Za rok wracają targi Xylexpo

Za rok wracają targi Xylexpo

Na październik 2022 r. zaplanowano najbliższą edycję targów Xylexpo. To ważne dla branży maszyn wydarzenie odbędzie się w połączeniu z targami BI-MU, poświęconymi automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji.

Targi Xylexpo to biennale odbywające się co dwa lata w Mediolanie, na którym swoją ofertę prezentują producenci maszyn dla przemysłu meblarskiego i drzewnego, głównie „Made in Italy”. Ostatni raz to wydarzenie miało miejsce w 2018 r., gdyż zaplanowana na maj 2020 r. edycja nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19. Dlatego z dużym zaangażowaniem organizatorzy imprezy przygotowują się do przyszłorocznych targów, które zaplanowane są w zupełnie nowym formacie i odbędą się wraz z targami BI-MU, poświęconymi rozwiązaniom z dziedziny automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji. Imprezę zaplanowano na termin 12-15 października 2022 r.

Na rynku silny trend wzrostowy

Decyzja o połączeniu targów jest rezultatem współpracy pomiędzy dwoma stowarzyszeniami: ACIMALL (stowarzyszenie włoskich producentów maszyn dla przemysłu drzewnego), które patronuje targom Xylexpo oraz Ucimu-Sistemi per produrre (stowarzyszenie włoskich producentów narzędzi, robotów i rozwiązań automatyzujących produkcję).

– Minione miesiące to dla włoskich producentów technologii dla przemysłu drzewnego i meblarskiego bardzo pozytywny sezon – skomentował Luigi De Vito, prezydent ACIMALL. – Jeśli dane dotyczące pierwszej połowy roku potwierdzą się w najbliższych miesiącach, można sądzić, że w 2022 roku świat włoskich technologii dla branży drzewnej odnotuje dwucyfrowy wzrost produkcji, zbliżając się do progu 3 mld euro, z czego 2 mld stanowi eksport. Taki silny trend wzrostowy znajdzie odzwierciedlenie w Xylexpo. Po raz kolejny będzie ono wielką międzynarodową wizytówką innowacji i wydarzeniem, którego nie można przegapić, ponieważ odbywa się we Włoszech – kluczowym miejscu spotkań przedsiębiorców z branży z całego świata.

Wartość produkcji włoskich producentów maszyn i narzędzi dla przemysłu drzewnego (w mln euro). źródło: ACIMALL

– W ostatnich tygodniach zaktualizowaliśmy dane dotyczące kondycji branży przemysłowej za 2021 r. – dodaje Barbara Colombo, prezes Ucimu-Sistemi per produrre. – Jednoznacznie mówią nam one o tym, że krążymy z dwukrotnie większą prędkością niż ta, którą osiągaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Dane za III kwartał 2021 r., dotyczące produkcji przemysłowej, wskazują na wzrost o 52 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, potwierdzając tym samym, że pozytywna tendencja utrzyma się przez cały 2022 r.

Nie zabraknie konkursu „Xia-Xylexpo Innovation Awards”

100 wystawców potwierdziło już swój udział w targach BI-MU, którzy zarezerwowali na razie łączną powierzchnię około 12 tys. m2. Podobne dane dotyczą targów Xylexpo.

Tak duże zainteresowanie obiema imprezami jest na pewno efektem ich fuzji, która z jednej strony poszerzy grono potencjalnych zwiedzających, a z drugiej – spektrum rozwiązań prezentowanych przez wystawców, dzięki czemu goście targowi optymalnie wykorzystają podróż do Mediolanu.

Oprócz szerszej oferty technologicznej, odwiedzający będą mieli dostęp do bogatego programu dodatkowych wydarzeń, ciekawych debat na tematy techniczne, technologiczne i gospodarcze, istotne dla obu sektorów, poprzez prezentacje, seminaria i konferencje. Szczególna uwaga zostanie poświęcona tematom cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju, dwóm kluczowym koncepcjom przyszłego rozwoju przemysłu drzewnego oraz meblarskiego.

Na Xylexpo po raz kolejny zostanie zorganizowany prestiżowy konkurs „Xia-Xylexpo Innovation Awards”, który nagrodzi zaangażowanie w zrównoważony biznes („Green Award”) oraz rozwój cyfrowych rozwiązań („Digital Award”).

Jak niedawno podał organizator, oba wydarzenia odbędą się w ośmiu halach wystawienniczych targów Fiera Milano w Mediolanie – cztery hale zajmą wystawcy targów BI-MU i cztery targów Xylexpo. – BI-MU i Xylexpo to wydarzenia, które na naszych targach odbywają się od ponad pięćdziesięciu lat – podsumowuje Luca Palermo, dyrektor targów Fiera Milano. – Wierzę, że decyzja o połączeniu obu imprez przyniesie dalsze korzyści organizatorom i wystawcom; z naszej strony jesteśmy gotowi na organizację tego nowego projektu.  

~ Katarzyna Orlikowska