cedrowej, jaka jest potrzebna – wspomniał Dan St. Onge. – Jeśli znajdę inną, która da sobie z nią radę, to mam ją natychmiast kupić. Zacząłem wówczas intensywnie rozglądać się za innym rozwiązaniem. Słyszałem wcześniej o firmie Bandit Industries, więc skontaktowałem się z nimi i usłyszałem, że najlepszym remedium na moje problemy jest HM6420. Maszyna najpierw dotarła do mojej firmy w celu przetestowania jej możliwości. Okazało się, że sprawdza się doskonale. Prędkość, z jaką HM6420 to robi, i produkt końcowy są bez zarzutu. Poszedłem więc za radą poprzedniego właściciela firmy i kupiłem ją.

Bandit Industries, Inc. to założona w 1983 r. firma, która przez 40 lat wypracowała pozycję niekwestionowanego światowego lidera w sektorze rozdrabniaczy do drewna. Jej siedziba od samego początku mieści się w miejscowości Remus w środkowej części stanu Michigan w USA. Mike Morey senior z sześcioma pracownikami zbudował tam w małym warsztacie pierwszy rębak Brush Bandit. Dzisiaj firma zatrudnia ponad 600 osób, a jej powierzchnia produkcyjna to ponad 50 000 m2. Przez prawie czterdzieści lat działalności zdobyła ona pozycję lidera, a ponad 50 różnych modeli rębaków sprzedawane jest do 56 krajów na całym świecie.

Sercem HM6420 jest bęben młotkowy o średnicy 1270 i szerokości 1676 mm. Jest on wykonany z walcowanej blachy stalowej o grubości 45 mm. Ta masywna i ciężka jednostka robocza obraca się na wale ze stali stopowej o średnicy 178 mm, a materiał do jego wykonania jest testowany metodą ultradźwiękową. Bęben wyposażony jest w 20 wkładek młotkowych wykonanych z węglika spiekanego, zbudowanych tak, aby bez problemów sprostać zadaniu rozdrabniania nawet najtwardszego materiału podawanego do maszyny. Wkładki młotkowe zamocowane są za pomocą dwóch śrub w uchwytach zainstalowanych w specjalnych, wykonanych z wytrzymałej stali A-514, kieszeniach rozmieszczonych spiralnie na powierzchni bębna. Z kolei uchwyty mocowane są w kieszeniach za pomocą opatentowanego systemu szybkiej wymiany. Są one całkowicie zagłębione w kieszeniach, co zwiększa ich trwałość, i osłonięte od góry płytą przykręconą sześcioma śrubami. Dzięki takiej konfiguracji cały osprzęt bębna można szybko i łatwo wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Koszt godzinowy obsługi nieporównywalnie niższy

Przeznaczony do rozdrobnienia materiał podawany jest za pomocą napędzanego bezpośrednio przenośnika listwowego. Nad gardzielą o wymiarach 1630 x 1020 mm pracuje unoszony w płaszczyźnie pionowej walec posuwowo-dociskowy o średnicy 870 mm. On również napędzany jest bezpośrednio, a docisk generowany jest przez siłowniki hydrauliczne. Taka kombinacja pozwala HM6420 na wydajne i skuteczne mielenie dużych ilości materiału w krótkim czasie. Proporcjonalny układ podawania jest standardowym wyposażeniem i pozwala na regulację prędkości podawania w zakresie od 25 do 40 m/min. Maszyna ma więc jedną z największych prędkości podawania na rynku, co pozwala na szybkie przetwarzanie materiału. Proporcjonalny układ podawania pozwala operatorom regulować posuw w zależności od rodzaju przetwarzanego materiału, zapewniając maksymalną wydajność, a jednocześnie uzyskując produkt końcowy najwyższej jakości.

– Różnica pomiędzy ilością metrów sześciennych ściółki, które uzyskujemy w ciągu dnia, a zużyciem paliwa jest jak różnica między dniem a nocą – zaznaczył Dan St. Onge. – Koszt godzinowy obsługi HM6420 jest nieporównywalnie niższy. To ogromna oszczędność. Maszyna nie ma dużo więcej mocy jak poprzednia, ale jest o wiele szybsza i wydajniejsza. Jestem z niej bardzo zadowolony. Szybka wymiana młotków i sposób, w jaki podnosi się pokrywę to duża zaleta. Można tam wejść i cały bęben jest tuż przed Tobą, a wymiana i czyszczenie są superłatwe, i można od razu wrócić do pracy. To trzeba zobaczyć, bo słowa nie są w stanie wyrazić tego, co ona naprawdę robi.

Trzy sita znajdują się na górnej części rozdrabniacza. Dostępnych jest wiele rozmiarów sit, co pozwala wytwarzać różne frakcje produktu końcowego. Górny walec podający przesuwa się do góry, a wyjmowana kołyska sita umożliwia szybką jego zmianę. Wszystkie prace związane ze zmianą sita są wykonywane poza maszyną.

W standardzie maszyna wyposażona została w system wykrywania przeciążeń, który zaprojektowano z myślą o ograniczeniu uszkodzeń. Po wykryciu w komorze rozdrabniania mocno zanieczyszczonego materiału sprzęgło rozłącza napęd bębna i zostaje włączony posuw wsteczny.

Bandit HM6420 TRACK sterowany jest zdalnie radio-pilotem i może poruszać się sprawnie niemal w każdych warunkach terenowych. Wykorzystuje do tego stabilne stalowe podwozie gąsienicowe Caterpillar 325EL, gdzie gąsienice posiadają nakładki z potrójnymi ostrogami. Zwiększa ono wszechstronność maszyny i umożliwia łatwe manewrowanie i pozycjonowanie. Maszyna napędzana jest przez silnik wysokoprężny CAT C32, którego moc wynosi 1200 KM. Autoryzowanym dealerem firmy Bandit Industries w Polsce jest Zakład Urządzania i Utrzymania Zieleni z Krakowa.  

~Tomasz Bogacki