Gazeta Przemysłu Drzewnego 3/2025

28 lat na rynku R E K L AMA Produkty i komponenty Technika i technologia Temat z bliska Ekonomia i rynek Ze świata Temat z bliska: Centra obróbcze CNC Kierując się rachunkiem kosztów i zysku, Grupa BEROTU z Glinna ma w halach produkcji mebli już siedem nowoczesnych, wielofunkcyjnych centrów obróbczych firmy FANUM.  s. 32 Giełda maszyn w każdym numerze.  s. 65 Nr 3 (338) marzec 2025 ISSN 1732-4017 Nakład 20 000 egz. R E K L AMA Z kraju R E K L AMA R E K L AMA R E K L AMA Twórcze spojrzenie na drewno w architekturze WYSTAWA | Debiut konkursu „Szkice Architektoniczne”  s. 8 Czy producenci pelletu i energetyka doczekają się nowego prawa? LEGISLACJA | Uwzględnione postulaty branży czekają na pozytywne rozpatrzenie rządu  s. 25 Historia firmy STOLLDREW zaczyna się, rzecz jasna, od drewna. To z nim bowiem od najmłodszych lat do czynienia miał szef firmy, jeszcze w czasach, gdy jego ojciec prowadził własną działalność stolarską. Jako dziecko z zainteresowaniem przyglądał się pracy ojca, a z czasem zaczął pomagać w jego warsztacie. – Mój ojciec był stolarzem, który produkował podłogi mozaikowe i schody. Obecnie nasza firma zajmuje się produkcją galanterii ogrodowej, jednak to od ojca nauczyłem się podstaw obróbki drewna i szacunku do pracy. Początki pełne wyzwań Zamiłowanie do drewna i przedsiębiorczość pchnęły go do rozwijania swoich umiejętności. Po lekcjach pomagał w montażu, a następnie samodzielnie zajmował się renowacją podłóg i schodów. Kolejnym krokiem było podjęcie studiów na kierunku technologia drewna, które niestety musiał przerwać z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej. – To było w czasie, gdy na rynku pojawiły się panele podłogowe, które były tańszą alternatywą dla drewnianych podłóg mozaikowych. Dodatkowo pogarszający się stan zdrowia ojca zdecydował o zawieszeniu jego działalności. To wtedy zdecydowałem o wyjeździe do Szkocji – mówi Damian Świerc. Jak wielu Polaków w tamtym okresie, chciał spróbować swoich sił za granicą. Początkowo pracował w firmie produkującej granitowe i marmurowe blaty kuchenne w Glasgow. Bardzo szybko jednak odkrył, że praca na etacie nie odpowiada jego charakterowi. Wtedy narodził się pomysł na działanie na własny rachunek. Zajął się przewozami kurierskimi i przeprowadzkami między Polską i Anglią. Jak się później okazało, był to też wstęp do drugiej gałęzi firmy Stolldrew – przewozu towarów w transporcie międzynarodowym. To właśnie w Szkocji zdobył cenne doświadczenie biznesowe oraz… poznał swoją przyszłą żonę, Magdalenę. – Żona okazała się moim najlepszym kapitałem na start. Tam się poznaliśmy, tam zdecydowaliśmy się na wspólną przyszłość. A nasze plany wprowadziliśmy w życie już w Polsce. Niełatwy start, ale wielka determinacja Początki firmy były trudne. Działalność rozpoczęto w małym warsztacie, gdzie wcześniej pracował ojciec Damiana. Wyposażenie zakładu w maszyny, dostosowanie go do produkcji i zaopatrzenie w surowce wymagało ogromnego wysiłku i pracy przez całą dobę. – Tamten czas nazywam teraz „garażowym zbijaniem”, ale nie wstydzę się tego, jak zaczynaliśmy. To były trudne początki – mówi właściciel.  s. 44 Stolldrew – pasja do drewna i chęć rozwoju Znalezienie własnego miejsca w biznesie opiera się nie tylko na podjęciu decyzji, co chcę robić w danym momencie. Potrzeba do tego jeszcze serca, determinacji i wizji przyszłości. Właśnie tymi wartościami kierują się w swojej pracy Magdalena i Damian Świerc, właściciele firmy STOLLDREW. Magdalena i Damian Świerc, właściciele firmy STOLLDREW, już od nieomal 19 lat produkują wysokiej jakości galanterię ogrodową. fot. Magdalena Świerc

2 marzec 2025 Od redakcji Wydawca: Wydawnictwo Inwestor sp. z o.o. 83-110 Tczew, ul. 30 Stycznia 42 tel. centrali 58/531 27 53 www.wydawnictwoinwestor.pl @gpd24 Prezes zarządu: Zbigniew Owsiak Wiceprezes zarządu: Rafał Sidor Redaktor naczelny: Rafał Sidor rafal.sidor@gpd24.pl Sekretarz redakcji: Karolina Falgowska karolina.falgowska@gpd24.pl tel. 519 516 110 Redakcja: listy@gpd24.pl Redaktor prowadzący: Bartosz Szpojda bartosz.szpojda@gpd24.pl tel. 606 788 120 Dziennikarze: Tomasz Bogacki tomasz.bogacki@gpd24.pl tel. 603 764 478 Małgorzata Gackowska malgorzata.gackowska@gpd24.pl tel. 607 373 966 Współpracownicy: Janusz Bekas janusz.bekas@gpd24.pl tel. 519 516 113 Katarzyna Orlikowska katarzyna.orlikowska@gpd24.pl dr inż. Czesław Dembiński czeslaw.dembinski@gpd24.pl Korekta: Sylwia Wojtanowska sylwia.wojtanowska@gpd24.pl Opiekunowie klienta: Damian Kargul damian.kargul@gpd24.pl tel. 519 516 104 Grzegorz Pastwa grzegorz.pastwa@gpd24.pl tel. 519 516 106 Mariusz Wroński mariusz.wronski@gpd24.pl tel. 519 516 108 Dział prenumeraty: prenumerata@gpd24.pl tel. 519 516 104 Kierownik działu graficznego dtp: Wiesław Dobosz Sekretariat: info@wydawnictwoinwestor.pl Projekt graficzny: Agnieszka i Michał Warda Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright by Wydawnictwo Inwestor. Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Redakcja zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i niezbędnych zmian. Redakcja nie odpowiada za treść zamieszczanych reklam i ogłoszeń oraz ma prawo do odmowy ich publikacji bez podania przyczyny. Reprodukcja lub przedruk we wszelkich mediach tylko za zgodą wydawcy. Nr 3 (338) marzec 2025 ISSN 1732-4017 Nakład 20 000 egz. 28 lat na rynku Budujmy z drewna… jeśli będzie je skąd wziąć Nowelizacja dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) to kluczowy element europejskiej polityki klimatycznej, mający na celu znaczące zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w sektorze budownictwa. Porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą Europejską zakłada, że od 2030 r. wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. W przypadku budynków publicznych wymóg ten wchodzi w życie jeszcze wcześniej, bo już od 2028 roku. Wiele państw UE już teraz wychodzi z założenia, że każdy nowo powstały budynek użyteczności publicznej powinien powstawać właśnie w ramach tych zasad, a więc albo z elementów modułowych, albo prefabrykowanych. Okazuje się, że ten system budownictwa jest o wiele chętniej wykorzystywany w takich wypadkach niż w przypadku domów jednorodzinnych. Nie dziwi