Regały wspornikowe PROVOST umożliwiają w firmie ALGA Hurtownia Drewna przechowywanie dużych zapasów drewna konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego.
Wraz ze wzrostem sprzedaży materiałów drzewnych przez spółkę ALGA Hurtownia Drewna, wyspecjalizowaną w imporcie wyrobów drzewnych z Rosji oraz ze Skandynawii, przybywa w kraju jej punktów sprzedaży drewna konstrukcyjnego, desek tarasowych, podłogowych, boazeryjnych, podbitki, szalówki, desek elewacyjnych, a także różnego rodzaju listewek i akcesoriów. Warunkiem sprawnej obsługi klientów jest poszerzanie bazy magazynowej, pod kątem odpowiednich zapasów, do bieżącej sprzedaży i szybkiej realizacji zamówień. Mogą to zapewnić odpowiednio pojemne regały wspornikowe, jednostronne lub dwustronne, znacznie powiększające możliwości składowania drewna na określonej powierzchni magazynowej.
Obecnie firma Alga ma hurtownie drewna w Gójsku, Piotrkowie Trybunalskim, Bytomiu, Dobroszycach oraz dwie w pobliżu Warszawy – największy Oddział w Łazach, przy trasie nr 7 w kierunku Krakowa oraz niedawno uruchomiony w Wielgolesie Brzezińskim, przy szosie nr 92 w kierunku Mińska Mazowieckiego. W obu tych podwarszawskich oddziałach dokonano pod koniec minionego roku znaczących zakupów metalowych regałów wspornikowych, które dostarczyła firma PROVOST.
Wcześniej Provost dostarczył tej firmie regały wspornikowe Cantipro do Oddziału w Łazach oraz regały półkowe do składowania farb i akcesoriów w sklepie w Łazach, później regały wspornikowe Cantipro do Oddziału w Piotrkowie Trybunalskim. W czerwcu 2019 r. i we wrześniu 2020 r. Alga dokonała zakupu regałów wspornikowych Cantipro do Oddziału w Łazach i do nowo otwieranego Oddziału w Wielgolesie Brzezińskim.
Szybki montaż i demontaż
– Magazyn drewna o powierzchni około 750 m2 jest zlokalizowany w obszernej hali namiotowej, w której są regały wspornikowe Cantipro oraz regał półkowy do składowania towarów średniociężkich – mówi Piotr Kowalczyk, doradca techniczno-handlowy w firmie Provost. Ostatnie realizacje, zarówno w Łazach, jak i w Wielgolesie Brzezińskim, przebiegły sprawnie, mimo panujących obostrzeń związanych z Covid-19. Szybkie montaże regałów wspornikowych są możliwe, gdyż stalowe elementy nie są ciężkie i są proste w montażu, nawet jeśli nie ma się dużego doświadczenia. Dodatkowo firma Provost współpracuje ze sprawdzonymi ekipami montażystów, co pozwala klientom być spokojnym o jakość i terminowość wykonanych prac montażowych. W firmie Alga wszystkie montaże wykonywała jedna ekipa montażowa, z której klient był zadowolony, a w szczególności z jej elastyczności, umożliwiającej prowadzenie prac montażowych w realizującym sprzedaż magazynie.
– Na tych czterech rzędach regałów wspornikowych, dwóch jednostronnych przy ścianach i pośrodku na regale dwustronnym, możemy składować około 700 m3 produktów drzewnych – mówi Michał Marczak, handlowiec w Oddziale Wielgolas Brzeziński. – Skorzystaliśmy z łatwej możliwości zamiany wysokości, a to dlatego,
że wysokość palety z produktem ograniczała nam możliwość ułożenia jej na regale, dodatkowo dla łatwiejszego manewrowania wózkiem bocznym podnieśliśmy w tym miejscu część jednego poziomu wsporników.
– Na łatwą zmianę wysokości poziomów wsporników pozwala perforacja na słupach montażowych – wyjaśnia Piotr Kowalczyk. – Co 75 mm są na słupach otwory pozwalające zamontować ramiona za pomocą trapezowych klinów. Zaletą regałów firmy Provost jest szybki i prosty montaż, a także to, że jeden pracownik może bez większego wysiłku szybko przełożyć poziom wspornika. Wystarczy lekko go unieść, wyciągnąć dwa kliny, przełożyć wspornik i wstawić owe kliny blokujące. Nie ma w naszym rozwiązaniu śrub wymagających specjalistycznych narzędzi.
