Aplikacje do różnych procesów obróbczych

Aplikacje do różnych procesów obróbczych

Prawie wszystkie rozwiązania cyfrowe Homaga, w zależności od potrzeb, mogą być wykorzystywane jako pojedyncze moduły i prawie wszystkie aplikacje mogą być bezpłatnie testowane przez 30 dni.  

Jeszcze do niedawna różnego rodzaju aplikacje cyfrowe dostępne były tylko dla dużych zakładów przemysłowych. Obecnie cała branża drzewna skupia się także nad opracowaniem rozwiązań dla małych i średnich zakładów produkcyjnych. Jednak wielu właścicieli tego typu firm po prostu nie wie, jak można je wykorzystać w swoim zakładzie produkcyjnym. Bardzo istotnym aspektem jest możliwość bezproblemowego ich wypróbowania bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy.

Prawie wszystkie rozwiązania cyfrowe Homag Group, w zależności od potrzeb, mogą być wykorzystywane jako pojedyncze moduły i prawie wszystkie aplikacje mogą być bezpłatnie testowane przez 30 dni. Wszystkie działają bezpośrednio w przeglądarce internetowej lub jako aplikacja na laptopie lub tablecie. Oznacza to, że nie jest potrzebna wymagająca i pracochłonna instalacja oprogramowania. Aplikacje i programy są także zawsze automatycznie aktualizowane. 

Dostępne są zestawy odpowiednie do różnych procesów obróbczych wykonywanych w stolarniach. Każdy z nich zapewnia pracownikom łatwiejsze procedury i większą wydajność pracy poszczególnych etapów produkcji na wybranym stanowisku. Wszystkie zestawy zawierają różne kombinacje aplikacji z inteligentnymi regałami do samodzielnego montażu oraz potrzebną elektronikę, jak na przykład drukarki etykiet czy taśmy LED umożliwiające pracę zgodnie z systemem „pick by light”. Wszystkie te elementy można szybko i elastycznie połączyć z dowolnym istniejącym środowiskiem pracy.

Wszystkie zestawy mają wspólny mianownik, którym jest podłączona do sieci internetowej inteligentna skrzynka sterownicza HOMAG CUBE. Stanowi ona centrum komunikacji między wszystkimi komponentami cyfrowego warsztatu. Jest głównym komponentem, który łącząc aplikacje z regałami i drukarkami etykiet, zapewnia optymalną interakcję między człowiekiem, aplikacjami i innymi elementami. Każdy użytkownik może z łatwością samodzielnie zainstalować swojego osobistego, cyfrowego asystenta.

Najbardziej popularne zestawy związane są z takimi fazami produkcji, jak: rozkrój płyt, obróbka wąskich płaszczyzn oraz sortowanie elementów.

W obszarze ręcznego rozkroju zakłady rzemieślnicze stoją często przed różnymi wyzwaniami. Najważniejsze z nich to: w jaki sposób na ręcznej pilarce formatowej umieścić etykiety na elementach i korzystać z zapisanych na nich danych, w jaki sposób zyskać wgląd w plan rozkroju już przyciętych elementów oraz w jaki sposób korzystać z planów rozkroju z oprogramowania optymalizującego na pile ręcznej. Z pomocą HOMAG CUBE wystarczy jedno kliknięcie, aby wydrukować etykiety również dla pilarki ręcznej. Odpowiada za to zestaw „Cutting Production Set”. Składa się on z dwóch aplikacji: „asystent rozkroju ręcznego” oraz oprogramowania optymalizującego „intelliDivide Cutting”. Oprócz tego w zestawie znajduje się także drukarka etykiet. Użytkownik ustawia asystenta rozkroju, który pomaga mu w etykietowaniu elementów i cięciu. Asystent jest bardzo elastyczny w zastosowaniu z klasycznymi pilarkami formatowymi oraz pionowymi i poziomymi pilarkami do płyt, niezależnie od typu, roku produkcji czy producenta. „Cutting Production Set” umożliwia drukowanie etykiet do oznaczania wyciętych elementów bezpośrednio na pilarce. W ten sposób każdy obrabiany detal od samego początku ma kod kreskowy oraz wszystkie informacje potrzebne dla maszyny CNC i okleiniarki.

Proces rozkroju rozpoczyna się od oprogramowania optymalizującego „intelliDivide Cutting”. Operator za pomocą jednego kliknięcia przenosi powstałe w nim plany rozkroju do aplikacji „productionAssist Cutting”. Tam z łatwością wybiera odpowiedni w danej chwili plan rozkroju i uruchamia proces cięcia. Operator doskonale wie, jakie elementy zostały już wycięte i który element zostanie zaproponowany jako następny. Również za pomocą jednego kliknięcia drukowane są etykiety dla każdego elementu. Każda etykieta dostarcza jednocześnie odpowiednie informacje do następnej maszyny, jak na przykład okleiniarki czy centrum obróbczego CNC. Pomaga to w identyfikacji każdego elementu, a w rezultacie daje pełne dane produkcyjne od pierwszego etapu procesu.

