Już niemal od 17 lat firma PFZ Kubiak-Wasilewski wyposaża polskie tartaki i zakłady przerobu drewna w rozwiązania technologiczne od światowych liderów
Ideą, jaka od początku przyświecała polskiemu przedstawicielstwu zagranicznych firm, było dobieranie rozwiązań odpowiadających indywidualnym potrzebom i wymaganiom klientów, przy jednoczesnym zachowaniu innowacyjności, ekologiczności i bezpieczeństwa pracy. Stopniowo firma PFZ reprezentowała coraz więcej producentów znanych na całym świecie, a dzisiaj w jej ofercie znaleźć można rozwiązania takich firm, jak: Eberl Trocknungsanlagen GmbH, HOLTEC, Jörg Elektronik GmbH, Baljer & Zembrod, WEMA PROBST Wolfgang Hofmann GmbH, Stavelse Metaalbouw, JOULIN.
Zaawansowana technologia próżniowa
JOULIN, światowy pionier w zakresie technologii próżniowej, oferuje od ponad 50 lat innowacyjne rozwiązania w zakresie chwytaków próżniowych. Ogromne doświadczenie i ciągłe udoskonalanie systemów skutkuje produktami, które dziś nie mają konkurencji. Cechą wyróżniającą konstrukcje JOULIN jest to, że chwytaki automatycznie rozpoznają, czy podniesiona ma być cała warstwa czy też tylko jej fragment, i odpowiednio do tego zamykane są zawory zwrotne w obszarze bez produktu. Pozwala to na użycie tego samego chwytaka (lub systemu wielu chwytaków) bez konieczności dodatkowego ustawiania czy przeprogramowania.
Sam asortyment chwytaków jest bardzo szeroki. Mogą to być proste urządzenia, obsługiwane ręcznie, do niewielkich udźwigów, czy też kompletne wielochwytakowe roboty portalowe, mogące przenosić ładunki o wadze kilku ton, lub kompleksowe rozwiązania wbudowane do istniejącej linii, czy dostarczone wraz z nowym projektem. Technologia JOULIN pozwala na chwytanie, unoszenie, odbieranie i przenoszenie wszystkich produktów, o różnych długościach i szerokościach. JOULIN oferuje elastyczne podejście i szybką reakcję w celu dostarczenia klientowi jak najlepszego rozwiązania. Najczęściej stosowane chwytaki dla przemysłu drzewnego to urządzenia do sztaplowania i rozsztaplowywania pakietów desek po suszeniu lub przy przygotowywaniu do suszarni oraz do odbioru materiału po przetarciu i przekazywania go do kolejnych etapów obróbki.
Krótki czas suszenia
Kolejną uznaną firmą, którą PFZ Kubiak-Wasilewski reprezentuje, jest niemiecki Eberl Trocknungsanlagen GmbH, którego suszarnie instalowane są na całym świecie już od ponad 20 lat.
Wszystkie rodzaje suszarni próżniowych Eberl, dzięki krótkiemu czasowi suszenia, zapewniają szybkie uzyskanie wysuszonego surowca. Ponadto koncepcja energetyczna została odpowiednio zaprojektowana i zoptymalizowana, dzięki czemu można suszyć przy minimalnym zużyciu energii. Poprzez zastosowanie próżni w komorze zużycie energii przez wentylatory spada o ponad 70 proc. W próżni obniża się także temperatura wrzenia wody. W rezultacie potrzeba mniej energii cieplnej do odparowania wody, a drewno schnie znacznie szybciej. Dzięki opatentowanemu systemowi kanałów powietrznych usytuowanych po bokach komory drewno jest suszone równomiernie – nawet gdy przestrzeń komory nie jest wypełniona. Operator wprowadza jeden z 50 gotowych programów suszenia drewna (lub opracowaną przez siebie recepturę), jego grubość, żądaną wilgotność końcową i uruchamia komorę. Sterowanie PLC reguluje następnie dokładnie i energooszczędnie właściwy klimat suszenia do żądanej wilgotności drewna. Po osiągnięciu końcowej wilgotności komora automatycznie przełącza się na fazę chłodzenia, a następnie wyłącza się. Całość można monitorować oraz archiwizować (używając dedykowanego oprogramowania) na komputerze. Wykorzystując Internet, można dodatkowo nadzorować proces zdalnie, także na urządzeniach mobilnych.
Od momentu założenia firmy, Eberl produkuje systemy energooszczędne i dostosowane do klienta. Jako niezawodny partner w dziedzinie suszenia drewna, jest odpowiedzialny za indywidualne doradztwo oferowane klientom, sprzedaż i planowanie, a także za rozwój i produkcję instalacji, aż do uruchomienia i serwisu.