więc, że podczas zakończonych właśnie w Poznaniu targów budowlanych BUDMA wielu wystawców oferowało liczne rozwiązania, technologie i urządzenia, które z budownictwem tego typu, opartym na drewnie, były związane. To już bowiem nie jakaś fanaberia czy tylko trend, ale wymóg i czasów, i okoliczności, i prawa. Unia Europejska dostrzega bowiem potencjał budownictwa drewnianego modułowego i prefabrykowanego jako kluczowego elementu transformacji sektora budowlanego w kierunku zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej. Budownictwo drewniane jest promowane ze względu na swoje liczne zalety środowiskowe, takie jak magazynowanie dwutlenku węgla, niski ślad węglowy materiałów oraz wykorzystanie odnawialnego surowca. Modułowość i prefabrykacja są z kolei postrzegane jako metody, które mogą przyspieszyć proces budowy, zwiększyć efektywność energetyczną budynków oraz zredukować ilość odpadów budowlanych. Unia Europejska poprzez swoje inicjatywy, takie jak Europejski Zielony Ład i Nowy Europejski Bauhaus, zachęca do stosowania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w budownictwie, podkreślając rolę budownictwa drewnianego w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie materiały budowlane mogą być ponownie wykorzystywane lub poddawane recyklingowi. A pamiętać trzeba jedno – my, jako kraj i obywatele, jesteśmy właśnie „tą” Unią. Niestety, jest pewien problem. Drewno. Na stronie www.polska2050.pl możemy bowiem przeczytać (pisownia oryginalna, wpis z 13 stycznia 2025 roku): „Lasy Państwowe otrzymały polecenie zaprzestania wycinki drzew na obszarach projektowanych i proponowanych rezerwatów przyrody. Decyzja ministerstwa doprowadzi do podwojenia powierzchni rezerwatów leśnych, które docelowo mają obejmować powierzchnię ponad 122 tysiące hektarów. Ochrona przyrody, powstrzymanie nadmiernej wycinki lasów oraz ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna poza teren Polski były jednymi z obietnic wyborczych Polski 2050 Szymona Hołowni. Decyzja dotycząca zaprzestania wycinki najcenniejszych ekosystemów leśnych jest kolejnym krokiem w kierunku jej realizacji. Ale to nie wszystko. Zgodnie z decyzją ministerstwa objęte ochroną zostaną również starolasy. Lasy Państwowe zostały zobowiązane do zabezpieczenia i weryfikacji terenów, na których rozwinęły się drzewostany złożone z rodzimych gatunków drzew, których struktura rozwinęła się głównie w wyniku naturalnych procesów i ma dynamikę odpowiadającą późnym fazom rozwojowym drzewostanów, takich jak w lasach pierwotnych lub nieużytkowanych. Od 1 stycznia 2026 starolasy stanowić mają 1 proc. powierzchni lasów w Polsce, natomiast od 1 stycznia 2027 udział ten ma wzrosnąć do 2 proc. Jak mówi wiceminister Mikołaj Dorożała – będzie to wydarzenie bez precedensu w historii polskiej ochrony przyrody”. I zapewne także dla rodzimego przemysłu drzewnego. Szczególnie w powiązaniu z planami wyłączenia 20 proc. lasów z gospodarki leśnej (choć nadal nie ma wiedzy o tym, jak to do końca ma wyglądać…). Problem w tym, że obecna koalicja rządząca, realizując postulaty przedwyborcze, ma pewien problem – nie dostrzega oczywistego powiązania pomiędzy rosnącym popytem na drewno, wynikającym choćby ze wspomnianych powyżej planów dotyczących całej Unii, a tym, że zmniejsza się jego dostępność na rynku. Trudno to jakoś powiązać z wypowiedziami najważniejszych osób w państwie, które z emfazą wspominają o konieczności rozwoju naszego kraju. Jeszcze trudniej zrozumieć, jak ten sam rząd z jednej strony ogranicza pozyskanie surowca, a z drugiej wdraża prawo dotyczące… jak najszerszego wykorzystywania go w budownictwie. A chyba najtrudniej pojąć, jak można powoływać się na działania proekologiczne, a następnie robić wszystko, by tę „ekologizację” zdusić w zarodku. Możemy się oczywiście śmiać, że „nie wie lewica, co czyni prawica” lub że odpowiedzialny za lasy i leśnictwo minister nie bardzo wie, jakie implikacje niosą za sobą jego poczynania. Niestety, problem polega na tym, że lada moment może być to śmiech przez łzy. Kadencja obecnego rządu kończy się bowiem tuż przed terminem zapisanym w dyrektywie EPBD. I nagle może się okazać – może, choć wcale nie musi – że trzeba będzie na potęgę sięgać po surowiec drzewny. Pytaniem otwartym pozostaje, czy wtedy będzie miał go jeszcze kto pozyskać i kto przetworzyć. l Bartosz Szpojda To, co wiele razy już było… Deklaracje, spotkania, obietnice, ustalenia, konferencje, porozumienia na rzecz drewna, dla przemysłu, dla wsparcia, dla rozwoju. Tak – to wszystko już nie raz, nie dwa, ale setki razy było. I naprawdę trzeba być naiwnym, aby sądzić, że kolejna narada, kolejne zebranie czy kongres cokolwiek zmienią bądź pożytecznego wniosą w działalność polskich firm. Tych oficjalnych i kuluarowych spotkań na linii rządzący – lasy – przemysł – producenci i przedsiębiorcy sektora meblarsko-drzewnego, obfitujących w dostojne przemówienia, emocjonujące wystąpienia, kłótnie, a potem klepanie się po marynarkach, doświadczyłam i wysłuchałam mnóstwo w minionych 20 latach. Zmieniali się generałowie, przywódcy, prezydenci, no i lokalizacja sal konferencyjnych. Poza tym nic. Daleko pamięcią sięgać nie trzeba, a także specjalną bystrością wykazywać, aby nie uznać tych wszystkich przemówień za nic nie znaczące „pustosłowia”, okraszone polityczną poprawnością i dobrym PR-em. I to zarówno ze strony naczelników Lasów Państwowych, jak i rządzących. Przykłady można mnożyć i potrzeba by kilkuset stron, aby je wszystkie wypisać. Wspomnę jednak kilka, które dobrze pokazują, jak nasza branża od lat jest wodzona za nos. A my wciąż dajemy się tak prowadzić! Na przykład takie wystąpienie Konrada Tomaszewskiego, ówczesnego dyrektora generalnego LP na konferencji Koopdrew 2016. Poinformował on wtedy o uruchomieniu w LP projektu rozwojowego, ukierunkowanego na promocję drewna w ramach taniego budownictwa mieszkaniowego, odnoszącego się do planu ministra rozwoju. Zgodnie z projektem na terenach niezurbanizowanych przy tworzonych składach tzw. drewna energetycznego miały powstać pokazowe hale (siedemnaście) i drewniane domy, w których miała odbywać się promocja drewna. – Będziemy również wskazywać możliwości przetrzymywania przez lasy węgla organicznego, co ma