Regały wspornikowe Cantipro to rozwiązanie wygodne i bezpieczne, o czym przekonali się pracownicy tego magazynu, dokonując samodzielnie montażu czterosłupowego regału dwustronnego, przeniesionego z poprzedniej lokalizacji.
– Mieliśmy w likwidowanym oddziale czteroelementowy regał, który własnymi siłami zdemontowaliśmy, przewieźliśmy do tego magazynu i ustawiliśmy obok pozostałych regałów – potwierdza Michał Marczak. – Ustawienie stojaków z pomocą wózka widłowego oraz mocowanie kilku ramion zajęło nam maksymalnie dwie godziny.
Składowanie z identyfikacją
Obsługa magazynu potrafi docenić zalety i wygodę składowania materiałów drzewnych na regałach.
– Żeby wyjąć paletę z jakiegoś poziomu regału – twierdzi rozmówca – wystarczy jednym wózkiem ją unieść i wysunąć, a przy składowaniu na utwardzonej powierzchni palety na palecie trzeba jednym wózkiem unieść górną paletę lub stos, żeby drugim podjąć tę właściwą. Idzie za tym zaangażowanie dwóch wózków, dwóch operatorów i możliwość uszkodzenia ładunku oraz sporo straconego czasu.
Składowanie materiałów drzewnych na regałach wspornikowych chroni je przed przypadkowymi uszkodzeniami czy obsunięciami, natomiast pozwala na stworzenie zalążka swojego systemu identyfikacji położenia składowanego materiału, który ułatwia lokalizację i pobranie odpowiedniej tarcicy, bez dłuższych poszukiwań.
Bardzo usprawniają handel drewnem
O ile w poprzedniej lokalizacji był niewielki regał i niewiele miejsca na składowanie, to magazyn w namiocie wydawał się obszerny. Jednak po ustawieniu regałów i ich wypełnieniu widać, że mógłby być wyższy, żeby dołożyć dodatkowe poziomy składowania. Wszak już po kilku tygodniach pracy obiektu, regały są w większości zapełnione, pomimo dużej rotacji dostaw i sprzedaży. Przynajmniej raz w tygodniu rozładowuje się dostarczony materiał, a codziennie obsługuje się kilkunastu klientów dokonujących zakupów.
Między oddalonymi od siebie o przynajmniej trzy metry rzędami regałów poruszają się do przodu i do tyłu, w lewo i prawo dwa wózki boczne czterokierunkowe, więc nie ma problemu z przemieszczaniem długiego drewna. Dzięki takim wózkom alejki pomiędzy regałami wspornikowymi nie muszą mieć dużych szerokości.
– Regały usprawniły nam bardzo handel drewnem – podsumowuje Michał Marczak. – Znacznie szybciej dokonujemy rozładunku dowożonego materiału, a składowanie na regałach eliminuje potrzebę poziomowania palety na podłożu, układania przekładek, zabezpieczenia przed wywróceniem się stosu. Rozwiązanie się sprawdza, więc pewnie nie są to ostatnie regały wspornikowe do składowania materiałów w naszej firmie. Może pojawią się i na zewnątrz hali, bo firma systematycznie się rozwija. Wiem, że nie ma jeszcze takich regałów w dużym magazynie w Dobroszycach, ale jeśli ta lokalizacja się sprawdzi, to z czasem pewnie i tam zostaną zainstalowane regały firmy Provost.
Łatwa rozbudowa regałów
Potwierdzeniem zadowolenia z produktów oraz współpracy z firmą Provost Polska ze Starachowic jest kolejna rozbudowa regałów w największym magazynie spółki Alga, w Oddziale Łazy.
W solidnych, murowanych, wysokich magazynach zainstalowano jesienią 2020 r. kolejne trzy regały jednostronne i jeden regał dwustronny. Zliczając liczbę przęseł zainstalowanych i mnożąc ją przez długość wsporników – 1,2 m, odstępy pomiędzy nimi – 1,1 m oraz przez liczbę poziomów – średnio pięć, doliczamy się możliwości wygodnego składowania około 8000 m3 drewna litego w różnym asortymencie, jak również płyt drewnopochodnych czy sklejki. Najczęściej regał w tym magazynie składa się z 16 solidnych, ocynkowanych słupów o wysokości 5600 mm, których stopy mocowane są na dwie kotwy do posadzki o wymaganej w projekcie wytrzymałości. Słupy są wykonane z walcowanych i giętych na zimno profili.