Następnym etapem procesu produkcyjnego, czyli okleinowaniem wąskich płaszczyzn zarządza zestaw, który składa się z dwóch aplikacji: „materialAssist Edge” (zarządzanie obrzeżem na regale) i „materialManager” (centralne zarządzanie materiałem w zakładzie). Wraz z nimi dostarczane są także: listwy LED do regału „materialRack Edge” na rolki obrzeża, drukarka etykiet oraz  HOMAG CUBE. Podczas korzystania z „Edgeband Management Set” jeden rzut oka wystarczy, aby operator miał pełny przegląd wszystkich informacji na temat obrzeża. Może on w każdej chwili szybko znaleźć właściwe. Teraz wszystkie dane dotyczące obrzeży są dostępne na wyciągnięcie ręki. Opracowane przez Homaga aplikacja i regał na rolki obrzeża zapewniają bowiem stały przegląd zasobów. System dokumentuje załadunki i rozładunki obrzeży i wskazuje miejsce magazynowe. Dzięki temu istnieje możliwość przejrzystego zarządzania i jednoznacznej identyfikacji obrzeży na regale wraz z pozostałymi na rolce metrami bieżącymi. Pionowy system magazynowania sprawia, że jest to także bardzo oszczędne pod względem zapotrzebowania powierzchni rozwiązanie.  Do optymalnego wykorzystania zestawu „Edgeband Management Set” stolarz potrzebuje aplikacji „materialAssist Edge” i specjalnego regału na rolki obrzeża. Najpierw skanuje on etykietę obrzeża, dzięki czemu zostaje ono rozpoznane i wprowadzone do aplikacji. Od teraz użytkownik może z łatwością wywołać wszystkie informacje na temat tego obrzeża. Równie łatwe jest drukowanie odpowiednich etykiet do oznaczania obrzeży bezpośrednio z aplikacji. Jeżeli użytkownik chce umieścić rolkę na swoim regale, aplikacja „materialAssist Edge” proponuje mu odpowiednią półkę.  

Zestaw „Edgeband Management Set” zapewnia więc optymalne przygotowanie obrzeża i szybkie zbrojenie okleiniarki.

Oprócz rozwiązań cyfrowych bardzo istotnym elementem procesu produkcyjnego jest oczywiście człowiek. Bierze on w nim aktywny udział, co powoduje, że każdego dnia staje przed wieloma problemami. Dotyczą one między innymi sposobu uzyskania danych niezbędnych do produkcji, sposobu ich wykorzystania i zachowania, a także możliwości, jakie stwarzają poszczególne programy i aplikacje.

Kluczem do sukcesu jest oprogramowanie woodCAD/CAM, dzięki któremu użytkownik w łatwy i szybki sposób tworzy konstrukcje mebli, rysunki, wykazy elementów, zamówienia, a także generuje dane CNC. Faza ta stanowi bardzo ważny krok w przygotowaniu produkcji. Propozycją Homaga w tej kwestii jest cabinetCreator, czyli konfigurator mebli. Jest to aplikacja internetowa, dzięki której można jej używać na dowolnym urządzeniu, za pomocą przeglądarki internetowej. Kolejną istotną zaletą jest to, że oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane i automatycznie umożliwia korzystanie z nowych dostępnych funkcji. Za pomocą konfiguratora użytkownik w łatwy i szybki sposób tworzy dowolny mebel na swoim tablecie lub komputerze. Dodatkowo może on stworzyć bibliotekę własnych modeli szafek. Po ukończeniu konfiguracji może wybrać okucie z szerokiej oferty znanych producentów. Oprócz tego każdy zakład produkcyjny może zastosować swoje wytyczne konstrukcyjne do tworzenia kolejnych modeli. Dane cyfrowe, takie jak rysunki, listy elementów i programy CNC generowane są bezpośrednio i mogą być eksportowane. Następnym krokiem jest stworzenie wykazów elementów wcześniej zaprojektowanych mebli. Homag proponuje katalog cyfrowy productionManager, który wykorzystywany jest do wprowadzania danych. Zawiera on wszystkie istotne dane produkcyjne i zastępuje ich wersje papierowe. Wszystkie informacje z konfiguratora mebli można w prosty i łatwy sposób zaimportować do cyfrowego katalogu i w ten sposób w każdej chwili można je pobrać za pomocą smartfona lub tabletu. Operator ma dostęp do statusu wszystkich zleceń i w każdej chwili może uzupełnić listę elementów lub przekazać ją do oprogramowania służącego do optymalizacji rozkroju intelliDivide.

~tb