ograniczyć efekt cieplarniany. Projekt gospodarstw węglowych ma ruszyć już od 2017 roku – mówił wówczas Konrad Tomaszewski. Jak ta inicjatywa się zakończyła, wszyscy wiemy, zwłaszcza że tematem zajął się NIK! Inny przykład – konferencja Koopdrew 2018. Ówczesny dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny stwierdził, że spotkanie odbiera jako nowy początek współpracy między przemysłem drzewnym a Lasami Państwowymi. – Z chwilą objęcia przeze mnie obecnego stanowiska rozpoczęliśmy otwarty dialog – ustalaliśmy wytyczne i kierunki naszej współpracy – mówił dyrektor. Podkreślał wtedy, że wszelkie kwestie wymagające rozstrzygnięć będą rozwiązywane pomiędzy stronami na bieżąco, z uwzględnieniem aktualnych możliwości oraz już istniejących, a także przyszłych rozwiązań formalnoprawnych, ułatwiających w perspektywie współpracę odbiorców surowca z Lasami Państwowymi. Dyrektor zaznaczył również, że w zakresie pozyskania drewna LP będzie utrzymana tendencja rosnąca – od ok. 40 mln m3 do 45 mln m3 w 2029 roku. Tu można by się zaśmiać. Ale moją ulubioną pozostaje PR-owa ściema obecnych przywódców Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którzy prezentują nowy wymiar fikcyjnego dialogu z przemysłem. Spektakularnym przykładem ich Katarzyna Orlikowska działań były minione dwie edycje Ogólnopolskiej Narady o Lasach, które zostały tak zorganizowane, aby udowodnić tezę MKiŚ o konieczności wyłączenia 20 proc. powierzchni Lasów Państwowych ze zrównoważonej gospodarki leśnej, nie uwzględniając opinii naukowców, przyrodników, jak również przemysłu. Nie przeprowadzono także analiz skutków finansowych oraz społecznych ograniczenia pozyskania drewna. I jak zaznacza Koalicja na rzecz Polskiego Drewna: „te deklaracje o dialogu z przemysłem drzewnym są jedynie pustymi słowami. Pomimo uczestnictwa przedstawicieli branży w konsultacjach, takich jak Ogólnopolska Narada o Lasach, nasze głosy zostały zignorowane. Wykluczanie naszych reprezentantów z paneli dyskusyjnych, manipulacje dotyczące zasad reprezentacji oraz brak realnego wpływu przemysłu na decyzje Ministerstwa stanowią dowód na pozorny charakter dialogu”. Liderem „fikcyjnego dialogu” pozostaje wiceminister Mikołaj Dorożała, który na swoim facebookowym profilu oznajmił niedawno, że: po pierwsze – moratorium na wycinkę najcenniejszych przyrodniczo lasów objęło 1,3 proc. ich powierzchni, a z punktu widzenia działalności LP i branży meblarskiej to wielkość bez znaczenia i bez wpływu na gospodarkę; po drugie – cena surowca na rynku (drewna) w 2024 nie tylko nie wzrosła, ale spadła! (-13 proc. rok do roku 23 vs. 24); po trzecie – MKiŚ prowadzi rozsądne, przemyślane działania, których celem jest ochrona polskich lasów i – równocześnie – dbałość o dobre warunki do działania przemysłu drzewnego. I znów należałoby się zaśmiać, a może i zapłakać z powodu tak uprawianej polityki, tudzież propagandy. A gdzie są realne działania, które pozwoliłyby mieć nadzieję, że interesy przemysłu drzewnego będą naprawdę brane pod uwagę? Na koniec odniosę się do mojego ulubionego PR-owego, powtarzanego do znudzenia przez różnych decydentów hasła, aby uznać drewno za strategiczny dla Polski materiał przyszłości. Nie wiem, ile razy o tym słyszałam, ale wiem, że to zdanie w polskiej rzeczywistości nic nie znaczy. I nawet jesienią odbyła się konferencja „Drewno materiałem przyszłości”, w czasie której kilkudziesięciu sygnatariuszy podpisało deklarację wyrażającą potrzebę oraz wolę odpowiedzialnych działań oraz współpracy w celu popularyzacji i zwiększenia wiedzy na temat drewna jako kluczowego materiału, który już dziś ma, a w przyszłości będzie miał coraz większe znaczenie. Co z tej deklaracji wynika, jak przekłada się ona na konkretne działania? Chyba będę musiała znów o to zapytać za jakiś czas, mając nadzieję, że to nie była kolejna konferencja dla zorganizowania konferencji, kolejna deklaracja dla podpisania deklaracji i kolejne spotkanie w imię dialogu i działań, których wciąż nie widać na najdalszym horyzoncie… l

R E K L AMA 3 marzec 2025 Twórcze spojrzenie na drewno w architekturze  s. 8 | Budownictwo skręca coraz bardziej w stronę drewna  s. 16-17 Z kraju W ramach programu GreenEvo organizowany jest konkurs – już po raz XI – w którym mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy zgłoszą swoje technologie z obszarów zielonych technologii, takich jak odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami, ochrona wód, czyste technologie przemysłowe i rolnictwo ekologiczne. Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dla tych, którzy wspierają zieloną transformację Konkurs GreenEvo to unikalna szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy rozwijają zielone technologie, na zdobycie uznania i wsparcia w dalszym rozwoju swojej działalności. Udział w programie to również możliwość nawiązania cennych kontaktów biznesowych i promocji Polski jako lidera w dziedzinie zielonych technologii. Inicjatywa ta wpisuje się w strategię rządu na rzecz transformacji gospodarki w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego modelu. Program przyczynia się także do budowania świadomości ekologicznej i promowania innowacyjnych rozwiązań, które mogą pomóc w ochronie środowiska naturalnego. Aby wziąć udział w konkursie, przedsiębiorcy muszą zgłosić technologie z obszarów zielonych technologii oraz spełniać wymogi prawa polskiego i prawa Unii Europejskiej dotyczące pomocy de minimis. Wnioski do konkursu można składać do 24 marca 2025 r. lub do momentu zarejestrowania 30 wniosków. Należy je składać w formie elektronicznej na wzorze, który jest udostępniony w ogłoszeniu. Laureaci konkursu uzyskają możGreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii Program rozwojowy | XI edycja konkursu dla przedsiębiorców wspierających zieloną transformację liwość udziału w misjach gospodarczych, międzynarodowych targach i konferencjach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. To z kolei ułatwi im nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i poszerzenie kompetencji. Szczegółowe informacje na temat zasad udziału w programie, sposobu składania wniosków, przebiegu konkursu oraz procesu oceny formalnej i merytorycznej, a także zasady wsparcia