Wytrzymałe, twarde, odporne na skutki użytkowania i warunki atmosferyczne – takie jest drewno bambusowe, rekomendowane do produkcji podłóg, rolet, okładzin ściennych, desek tarasowych i wielu innych elementów wykończenia wnętrz. Efektowny wygląd i komfort użytkowania sprawiają, że bambus z powodzeniem
może konkurować na rynku z popularnym, polskim dębem.
Bambus jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie, rośnie znacznie szybciej niż jakiekolwiek drzewo. Stanowi więc dla niego doskonałą alternatywę, dlatego od lat wykorzystują go jako surowiec producenci podłóg i wielu innych elementów, od których wymagamy wyjątkowej trwałości, odporności i estetyki. Bambus jest bowiem nie tylko materiałem na lata, jest również idealnym tworzywem dla kreatywnych projektantów, zarówno wnętrz domów i mieszkań, jak i ich otoczenia zewnętrznego.
Co sprawia, że bambus tak wyróżnia się na rynku setek gatunków drewna wykorzystywanego do wykończenia i wyposażenia różnego rodzaju obiektów? Przede wszystkim te właściwości, które wynikają z samej jego natury, ale także ze sposobu pozyskiwania i przygotowywania do produkcji. Skręcane z pasemek bambusa podłogi mają wysoką gęstość, są bardziej odporne na ścieranie niż zwyczajne podłogi bambusowe, są też płaskie i gładkie, pozbawione jakichkolwiek deformacji, mają efektowne kolory, ciepłe i miłe dla oka, przyjemną w dotyku fakturę. Znajdują praktyczne zastosowanie w biurach, sypialniach, hotelach, obiektach sportowych, a także w wielu innych miejscach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Z ofertą bambusowych produktów można było zapoznać się w czasie tegorocznych targów Budma, odwiedzając stoisko firmy Skosmo Bamboo Systems. Jest ona wyłącznym przedstawicielem na rynki Unii Europejskiej renomowanego chińskiego producenta drewna bambusowego – firmy Zhejiang hengyu bamboo & wood. Roczna produkcja tego przedsiębiorstwa to około
1 mln m2 deski bambusowej. Ponad 90 proc. produktów jest eksportowanych do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy.
Technologia skręcania Ferula
Materiał jest produkowany w unikalnej technologii Ferula, opatentowanej przez chińską firmę Zhejiang hengyu bamboo & wood. Polega ona na łączeniu skręcanych pasków bambusa klejami roślinnymi, które następnie są prasowane na prasie o długości 2,5 m. Surowiec jest poddawany obróbce i suszeniu w ciągu 3 dni od ścięcia. Przez prasę może przejść 2,5 tys. t/m3. Podłoga wykonana z tak przygotowanego bambusa jest powlekana podkładami utwardzającymi, przeciw zanieczyszczeniom, szkodnikom, przeciw promieniowaniu UV, a na końcu trzykrotnie lakierowana lakierem Trefert lub olejowana olejem Osmo. Posiada wszystkie atesty, certyfikaty i wyniki testów – nadaje się na ogrzewanie podłogowe.
– Taka podłoga jest w stu procentach naturalna, nie ma w niej żadnej chemii. Bambus, który sprzedajemy, to najlepszy z dostępnych kilkuset gatunków – podkreśla Patryk Skorczyk, manager firmy Skosmo Bamboo.
Struktura podłóg bambusowych jest podzielona na: warstwę lakieru UV, warstwę dekoracyjną, warstwę podłoża, warstwę odporną na wilgoć. Solidna faktura jest odporna na ścieranie, a włókno bambusa nadaje powierzchni świeżość i naturalny wygląd. Ciepłe zimą i chłodne latem podłogi są odporne na owady i pleśń, pęknięcia oraz korozję.
– Jesteśmy nastawieni na ekologię – podkreśla Patryk Skorczyk. – Bambus rośnie szybko, drzew nie trzeba wycinać, a produkty wykonane z tego surowca są przyjazne dla środowiska, dla człowieka i dla zwierząt. To bardzo ważne, ponieważ z bambusa produkuje się też boksy dla koni i elementy stajni. Największym odbiorcą tego rodzaju produktów jest rynek brytyjski.
Surowiec do budowy stajni jest wykonany z deski bambusowej stabilnej o grubości 4 cm i 3,2 cm. Deska stabilna jest odporna na kopnięcie przez konia. Pokrywa się ją specjalnymi podkładami przeciw zanieczyszczeniom przez konia. Konstrukcja stajni i boksów konnych może być wykonana z desek stabilnych lakierowanych, jak również z desek surowych o kształcie i wymiarach zgodnych z konkretnym projektem.
Szerokie możliwości stosowania
Bambus to nie tylko podłogi i stajnie, chociaż to najpopularniejszy sposób wykorzystania tego egzotycznego drewna. Nadaje się również do produkcji desek elewacyjnych, żaluzji zaciemniających, a także płyt meblowych, blatów, stopnic schodów i wielu innych elementów wykończenia i wyposażenia domów. Z bambusa wykonywane są legary i słupy przeznaczone do konstrukcji tarasów. Ponieważ materiał ten sprawdza się również w kontakcie z wodą, można go przeznaczyć na kładki czy pomosty.
Bambusowe deski mogą być stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, np. do wykonywania tarasów, elementów ogrodzeń, pergoli, ławek itd. Są odporne na warunki atmosferyczne. Nie trzeba ich impregnować, wystarczy raz na dwa lata natrzeć je naturalnym woskiem pszczelim, który zabezpieczy je przed czynnikami zewnętrznymi. Deska tarasowa jest produkowana w tej samej technologii Ferula, a jej gęstość to 1250 kg/m3. Jest twardsza od innych desek z drewna egzotycznego. Przed użyciem jest nasączona olejami na całej grubości, a na końcu olejowana olejem Woca. Zazwyczaj jest kładziona na legarach i łączona klipsami.
Firma Skosmo Bamboo Systems ma w swojej ofercie nie tylko deski bambusowe i wykonane z nich produkty. Świadczy również usługi montażu, olejowania, sprowadza na polski rynek wszelkie produkty związane z pielęgnacją powierzchni bambusowych. Chętnie współpracuje z projektantami domów i wnętrz.
~Beata Michalik