Wymagające szlifowanie profili łatwe z rozwiązaniami PolishStyl

Wymagające szlifowanie profili łatwe z rozwiązaniami PolishStyl

Szlifowanie profili jest zadaniem z jednej strony wymagającym wprawy, z drugiej odpowiednio dobranej technologii. W obu tych kwestiach nie warto szukać rozwiązań samodzielnie, a od razu zgłosić się do fachowców – dzięki temu zaoszczędzić można sporo czasu i… pieniędzy.

Proces szlifowania profili może być skomplikowany, tak jak i skomplikowany jest sam profil. Warto więc zdobyć wiedzę, jak przeprowadzić cały proces tak, by nie był on trudny i czasochłonny, a finalny efekt zadowolił nawet najbardziej wybrednego odbiorcę. Wspomniana już wiedza to jedno. Drugim, równie ważnym elementem są odpowiednie materiały szlifujące.

A te dostarcza firma PolishStyl – polski producent profesjonalnych technologii szlifierskich. Z jego ofertą można było zapoznać się na minionych targach Furnitech w Ptak Warsaw Expo, gdzie zagościł jako jedyny dostawca rozwiązań szlifierskich. Zainteresowanie, z jakim spotkała się prezentowana oferta, świadczy najlepiej o innowacyjności proponowanych rozwiązań do szlifowania wymagających elementów.

– Od dwóch dekad rozwijamy technologię wymiennych szczotek ściernych, które układają się na elemencie i dostosowują do nieregularności jego powierzchni, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces szlifowania – mówi Grzegorz Kulbat.

Szlifowanie ratuje niedoskonałości wcześniejszych procesów

Na rynku dostępne są różnego rodzaju płyty MDF, o zróżnicowanej jakości, często o nieodpowiednio utwardzonej frakcji zewnętrznej. Z nich produkowane są fronty i inne elementy wystroju wnętrz.

Gdy podczas ich obróbki na maszynie CNC dokonamy żądanego wyfrezowania, często możemy zauważyć, że pozostawia ono na płycie niepożądane nierówności.

– Mamy więc tak naprawdę do czynienia z dwoma sytuacjami naraz: złej jakości płytą i źle wykonanym frezem, który nie wykonuje obróbki idealnie. W tym momencie cały proces przygotowania powierzchni uratować może tylko odpowiednie szlifowanie – tłumaczy Grzegorz Kulbat, technolog w firmie PolishStyl. – Od dwóch dekad rozwijamy technologię wymiennych szczotek ściernych, które układają się na elemencie i dostosowują do nieregularności jego powierzchni, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces szlifowania. Dlatego też każda nasza wizyta u klienta rozpoczyna się tym samym – obejrzeniem i ocenieniem jakości płyty i wykonanego frezowania.

Mnóstwo zapytań o szczotki do szlifowania frontów, i nie tylko, kierowali stolarze licznie przybyli na stoisko PolishStyl w czasie niedawnych targów Furnitech.

Cztery rozwiązania w technologii wymiennych szczotek ściernych

W ofercie firmy znajdują się cztery podstawowe rozwiązania przeznaczone do szlifowania frontów profilowych, ryflowanych czy innych elementów o skomplikowanych frezowaniach. Wszystkie oparte są o wspomnianą technologię wymiennych szczotek ściernych.

Pierwsze z czterech rozwiązań to głowica dyskowa tzw. talerzowa do szlifowania płaszczyzn oraz elementów o nieregularnych kształtach.

Głowica oferowana jest w zestawie z kompletem szczotek (10 szt.) w granulacjach: P180, P240, P320, P400. Przystosowana jest do montażu na elektronarzędziach z gwintem M14.

Drugie rozwiązanie to głowica walcowa (duża) o wymiarze 80 x 75 mm rekomendowana do szlifu głębszych profili oraz ryfli kierunkowych. Oferowana jest w zestawie z kompletem szczotek (18 szt.) w granulacjach do wyboru.

Głowica walcowa dostępna jest z dwoma systemami mocowania: z trzpieniem do zamocowania na wiertarkę oraz ze standardowym gwintem M14 do zamocowania na elektronarzędziach, jak np. polerka.

Po lewej głowica talerzowa, po prawej szlifierka jednoręczna.

Trzecie rozwiązanie to głowica walcowa (mała) o wymiarze 60 x 60 mm. Zalecana do szlifowania płaszczyzn oraz szlifowania wzdłużnego profili prostoliniowych. Oferowana jest w zestawie z kompletem szczotek (14 szt.) w granulacjach do wyboru oraz przystosowana do montażu na elektronarzędziach z uchwytem wiertarskim.

Czwarte rozwiązanie to szlifierka jednoręczna. To narzędzie pneumatyczne do szybkiego i efektywnego szlifowania drewna i materiałów drewnopochodnych. Idealne do prac, gdzie liczy się mobilność i wysoka wydajność podczas szlifowania międzyoperacyjnego. Posiada łatwą regulację obrotów (prawo-lewo) w zakresie

100-1600 obr./min (3 biegi). Waga narzędzia z głowicą i wkładami to zaledwie 1,2 kg. Oferowane jest z kompletem 14 szczotek.

Głowica talerzowa rekomendowana jest do szlifowania płaszczyzn oraz elementów o nieregularnych kształtach.