dla laureatów programu, znajdują się w Regulaminie XI edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”. Możliwość szkoleń i udziału w targach Proces konkursowy składa się z kilku etapów. Na początku, pierwsze 30 firm, które złożą kompletny wniosek, przechodzi do oceny formalnej. Wnioski oceniane są pod kątem zgodności z wymogami formalnymi, a w przypadku braków, firmy mają 5 dni roboczych na ich uzupełnienie. Następnie, wnioski spełniające wymogi formalne są oceniane merytorycznie przez zespół ekspertów i ekspertów branżowych. Eksperci oceniają potencjał komercjalizacyjny i ekologiczny technologii. Po ocenie merytorycznej, Kapituła Konkursu wybiera laureatów, biorąc pod uwagę oceny ekspertów i prezentacje technologii. Laureaci konkursu otrzymują możliwość udziału w szkoleniach i misjach gospodarczych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Szkolenia mają na celu rozwój umiejętności biznesowych i menedżerskich, a misje gospodarcze dają szansę na nawiązanie kontaktów z potencjalnymi partnerami i klientami. Udział w tych wydarzeniach jest finansowany przez organizatora. Dodatkowo, laureaci są zobowiązani do raportowania o efektach swojego udziału w programie oraz do informowania o ewentualnych zmianach w technologii lub jej sprzedaży. Więcej informacji o konkursie znaleźć można pod linkiem: https:// shorturl.at/dC0Bz. l basza GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii – to program Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który ma na celu promowanie polskich zielonych technologii zarówno w kraju, jak i za granicą. Program ten opiera się na wsparciu innowacyjnych rozwiązań środowiskowych, które mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Udział w XI edycji konkursu GreenEvo, który ma wspierać rozwój zielonych technologii, pozwala na zdobycie nowych doświadczeń i kontaktów. fot. www.gov.pl

R E K L AMA 4 Z kraju marzec 2025 Badania naukowców z Polski, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii wykazały, iż wzrost letnich temperatur powoduje, że buki częściej produkują nasiona, ale jednocześnie wolniej rosną. Paradoksalnie, zwiększona produkcja nasion nie przekłada się na większą liczbę siewek. Buki tracą zdolność do synchronicznego kwitnienia, co utrudnia zapylanie. Dodatkowo, owady i gryzonie zjadają większy odsetek nasion. W rezultacie, liczba młodych siewek spada, co zmniejsza szanse na przetrwanie gatunku w przyszłości. Buki rosną coraz wolniej Międzynarodowy zespół badawczy prowadzi badania nad bukami w Anglii od ponad czterech dekad. Naukowcy regularnie monitorują ilość produkowanych przez drzewa nasion. W 2022 r. pobrano „rdzenie” z pni 57 drzew i przeanalizowano szerokość słojów, aby ocenić roczny przyrost drewna w ciągu ostatnich 43 lat. Badania wykazały, że zmiany w produkcji nasion spowodowały znaczny spadek przyrostu drewna u badanych buków. Co istotne, w regionie, w którym prowadzono badania, nie zaobserwowano w tym samym okresie nasilenia letnich susz. Oznacza to, że warunki hydrologiczne nie uległy znaczącym zmianom, a mimo to buki rosną coraz wolniej. Naukowcy uważają, że przyczyną spowolnienia wzrostu drzew jest zmiana częstotliwości produkcji nasion w odpowiedzi na rosnące temperatury latem. – To zupełnie nowy mechanizm, przez który zmiany klimatu mogą hamować wzrost drzew. Wcześniej naukowcy skupiali się głównie na bezpośrednich skutkach susz czy upałów, a tymczasem bardziej regularne kwitnienie i owocowanie odbiera drzewom część zasobów potrzebnych do wzrostu – skomentował cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP współautor badania, prof. Michał Bogdziewicz z Centrum Biologii Lasu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Buk, podobnie jak wiele innych drzew, rozmnaża się poprzez tzw. lata nasienne, charakteryzujące się masową, skoordynowaną produkcją ogromnych ilości nasion. Okresy te przeplatają się z latami niemal całkowitego braku produkcji nasion, kiedy drzewa oszczędzają energię. Taka strategia ma na celu zapewnienie skutecznego zapylania i zminimalizowanie strat nasion zjadanych przez zwierzęta. Jednakże, dane zebrane przez autorów omawianej pracy wskazują, że wraz z ociepleniem klimatu buki zaczęły zmieniać rytm swoich lat nasiennych. Dr Andrew Hacket-Pain z Uniwersytetu w Liverpoolu, współautor publikacji, podkreśla: – Nasze analizy pokazują, że w Anglii po 2005 r. buki coraz częściej wytwarzały nasiona, ale jednocześnie lata nasienne nie były już ani tak obfite, ani tak skoordynowane w skali populacji. Badacze określają to zjawisko jako „załamanie się lat nasiennych”. Intensywne kwitnienie i zawiązywanie nasion wymaga dużych nakładów energii. Można to zaobserwować na przykładzie pomidorów uprawianych w ogrodzie – zbyt duża ilość owoców może negatywnie wpłynąć na wzrost i kondycję krzaczków. U drzew procesy te rozciągają się na lata. Pomiary słojów buków wykazały, że bardziej regularna produkcja nasion wiązała się z jednoczesnym spadkiem rocznych przyrostów drewna średnio aż o 28 proc. – z 1,6 mm do ok. 1,16 mm w ciągu czterech dekad. Zdaniem badaczy, zjawisko to jest niepokojące, ponieważ inwestowanie w nasiona ogranicza wzrost drzew, a jednocześnie nie przekłada się na wzrost liczby siewek. Dzieje się tak, ponieważ buki nie kwitną już tak synchronicznie, zapylanie staje się mniej efektywne, a konsumenci nasion (np. owady czy gryzonie), mając więcej lat z umiarkowaną liczbą nasion do zjedzenia, zjadają ich większy odsetek. W efekcie powstaje mniej młodych siewek, co ogranicza szanse na regenerację i przetrwanie gatunku w przyszłości. – Mamy tu niepokojącą kombinację czynników, taką „perfekcyjną burzę”. Częstsza liczba lat, gdy buki produkują nasiona, wyczerpuje zasoby drzew, a jednocześnie nie przekłada się na więcej siewek, bo nasiona są zjadane albo nie dochodzi do skutecznego zapylenia – skomentował biorący udział w badaniach dr Jakub Szymkowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, współautor pracy opublikowanej w czasopiśmie „PNAS”. Naukowcy odkryli, że roczny przyrost pnia drzewa to nie tylko miara jego wzrostu, ale także ważny wskaźnik jego zdrowia. Spowolniony wzrost drzew może świadczyć o ich większej podatności na choroby i susze, co w rezultacie może prowadzić