Podłoga – jej nie zmieniamy co sezon. Lata mijają, rozkładamy dywany, wymieniamy meble, przemalowujemy ściany, a drewniana podłoga, tak jak w dniu przeprowadzki, jest pięknym tłem dla mebli i dodatków. Ponadczasowa, trwała i idealnie podkreślająca charakter naszego domu. Jak dobrać ją do aranżacji chwytającej nas za serce, aby stworzyć zgrany duet, który przetrwa próbę czasu? Jak przekonują eksperci DLH sekret tkwi w szczegółach.
– Drewniane podłogi mają tysiące wcieleń. Jedne nobliwe i nieskazitelne, inne naznaczone śladami przeszłości. W zależności od aranżacji wnętrza, stylu wybranego przez właścicieli, dobieramy odpowiedni wariant drewnianej podłogi – mówi Hubert Plichta, Product Manager DLH – Sugerujemy klientowi produkt, który najlepiej podkreśli charakter projektu, nie zapominając również o względach praktycznych oraz komforcie użytkowania – dodaje ekspert DLH, polskiej firmy, która od 30 lat specjalizuje się w dostarczaniu produktów z drewna.
Udomowiona nowoczesność
Najpopularniejszy i najczęściej spotykany styl polskich wnętrz. Praktyczny, bardzo uniwersalny oraz niewymagający wielu zabiegów aranżacyjnych. W nowocześnie urządzonej przestrzeni królują stonowane barwy – biele, szarości i beże – pojawiające się na prostych, geometryzujących kształtach sof i foteli, ale też ścianach czy dekoracjach. Bo głównymi bohaterami wnętrz są tu oszczędne formy i funkcjonalność. By nieco ocieplić ascetyczną w wyrazie przestrzeń przydadzą się też miękkie pledy, zasłony kolorystycznie dobrane do odcienia kanapy czy dekoracyjne poduszki. W takiej przestrzeni jakość materiałów wykończeniowych nie podlega dyskusji. To one w głównej mierze decydują o klasie projektu. By dodać przytulności współczesnemu wystrojowi wnętrza i wydobyć naturalne kolory stonowanych tapicerek, specjaliści DLH proponują dwuwarstwowe deski z kolekcji Deco Line: Vanilia w bardzo jasnym wybarwieniu lub jeszcze jaśniejszą – Alaskę, której kolor nawiązuje do śnieżnobiałych krajobrazów. Podłogi wykonane są ze znakomitej jakości drewna dębowego pochodzącego z mazursko-warmińskich lasów, mają świetne parametry użytkowe, a deski dostępne są w trzech rozmiarach.
Soft loft
Wnętrza urządzone w stylu loftowym kochają ludzie z wyobraźnią. I choć najczęściej nie dysponują prawdziwą postindustrialną przestrzenią ulokowaną w starej fabryce lub gazowni, starają się odtworzyć podobny klimat w zwyczajnym mieszkaniu lub domu. Loft to przede wszystkim beton, cegły, metal – materiały od razu kojarzone ze starymi murami dawnych zakładów przemysłowych.
– Ze względu na charakterystykę wykończenia wnętrz typu loft, podłoga w takim projekcie niekoniecznie powinna wyglądać na nieskazitelną – zauważa Hubert Plichta. Do wnętrz inspirowanych stylem industrialnym ekspert poleca podłogę przemysłową, np. z kolekcji Avangard, łączącej naturalne piękno dębowego drewna z jego niezwykłą trwałością i odpornością na ścieranie. Podłoga ta polecana jest nie tylko do wnętrz prywatnych, lecz także do pomieszczeń o bardzo dużym natężeniu ruchu, np. do barów i restauracji. Dlatego nie musimy się obawiać wykorzystując ją też w kuchni czy jadalni. Dobrym pomysłem jest tez wybór drewna w widocznymi sękami czy bogatym usłojeniem, które doda wnętrzu charakteru.
Elegancja i szyk
Do miejskiego, eleganckiego apartamentu, w którym złote lub srebrne elementy wykończeniowe mebli oraz dekoracje w stylu glamour pięknie kontrastują z nasyconymi kolorem ścianami architekci współpracujący z marką DLH wybierają najczęściej ekskluzywne lite deski z wyselekcjonowanych gatunków drewna z kolekcji Exotic. W zestawieniu z błyszczącymi, metalowymi akcentami najpiękniej wygląda podłoga w wykończeniu Teak w wersji lakierowanej. Dla miłośników tradycyjnych wzorów lub do wnętrz w przedwojennych kamienicach, gdzie ściany zdobią stiuki, a okna wyposażone są w szprosy i mosiężne gałki dobrze wygląda z kolei klasyczna francuska jodełka w ciepłym odcieniu Honey.
Dalej, na północ!
Styl skandynawski nie wychodzi z mody, a hasztag #scandihome niezmiennie od lat robi karierę na Instagramie. Doceniany za jasną kolorystykę, prostotę umeblowania i naturalność dekoracji. Miłośnicy scandi lubią szkło, ceramikę, wiklinę, naturalne drewno i kwiaty doniczkowe, które razem równie pięknie wyglądają w niewielkich mieszkaniach, jak i w pokaźnych rozmiarów domach. Jaka podłoga pasuje do prostego, bezpretensjonalnego designu? Pierwsza propozycja to podłogi warstwowe z kolekcji Antique. Ich naturalny, ciepły wygląd podkreślają nieregularnie rozmieszczone sęki oraz zróżnicowane zabarwienie. Dostępne w wykończeniu szczotkowanym, lub olejowanym sprawdza się także jeśli w domu mamy czworonożnych przyjaciół.
Ucieczka za miasto
Do domów w stylu rustykalnym, w których stylowe meble flirtują z folklorem, styliści DLH polecają z kolei kolekcję dwuwarstwowych podłóg Deco Line – deski lekko szczotkowane, z widocznym usłojeniem, wykończone lakierem. Z taką podłogą współgrać będą charakterystyczne elementy przytulnego domu za miastem – bielone meble, drewniana, biała okładzina ścienna, metalowe emaliowane lub porcelanowe klosze lamp i wiklinowe kosze. We wnętrzu w stylu country najlepiej wyglądać będą dwa kolory podłogi z kolekcji Deco Line: ciepły odcień Coffe lub dużo ciemniejszy wariant Dark.
~źródło/fot.: www.hshpr.pl