Wszystkie wsporniki mają długość 1200 mm i nośność do 800 kg. Ale maksymalne obciążenie wspornika tych regałów może wynosić nawet 1150 kg. Wsporniki są zawsze mocowane za pomocą wyjmowanych klinów bocznych, samoblokujących się pod ciężarem wspornika, a tym bardziej pod ciężarem ładunku spoczywającego na wsporniku.
– Słupy w naszych rozwiązaniach mogą być wyższe, standardowo do 7,5 m, natomiast wyższe słupy wymagają dodatkowych obliczeń statyczno-wytrzymałościowych – mówi Piotr Kowalczyk. – W magazynach firmy Alga instalowaliśmy regały wewnątrz hal, ale tego typu regały można także stawiać na zewnątrz. Wówczas preferujemy wsporniki ocynkowane, a nie malowane proszkowo. Powodem jest wyższa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne pokrycia cynkowego niż stosowanego przez naszą firmę lakierowania proszkowego piecowego, które nie jest tak odporne na warunki atmosferyczne, natomiast w halach sprawdza się doskonale. Konstrukcja słupów i stóp wykonywana jest zaś wyłącznie z blachy ocynkowanej o odpowiedniej grubości.
Składowanie ciężkich i lekkich ładunków
Prosta budowa regałów wspornikowych Cantipro doskonale sprawdza się jako sposób składania towarów ciężkich i długich, takich jak drewno konstrukcyjne, belki czy płyty. Są idealnym rozwiązaniem dla magazynów, w których chce się maksymalnie wykorzystać wysokość pomieszczeń. W magazynach firmy Alga widać, że wielkie możliwości dostosowywania poziomów wsporników do typu i ilości składowanego materiału jest w pełni wykorzystywana. Zachowuje się zasadę instalowania wielu poziomów regałów, ale na różnych wysokościach regału jednostronnego czy dwustronnego.
W dziale sprzedaży i obsługi klientów firmy Alga, Provost zainstalował swego czasu także metalowe regały do składowania drobnicowych ładunków, lakierów, farb, klejów, łączników itp. Takie regały do ładunków średniociężkich umożliwiają składowanie towarów o ciężarze do 900 kg na poziom. Konstrukcja stalowa jest także składana i w tym przypadku wypełniona deskami.
Co przekonuje użytkowników?
– Nasi klienci doceniają, że – w odróżnieniu od systemów innych firm – posiadamy lekką systemową konstrukcję, którą można w prosty sposób rekonfigurować, oraz prosty i szybki system zmiany wysokości wsporników – podkreśla Piotr Kowalczyk. – Umożliwia to łatwiejszy transport, konserwację oraz szybką wymianę regału jednostronnego na dwustronny. To rezultat modułowości systemu, stwarzającego możliwość stopniowego powiększania powierzchni magazynowej, przez dokładanie kolejnych sekcji. Regał jednostronny może być zamieniony na dwustronny, mocowany śrubami z dwóch stron, kotwiony do posadzki w pionie.
Ponadto, każda stopa jest zakończona osłoną metalową, żeby nie dochodziło do uszkodzeń ogumienia wózków widłowych w przypadku najechania na podstawę. Również wsporniki można wyposażyć w ochronne akcesoria.
Regały wspornikowe, jak zapewnia producent, są zgodne z normą europejską Eurokod, a więc odpowiadają wszystkim wymaganiom wytrzymałościowym dotyczącym składowania drewna i pełnowymiarowych płyt drewnopochodnych. Wspornik ma dużą powierzchnię kontaktową z kolumną, zatem pod ciężarem bardzo równo obciąża każdą z nich.
W obu oddziałach firmy Alga przedstawiciele podkreślali, że nie było problemów na etapie realizacji inwestycji, a eksploatacja regałów nie sprawia jakichkolwiek kłopotów. Ekipy montażowe były kompetentne i bardzo elastyczne oraz otwarte na sugestie. Dokumentacja jest dostarczana w języku polskim, a dodatkowe akcesoria z zakładu w Starachowicach są szybko dostępne. – Do dobrego rozwiązania łatwo się przyzwyczaić, zważywszy na wygodę odkładania drewna czy płyt i ich zdejmowania do bieżącej sprzedaży czy produkcji, z możliwością pełnej orientacji co do skali zapasów i lokalizacji towaru – podsumowuje Piotr Kowalczyk. – Mając do składowania długie elementy, można swobodnie składać je na kilku ramionach regałów, zaś perforowane słupy pozwalają łatwo zmieniać poziomy składowania, co sprawia, że regały są proste w obsłudze. Często klienci się dziwią, jak mogli egzystować wcześniej bez takich regałów.
~Janusz Bekas