do zwiększonej śmiertelności, zwłaszcza w kontekście postępującego ocieplenia klimatu. Niepokojące zmiany Badacze podkreślają, że buki są jednym z kluczowych gatunków drzew w Europie, a ich kondycja ma ogromny wpływ na równowagę węgla i różnorodność biologiczną lasów. Niepokojące zmiany zaobserwowane w Anglii mogą zwiastować podobne problemy w innych regionach Europy. – Lata są coraz cieplejsze, więc podobny „rozpad lat nasiennych” można zaobserwować w wielu populacjach, w tym polskich – zwrócił uwagę autor badań dr Maciej Barczyk z Centrum Biologii Lasu UAM. Jak dodał, wyniki najnowszych badań pokazują, że klimat może oddziaływać na lasy w sposób bardziej subtelny niż skrajne zjawiska pogodowe (gwałtowne susze, ekstremalne upały), tj. poprzez zmiany w strategiach reprodukcyjnych drzew. – To ważne ostrzeżenie, że w dobie gwałtownego ocieplenia klimatu nie wolno nam zapominać o długofalowych, pośrednich skutkach tych zmian. Podobne zależności mogą zachodzić u wielu innych gatunków, a ich poznanie jest kluczowe, jeśli chcemy skutecznie chronić bioróżnorodność i usługi ekosystemowe lasów – podsumował dr Szymkowiak. Badania są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. l basza Czy możemy się spodziewać deficytu drewna bukowego? Badania | Problemy ze wzrostem i rozmnażaniem Problemy z zapylaniem, zwiększone owocowanie, ale bez zwiększonej ilości siewek, a także powolniejszy wzrost – oto zagrożenia dla buków, jakie wieszczy międzynarodowy zespół badaczy. Wśród nich znaleźli się także Polacy. Czy taki obraz – niebosiężnych buczyn w Beskidach – może w ciągu najbliższych dziesięcioleci odejść do lamusa? Odpowiedzi na to szukają naukowcy z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Polski. fot. Bartosz Szpojda

5 marzec 2025 R E K L AMA Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych to wydarzenie, które od lat stanowi kluczowe spotkanie branży zajmującej się wykorzystaniem biomasy i RDF na cele energetyczne, ciepłownicze oraz produkcyjne. Co roku w Toruniu spotykają się eksperci, przedstawiciele firm oraz instytucji, by omówić najistotniejsze zagadnienia i wyzwania, jakie stoją przed sektorem. W nadchodzącej edycji nie zabraknie dyskusji o projektach rozporządzeń dotyczących drewna energetycznego oraz o metodach obliczania emisji gazów cieplarnianych (GHG). W programie 14. Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych znajdą się aktualności z branży, a także tematy związane z dostępnością biomasy i paliw alternatywnych w kontekście bezpieczeństwa cieplnego i energetycznego kraju. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z zasobami polskimi oraz zagranicznymi i możliwościami wykorzystania tych paliw. Uwaga poświęcona zostanie także technologiom wykorzystywanym w branży, a także finansowaniu inwestycji w sektorze biomasy i paliw alternatywnych. Dodatkowo, jak co roku, omawiane będą case studies nowych oraz zrealizowanych już inwestycji, które stanowią cenną lekcję dla praktyków z rynku. Forum to także idealna okazja do dyskusji na temat Dyrektywy RED II i RED III, które wciąż kształtują rynek odnawialnych źródeł energii w Europie. Tematy te cieszą się dużym zainteresowaniem, a w tym roku szczególną uwagę zwrócono na obliczanie emisji GHG zarówno z biomasy, jak i RDF. To wyjątkowe wydarzenie łączy merytoryczną stronę z networkingiem, stwarzając uczestnikom możliwość nawiązywania nowych relacji biznesowych. Obecność całego przekroju rynku sprawia, że Forum stało się wydarzeniem typu „must be” dla przedstawicieli branży, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i nawiązać wartościowe kontakty. Prezentacje specjalistów oraz możliwość bezpośrednich rozmów w kuluarach sprawiają, że Forum to doskonałe miejsce do rozwoju biznesu. Podczas Forum w Toruniu spotkają się prezesi, dyrektorzy oraz kierownicy przedsiębiorstw ciepłowniczych, energetycznych, komunalnych i przemysłowych. Obecni będą także producenci i dystrybutorzy biomasy i paliw alternatywnych z Polski i zagranicy, dostawcy technologii oraz przedstawiciele odpowiednich ministerstw i urzędów regulujących rynek, a także Lasów Państwowych. To spotkanie, które gromadzi kluczowe osoby w branży, stwarzając idealne warunki do wymiany doświadczeń i budowania nowych relacji. Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych to także doskonała okazja do zaoszczędzenia czasu, ponieważ obecność ponad 200 przedstawicieli branży w jednym miejscu pozwala załatwić wiele spraw w jednym czasie. Uczestnicy mają szansę spotkać się z liderami rynku, poznać ich działania, a także podzielić się swoimi doświadczeniami. Zatem Forum to również przestrzeń, w której można wymieniać się pomysłami i nawiązywać relacje, które będą miały wpływ na przyszłość branży. Zorganizowane w Toruniu 27-28 marca 2025 r. Forum to wydarzenie, które łączy pasję do branży z profesjonalizmem, a jego atmosfera jest doceniana przez uczestników od lat. To idealne miejsce, by poznać najnowsze informacje, zainspirować się pomysłami innych firm, a także zaoszczędzić czas na realizacji biznesowych celów. Zapraszają organizatorzy oraz prelegenci, którzy już teraz z niecierpliwością czekają na spotkanie z uczestnikami. Warto zarezerwować czas na 14. Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych. Więcej informacji oraz rejestracja dostępne są na stronie: https://powermeetings.eu/forum- -biomasy/. l kafal 14. Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych SPOTKANIE | Wydarzenie branżowe w Toruniu W dniach 27-28 marca 2025 r. Toruń będzie gościł 14. edycję wiosennego Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych, organizowanego przez powermeetings.eu. To jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, gromadzące specjalistów branży ciepłowniczej, energetycznej i przemysłowej. Powermeetings.eu to firma specjalizująca się w organizacji konferencji, seminariów i szkoleń dla różnych sektorów gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem branży energetycznej, ciepłowniczej oraz technologii wodorowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zespół powermeetings.eu tworzy wydarzenia odpowiadające na aktualne potrzeby rynku oraz zmiany legislacyjne. Już w marcu branża spotka się w Toruniu na 14. Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych. fot. Powermeetings.eu