Indywidualnie dobierane produkty

Wielu klientów firmy PolishStyl przed zakupem opisanych rozwiązań pyta – czy obróbka szczotkami ściernymi nie jest zbyt agresywna do pracy, która wymaga dopieszczenia?

– To pytanie, które często się pojawia. I odpowiedź brzmi – tak, jeśli do procesu szlifowania podejdzie się nieumiejętnie. Dlatego nasze szczotki w głowicy mają specjalne mocowanie – nie promieniste, ale lekko pod kątem, by łagodniej wchodzić we wszelkie frezowania. Wiele zależy także od odpowiednio dobranej granulacji samego materiału ściernego. To element, który możemy dobrać dość dokładnie pod oczekiwania każdego klienta, bazując na naszym doświadczeniu i materiale, który ma być poddany operacji.

Co jednak z sytuacją, gdy podczas pracy szczotką, nawet z najlepiej dobranym papierem, dojdzie do zaokrąglenia krawędzi frezu?

– Jeśli MDF jest przeznaczony do głębszego frezowania, to oznacza, że jest on lepszej jakości, a zarazem twardszy, a jego frakcja jest podobna na całym przekroju. Oczywiście użycie szczotki na ostrych krawędziach profilu w płycie doprowadzi do jego zaokrąglenia. Ale to zabieg, który z kolei pozwoli w procesie lakierowania utrzymać lakier na podłożu. Nie ma możliwości umieszczenia lakieru na ostrej krawędzi – mówi Grzegorz Kulbat. – Wszyscy, którzy pracują nawet czysto ręcznie, wiedzą o tym i zaokrąglają takie krawędzie. To samo robi szczotka. Warunkiem uzyskania takiego samego kształtu na całej powierzchni jest jednak równa praca w każdym miejscu frezowań czy profili. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy szczotka zatrzymana zostanie na dłużej w jednym miejscu, bowiem zagłębi się w materiał. Dlatego też duży nacisk kładziemy na wytłumaczenie, jak takim rozwiązaniem pracować.

Głowica walcowa może być montowana na polerkę (z lewej) lub wkrętarkę (z prawej).

– Bardzo ważne jest doradztwo i rozmowa z nowym nabywcą naszych rozwiązań – dodaje Patryk Kopeć, doradca PolishStyl. – Często jest tak, że klient, który kupił nasz produkt, prosi o pomoc, ponieważ coś mu nie wychodzi. Wtedy przeprowadzamy go niejako za rękę przez cały proces. Często po takim „szkoleniu” słyszę, jak klient przyznaje, że po prostu tej wiedzy mu brakowało i… źle to robił. Dlatego też na naszych kontach w mediach społecznościowych można znaleźć wiele filmików, które pokazują, jak powinno się prawidłowo pracować szczotkami do szlifowania.

Okazuje się, że za każdą publikacją najpierw pojawiają się pytania, a zaraz po nich zamówienia, co znaczy, że wiedza jest w cenie i jest… cenna.

Pięć parametrów szczotek

W doborze szczotek szlifujących określa się pięć parametrów: granulacja materiału, jego rodzaj, wysokość podparcia, czyli de facto wysokość szczotki, jego ilość oraz rodzaj nacięcia.

Szlifierka jednoręczna to narzędzie pneumatyczne do szybkiego i efektywnego szlifowania.

– Każdy z tych elementów sprawdza się w innym rodzaju pracy – np. szczotki z nacięciami szerokimi sprawdzają się przy powierzchniach płaskich; wysokość podparcia pozwala na mniej lub bardziej intensywne dociskanie do podłoża. Wszystko to bierzemy pod uwagę, gdy dobieramy szczotkę pod konkretne zadanie – wyjaśnia Grzegorz Kulbat.

Aby maksymalnie ułatwić klientom dobór właściwych rozwiązań, firma PolishStyl przygotowała nie tylko gotowe schematy, które „podpowiadają”, jak dobrać szczotkę, ale też proponuje sprzedaż starterów – czterech kompletów szczotek i urządzenia.

– Dzięki temu klient dobiera granulację do własnych potrzeb i potem na własnym doświadczeniu bazuje podczas kolejnych zakupów – dodaje technolog PolishStyl.

A co z podkładem?

Grzegorz Kulbat zwraca jeszcze uwagę na to, że proces szlifowania przed lakierowaniem pozwala na uzyskanie lepszej jakości już po tym procesie.

– Zastosowanie podkładu, szczególnie na gorszych jakościowo płytach, wywołuje zjawisko podnoszenia włókien drewna, co robi niekorzystny efekt w kolejnych fazach produkcji.

Waga narzędzia z głowicą i wkładami to zaledwie 1,2 kg.

Pytanie w takim przypadku brzmi: czy można szczotek używać na powierzchni z lakierem i podkładem? – W pierwszym wypadku odpowiedź brzmi „nie”, ponieważ to zbyt twarda struktura i nie uzyska się zadowalającego efektu, a można nawet doprowadzić do zniszczenia powierzchni. W przypadku szlifowania na powierzchni pokrytej podkładem wystarczy zmiana granulacji. W tej materii, bazując znów na naszym doświadczeniu, możemy zaproponować różne rozwiązania. Zazwyczaj oferujemy pewne widełki w tym zakresie, wiedząc, że klienci lubią mieć wybór.  

~Bartosz Szpojda