Zamiast kleju w sklejce lignina Lineo®

Zamiast kleju w sklejce lignina Lineo®

Dzięki zastosowaniu ligniny Lineo® od Stora Enso, która zastąpi żywice z surowców kopalnych w sklejce, Paged będzie tworzyć biopochodne i bardziej zrównoważone produkty oraz wpłynie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Polski producent sklejki Paged nawiązał współpracę ze skandynawską firmą Stora Enso, producentem materiałów odnawialnych.

Od prawie 90 lat Paged oferuje swoim klientom szeroką gamę sklejek. Żywica jest głównym jej składnikiem opartym na surowcach kopalnych, a Lineo® firmy Stora Enso, wytwarzany z ligniny, która jest głównym budulcem drewna, pomoże zastąpić fenol w żywicach do sklejki.

Dzięki Lineo® firma Paged może zastąpić do 40% kopalnego spoiwa ligniną, co da bardziej przyjazny dla środowiska produkt końcowy. To innowacyjne rozwiązanie pomoże także uzyskać docelowo redukcję kilku tysięcy ton emisji dwutlenku węgla.

W obecnych próbach przemysłowych Paged i Stora Enso oceniają, jak zastosowanie biokleju zmniejszy emisję CO2 ze sklejki. To ważny aspekt odpowiadający celowi Komisji Europejskiej, jakim jest neutralność węglowa dla przemysłu drzewnego. Spoiwo na bazie ligniny zmniejsza ślad węglowy produktów sklejkowych na całej drodze od produkcji do końcowych zastosowań, bez uszczerbku dla ich parametrów technicznych.

– Zrównoważony rozwój jest szczególnie ważny w przemyśle drzewnym – powiedział Jarosław Michniuk, prezes zarządu spółek Paged Wood. – Obecnie pracujemy nad kilkoma inicjatywami, które przyczynią się do bardziej zrównoważonego środowiska, począwszy od większego wykorzystania energii odnawialnej w produkcji, aż po produkty w pełni wykonane ze zrównoważonych komponentów. Doskonałym tego przykładem jest nasze partnerstwo z firmą Stora Enso. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki takim innowacjom wzbogacamy naszą ofertę produktów i kontynuujemy rozwój tych, które pozytywnie wpływają na cele naszych klientów w zakresie neutralności węglowej.

Lignina jest polimerem pochodzenia roślinnego znajdującym się w ścianach komórkowych prawie wszystkich roślin sucholubnych. Lineo® to komercyjna oferta ligniny Stora Enso – odnawialna, drewnopochodna, nietoksyczna. To alternatywa dla materiałów kopalnych o wielu możliwościach zastosowania.

Założony ponad 100 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i trzecim producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2 tys. osób i posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Od 2019 roku Paged wprowadza innowacje dla swoich klientów na całym świecie dzięki centrum badawczo-rozwojowemu Paged LabTech.  

~ kor