6 Z kraju marzec 2025 R E K L AMA  Jussi Vanhanen został mianowany nowym CEO Metsäliitto Cooperative i obejmie również stanowisko prezesa oraz CEO Metsä Group od 1 lipca 2025 roku. Do tego czasu obecny prezes i CEO Ilkka Hämälä pozostanie na swoim stanowisku do 30 czerwca 2025 r., po czym przejdzie do obowiązków specjalnych do przejścia na emeryturę 23 października 2025 roku. Vanhanen, członek zarządu Metsäliitto Cooperative od 2022 r., wnosi bogate doświadczenie w międzynarodowym biznesie i przywództwie, co stanowi istotny atut w kontekście dalszego rozwoju firmy. Jussi Linnaranta, przewodniczący Metsäliitto Cooperative, podkreślił jego wartościowy styl przywództwa oraz strategiczne podejście, zaznaczając, że nowy CEO doskonale rozumie mocne strony struktury własnościowej spółdzielni i jest zaangażowany w rozwój produktów o wysokiej wartości dodanej, opartych na fińskich surowcach drzewnych na rynki globalne. W swoim oświadczeniu Vanhanen wyraził entuzjazm wobec nowej roli, podkreślając, że Metsä Group to świetna firma z jasnym kierunkiem i oddanym zespołem, z którym chętnie będzie współpracować, aby umacniać pozycję firmy na arenie międzynarodowej. Linnaranta docenił również wkład Ilkki Hämälä w rozwój Metsä Group, zwracając uwagę na kluczowe inwestycje realizowane podczas jego kadencji, w tym budowę zakładu bioproduktów w Kemi oraz inicjatywy związane z leśnictwem regeneracyjnym i efektywnym wykorzystaniem zasobów. Zmiana na stanowisku CEO została oficjalnie omówiona podczas publikacji wyników Metsä Group w czwartek 6 lutego 2025 r., kiedy to Jussi Vanhanen i Ilkka Hämälä wystąpili przed mediami w Helsinkach. l  PERSONALIA  KALENDARIUM  5 marca 2025 r. – Konferencja „Smart WOOD” podczas targów Wood Tech Warsaw Expo w Nadarzynie. Tego dnia odbędzie się pierwsza edycja konferencji „Smart WOOD – Automatyzacja i Robotyzacja w Nowoczesnym Przemyśle Drzewnym”, organizowanej przez Wydawnictwo Inwestor. Wydarzenie poświęcone będzie nowoczesnym technologiom w branży drzewnej i meblarskiej, skupiając się na automatyzacji, robotyzacji i optymalizacji produkcji. Konferencja zgromadzi ekspertów, przedsiębiorców i specjalistów z branży, którzy podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W programie przewidziano inspirujące wykłady, prezentacje wdrożeniowe oraz panel dyskusyjny z udziałem czołowych przedstawicieli branży. Uczestnicy będą mieli okazję zdobyć cenne informacje o trendach, wyzwaniach oraz perspektywach rozwoju technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, co czyni je doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów biznesowych. „Smart WOOD” to kluczowe wydarzenie dla właścicieli firm, menedżerów, inżynierów produkcji i specjalistów ds. automatyzacji, którzy chcą poznać przyszłość nowoczesnej produkcji w branży drzewnej. l Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła rozpoczęcie kolejnej edycji prestiżowego konkursu „Polski Produkt Przyszłości”. To już XXVI odsłona tego wydarzenia, które ma na celu wyłonienie i nagrodzenie najbardziej innowacyjnych i obiecujących produktów oraz technologii, stworzonych w Polsce. Konkurs skierowany jest do szerokiego grona podmiotów, w tym zarówno do instytucji naukowych, takich jak uczelnie wyższe i instytuty badawcze, jak i do przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność na terenie naszego kraju. Innowacje, które mają szansę sporo zmienić Organizatorzy konkursu podkreślają, że celem inicjatywy jest „wspieranie i promowanie innowacji, które mają realny potencjał, aby zaistnieć na rynku, zarówno w Polsce, jak i za granicą”. Konkurs „Polski Produkt Przyszłości” to doskonała okazja, aby pokazać światu, że polska myśl technologiczna i naukowa jest w stanie tworzyć przełomowe rozwiązania, które mogą zmieniać nasze życie i gospodarkę. Konkurs rozgrywa się w trzech kategoriach, co pozwala na wyłonienie najlepszych projektów z różnych dziedzin. Kategorie te to: „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki”, „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” oraz „Wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy”. Takie rozróżnienie pozwala na docenienie zarówno indywidualnych osiągnięć naukowców i przedsiębiorców, jak i owocnej współpracy między tymi dwoma środowiskami. Aby wziąć udział w konkursie, konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków. Po pierwsze, zgłaszany produkt lub technologia musi być innowacyjny i obiecujący pod względem potencjału rynkowego. Po drugie, uczestnik konkursu musi posiadać autorskie prawa majątkowe do zgłaszanego produktu. Po trzecie, produkt powinien być na etapie prac wdrożeniowych lub wdrożony do produkcji nie później niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 4 marca. Do tego czasu zainteresowane podmioty powinny zarejestrować się na stronie internetowej konkursu i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Aby wziąć w nim udział, należy zgłosić innowacyjny produkt, który jest co najmniej na etapie prac wdrożeniowych (posiada co najmniej 6. poziom gotowości technologicznej TRL) lub został wdrożony do produkcji maksymalnie 24 miesiące przed złożeniem wniosku. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie autorskich praw majątkowych do zgłaszanego produktu. Warto podkreślić, że na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe. Laureaci w każdej z trzech kategorii otrzymają po 100 tys. złotych, a osoby wyróżnione – po 25 tys. złotych. Laureaci otrzymują także prawo do posługiwania się znakiem „Polski Produkt Przyszłości” – szansa dla innowatorów Konkurs | Oferta dla naukowców i przedsiębiorców, którzy zmieniają świat Już po raz dwudziesty szósty Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w prestiżowym konkursie „Polski Produkt Przyszłości”. To wydarzenie, które od lat wyłania najbardziej obiecujące innowacje i wspiera ich twórców w drodze do sukcesu. i hasłem „Polski Produkt Przyszłości” w korespondencji i promocji. Dodatkowo, ich produkt jest promowany przez PARP w różnych materiałach informacyjnych, takich jak Katalog Laureatów, filmy i materiały prasowe. Oprócz nagród głównych, partner konkursu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), przyznaje specjalną nagrodę – zaproszenie Laureata Konkursu do prezentacji produktu podczas Wystawy Światowej EXPO 2025 w Osace. Nagroda ta obejmuje pokrycie kosztów udziału w jednym z polsko-japońskich forów gospodarczych oraz możliwość prezentacji nagrodzonej innowacji. Przyznawane są również nagrody specjalne za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę, z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), z obszaru ekoinnowacji oraz w innych obszarach, które zostaną zidentyfikowane w trakcie oceny zgłoszonych produktów. Instytucje reprezentowane w Kapitule Konkursu mogą również przyznać nagrody własne. Inwestycja we własną (i nie tylko) przyszłość Konkurs „Polski Produkt Przyszłości” to nie tylko szansa na zdobycie cennych nagród i prestiżowe wyróżnienie. To również doskonała platforma do promocji innowacyjnych rozwiązań i technologii, która może otworzyć drzwi do dalszego rozwoju i sukcesu na rynku. Udział w konkursie to inwestycja w przyszłość, zarówno dla samych twórców, jak i dla polskiej gospodarki. Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://www.parp.gov.pl/ component/site/site/polski-produkt- -przyszlosci. l basza

8 Z kraju marzec 2025 R E K L AMA ARCHI-STRADA, organizowana po raz pierwszy podczas targów BUDMA 2025, to wydarzenie, które połączyło architektów, projektantów, inwestorów, producentów oraz pasjonatów nowoczesnej i zrównoważonej architektury. W ciągu kilku dni uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami i technologiami, które rewolucjonizują oblicze współczesnego budownictwa. To także przestrzeń dla kreatywnych spotkań, w których można było nawiązać nowe relacje biznesowe i wymienić się doświadczeniami z przedstawicielami renomowanych pracowni architektonicznych. Konkurs „Szkice Architektoniczne”, organizowany przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, stał się jednym z centralnych punktów programu. Zgłoszone prace dotyczyły drewna jako materiału w architekturze, a jury oceniało je pod kątem merytorycznym, artystycznym oraz warsztatowym. Spośród setki nadesłanych szkiców jury wybrało najlepsze prace, które zostały uhonorowane nagrodami podczas uroczystego wręczenia nagród w ramach ARCHI-STRADY. W składzie jury konkursu znaleźli się eksperci z różnych dziedzin architektury i sztuki. Przewodniczący jury Wojciech Hildebrandt – architekt, pedagog i Patron Honorowy Konkursu, oraz Bartosz Małecki – przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Agata Kulczyk – wykładowczyni Wydziału Grafiki Projektowej UAP i Marcin Kościuch – wiceprezes ds. twórczości SARP Oddział Poznań, mieli trudne zadanie wyłonienia najlepszych prac spośród 10 finalistów. Po dwugodzinnych obradach komisja ogłosiła wyniki, które wzbudziły ogromne emocje wśród obecnych na ceremonii. Zwycięzcy otrzymali nie tylko nagrody pieniężne ufundowane przez organizatorów, ale także nagrody książkowe, które zostały przekazane przez księgarnię Bookarest. Konkurs „Szkice Architektoniczne” organizowany był przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, przy współpracy z Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz SARP Poznań. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął mgr inż. architekt Wojciech Hildebrandt, wszechstronny twórca, architekt oraz pedagog, który swoją obecnością dodał prestiżu całemu przedsięwzięciu. ARCHI-STRADA to nie tylko miejsce, w którym promowane były talenty młodych architektów, ale również przestrzeń, która podkreślała rolę zrównoważonego rozwoju w architekturze. W tym roku wydarzenie skoncentrowane było na wykorzystaniu drewna w budownictwie jako naturalnego materiału przyjaznego środowisku. W ramach wystaw zaprezentowano rozwiązania, które mogą przyczynić się do tworzenia bardziej ekologicznych i energooszczędnych przestrzeni. Oprócz aspektu merytorycznego, ARCHI-STRADA była także doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Dzięki przestrzeniom wystawienniczym dostosowanym do różnych potrzeb firm, wystawcy mogli zaprezentować swoje innowacyjne rozwiązania w dziedzinie budownictwa, a także spotkać się z potencjalnymi partnerami. Z kolei dla uczestników była to szansa na bezpośrednią wymianę doświadczeń i pomysłów z ekspertami branżowymi. Pierwsza edycja konkursu „Szkice Architektoniczne” w ramach targów BUDMA i ARCHI-STRADY z pewnością stała się ważnym wydarzeniem w branży architektonicznej. Zgłoszone prace, pełne kreatywności i artystycznego wyrazu, stanowiły doskonały punkt wyjścia do dalszej dyskusji na temat roli drewna w architekturze, zwłaszcza w kontekście zrównoważonego rozwoju. Konkurs nie tylko wyróżnił młodych twórców, ale także podkreślił, jak ważne jest patrzenie na przyszłość budownictwa w kontekście ekologii, innowacyjności i harmonii z naturą. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu, a organizatorom dziękujemy za zorganizowanie tego wyjątkowego wydarzenia. Czekamy na kolejne edycje, które będą kontynuować tę inspirującą rozmowę o przyszłości architektury. l Twórcze spojrzenie na drewno w architekturze WYSTAWA | Debiut konkursu „Szkice Architektoniczne” Pierwsza edycja konkursu „Szkice Architektoniczne” miała miejsce podczas targów BUDMA 2025 w Poznaniu, gdzie ogłoszono wyniki. Konkurs, który w tegorocznej edycji poruszał temat drewna w architekturze, stał się jednym z kluczowych wydarzeń w ramach ARCHI-STRADY – spotkania branży architektonicznej. To właśnie w trakcie BUDMY, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, po raz pierwszy zaprezentowano laureatów, których prace, pełne artystycznych i technicznych walorów, zyskały uznanie wśród ekspertów. Karolina Falgowska Zwycięskie prace wyróżniały się zarówno pomysłem, jak i doskonałym warsztatem artystycznym. Oto jak przedstawiają się poszczególne miejsca na podium: Miejsce I – Jakub Grzegorczyk (Politechnika Śląska) Praca, która oczarowała jury swoją baśniową i delikatną atmosferą. Dzięki perfekcyjnemu odwzorowaniu materii drewna oraz doskonałemu operowaniu światłem i cieniem, praca ta wyróżniała się spośród innych. Szkic zawierał smutną, ale ważną refleksję na temat stanu architektury drewnianej, która w Polsce powoli zanika. Niewielki format pracy potwierdził tezę, że „małe jest piękne”. Warto wspomnieć, że finalista został również wyróżniony Nagrodą Publiczności. Miejsce II – Mikołaj Gonia (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu) To praca pełna dynamiki i życia, której autorowi udało się w ciekawy sposób połączyć tradycyjne detale drewnianej architektury z nowoczesnym podejściem. Szkic był wyraźnie zakomponowany i bardzo sugestywnie ukazywał drewno jako materiał plastyczny i pełen piękna. Miejsce III – Klaudia Kazik (Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) Praca, która zdobyła uznanie jury za świetną dynamikę perspektywiczną. Rysunek był lekki, swobodnie wykonany, a zastosowanie kontrastów podkreślało formy i detale drewnianej architektury. Praca doskonale łączyła kameralną skalę z otaczającą naturą i wysokimi drzewami. Uczestnicy i zwycięska praca konkursu „Szkice Architektoniczne” podczas ogłoszenia wyników na targach BUDMA 2025 w Poznaniu. fot. Karolina Falgowska Pierwsze miejsce zdobył Jakub Grzegorczyk – uczeń Politechniki Śląskiej. fot. Grupa MTP

10 Z kraju marzec 2025 R E K L AMA 4 Design Days to prestiżowe forum, które stanowi doskonałą platformę do kreowania wizji kształtujących nasze otoczenie. Tegoroczna edycja była jedną z najlepszych w historii tego wydarzenia, na stałe wpisując się w kalendarz najważniejszych imprez w świecie architektury i designu w Polsce, a także zyskując coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. – To była bardzo udana edycja 4 Design Days, jedna z najlepszych w historii tego wydarzenia. Na stałe wpisało się ono w kalendarz największych i najważniejszych eventów w świecie architektury i designu w Polsce, a także, patrząc na rosnącą liczbę gości z zagranicy, zyskuje coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej – mówi Małgorzata Burzec- -Lewandowska, współautorka programu 4 Design Days. – Na 4 Design Days nie należy patrzeć tylko jak na miejsce spotkań architektów, projektantów, deweloperów, inwestorów, producentów, władz samorządowych, ale także jak na wydarzenie, w którym możemy wspólnie spojrzeć w przyszłość. To nie tylko rozmowy o trendach i przyszłości, ale także o odpowiedzialności za przestrzeń, w której będą żyły obecne i przyszłe pokolenia – dodaje Robert Posytek, współautor programu 4 Design Days. Skupienie na architekturze Podczas sesji inauguracyjnej eksperci dyskutowali o kierunkach rozwoju branży oraz przyszłości architektury i designu. Rama Gheerawo apelował o uczynienie designu i architektury bardziej inkluzywnymi i dostępnymi dla wszystkich, Roger Riewe mówił o potrzebie przemyślenia designu i całkowitej reorganizacji podejścia do niego, a Pete Kercher wskazywał na konieczność dbania o istniejącą architekturę i projektowania z myślą o starzejącym się społeczeństwie. Polscy specjaliści również mieli wiele do powiedzenia. Marcin Sapeta podkreślał, że architektura powinna być przestrzenią, w której „łatwiej oddychać”, a projektowanie z minimalnym wpływem na otoczenie to przyszłość designu. Szymon Wojciechowski przekonywał, że architektura powinna wyrażać w formie przestrzennej wartości społeczeństwa i projektować z radością, dumą i kompetencją. Dyskusje toczyły się w czterech obszarach: „Jak będziemy mieszkać?”, „Jak projektować miejsca pracy i wypoczynku?”, „Jak projektować miasta?” oraz „Jak tworzyć zrównoważone budynki?”. Prelegenci rozprawiali o inkluzywności projektowania biur, podkreślali wagę prostych pytań, które należy stawiać przy projektowaniu miast i zachęcali do myślenia o ich przyszłości już dziś. Zdaniem ekspertów zazielenianie budynków może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym. Sesje poruszyły także takie zagadnienia, jak: przyszłość branży projektowania wnętrz i trendy wnętrzarskie, AI jako gamechanger dla designu i architektury, zrównoważony rozwój kurortów, ekonomia współdzielenia w nieruchomościach, targowiska miejskie, psychologia w architekturze, 15-minutowe miasto, miasta- -ogrody i miasta dla kobiet, budowanie z uwzględnieniem tkanki historycznej, kreowanie osiedli na miarę nowych potrzeb czy sztuka w przestrzeni. Wydarzenia imprezie towarzyszące W ramach 4 Design Days odbyły się również wydarzenia towarzyszące, takie jak Property Forum Miasta i Regiony oraz IV spotkanie Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa. Z myślą o młodym pokoleniu projektantów przeprowadzono także cykl warsztatów z udziałem ekspertów, mentorów, właścicieli pracowni architektonicznych. Nie obyło się także bez uroczystych gal, podczas których wręczano nagrody w konkursach branżowych, takich jak Property Design Awards, Dobry Design i RenOwacja. 4 Design Days stworzyło również możliwość odwiedzenia showroomów z najnowszymi rozwiązaniami projektowymi i wnętrzarskimi. To nie była typowa przestrzeń wystawiennicza, gdzie producenci pokazywali swoje produkty, a raczej przestrzeń do wymiany zdań i poglądów w oparciu właśnie o nie. Można było więc odwiedzić specjalistów choćby z firmy Proform, która już od 20 lat specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości frontów meblowych oraz paneli dekoracyjnych. Pojawił się także Paged z propozycją choćby swych innowacyjnych sklejek. Sporo było także firm autorskich, które specjalizowały się w designerskich elementach wyposażenia, produkowanych ze szkła, materiałów tekstylnych czy drewna. – Tegoroczne 4 Design Days skupiło się na branży, stwarzając niepowtarzalną platformę wymiany myśli, wizji, kreatywnych pomysłów dla architektów, Święto architektów i designerów Wydarzenie | 4 Design Days staje się coraz ciekawszą platformą wymiany myśli Dziewiąta edycja 4 Design Days, która odbyła się w Katowicach, przyciągnęła czołowych architektów, projektantów i entuzjastów designu. Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję nie tylko podziwiać najnowsze trendy, ale przede wszystkim aktywnie uczestniczyć w prezentacjach, panelach dyskusyjnych i debatach poświęconych przyszłości architektury i designu. tekst i fot. Bartosz Szpojda 4 Design Days to idealne miejsce do zdobywania wiedzy od najlepszych, podczas spotkań, prelekcji i wystąpień. Drewno nadal jest materiałem bardzo trendy, ale coraz częściej jest łączone z innymi surowcami, w wielu kształtach i kolorach.

RkJQdWJsaXNoZXIy NzIxMjcz