Najmniejsze suszarnie typu V-Basic, z wielkością wsadu od 1,5 m3, przeznaczone są dla mniejszych stolarni. Dla większych zakładów obróbki drewna, tartaków i handlarzy drewnem firma Eberl Trocknungsanlagen produkuje również większe suszarnie próżniowe typu V-Comfort, o pojemności do 100 m3. Są one zwykle połączone z lokalnym systemem grzewczym.
Jeśli w zakładzie nie jest dostępna kotłownia, lub jest zbyt daleko, najlepszym rozwiązaniem jest najbardziej energooszczędna suszarnia w wersji V-Premium. Po krótkiej fazie nagrzewania za pomocą grzałek elektrycznych, system pompy ciepła przejmuje całkowicie odzysk ciepła w trakcie suszenia. Wilgoć z drewna jest kondensowana na zimnych powierzchniach systemu pompy ciepła, a ciepło jest odzyskiwane w 100 proc. Zarówno V-Comfort, jak i V-Premium wykorzystują kondensat uzyskany podczas suszenia do nawilżania klimatu w komorze.
Szybka i wydajna produkcja wiązarów
PFZ oferuje również nowoczesne prasy do produkcji wiązarów łączonych za pomocą płytek kolczastych belgijskiej firmy Stavelse Metaalbouw. Oferta obejmuje zarówno podstawowe modele pras typu PCO, jak i zaawansowane technologicznie, automatyczne prasy typu PCI.
Przy prasie PCI z komputera biurowego przesyłane są do maszyny pliki ze specyfikacją i ilością wiązarów, które mają być wyprodukowane. Operator wybiera jedynie kolejność ich układania i produkowania. Ograniczniki ustawiają się bardzo szybko automatycznie, co pozwala na szybką i bardzo wydajną produkcję wiązarów o zmiennych specyfikacjach. Prasa może pracować w trybie automatycznym lub ręcznym, z siłą docisku 30 lub 50 t. Wygodne przejścia między modułowymi stołami pozwalają pracownikom na szybkie dotarcie do elementów wiązara, bez konieczności wchodzenia na stół. Wzdłużne lub poprzeczne systemy rolkowe pozwalają na szybki i płynny rozładunek gotowych wiązarów, a oferowana układarka wiązarów układa je w pozycji pionowej, tworząc pakiety wygodne do przewiezienia do magazynu lub załadunku na samochód.
Belgijski producent jest również znany z produkcji autoklawów i wanien do impregnacji. Firma oferuje różne rodzaje autoklawów, począwszy od podstawowych modeli z minimalnym wyposażeniem, aż do całkowicie zautomatyzowanych urządzeń posiadających takie opcje, jak automatyczny załadunek wsadu, przegrody oszczędzające impregnat, dodatkowe drzwi (autoklaw „przelotowy”) dla szybszego rozładunku i załadunku, pochylanie autoklawu w celu szybkiego spłynięcia impregnatu, docisk impregnowanych elementów oraz wiele innych. Z kolei do impregnacji tarcicy pod niskim ciśnieniem służą urządzenia typu VAC-VAC o przekroju prostokątnym (to urządzenia popularne w Wielkiej Brytanii). Dostosowując urządzenia do coraz wyższych wymagań związanych z ochroną środowiska, można wyposażyć autoklawy i wanny impregnacyjne w dodatkowe zbiorniki chroniące przed niekontrolowanym wypływem impregnatu.
Autorskie rozwiązania partnerów
Posiadający dwa zakłady produkcyjne niemiecki HOLTEC, znany jest na całym świecie ze swoich placów surowca okrągłego, od prostych sortowni, po skomplikowane systemy dla przemysłu płyt drewnopochodnych, pracujących w trybie ciągłym, w trudnym reżimie technologicznym. Drugą gałęzią produkcji HOLTEC są stacje kapowania kłód i pakietów, które kiedyś powstawały we współpracy technologicznej z firmą STIHL, a obecnie całkowicie rozwijane są przez niemieckiego producenta, nadal jednak używającego najwyższej jakości łańcuchów tnących STIHL.
Oprogramowanie zarządzające sortowniami (pomiar, optymalizacja, ruch kłód) produkuje firma JÖRG Elektronik GmbH z Oberstaufen. Operator obserwuje na ekranie obraz kłody (dwupłaszczyznowy lub 3D) i na bieżąco albo akceptuje podpowiedzi systemu, albo wprowadza własne poprawki.
JÖRG Elektronik znany jest także z autorskich rozwiązań pomiaru towarów (dłużyc, kłód, materiałów sypkich) na samochodach przy wjeździe lub wyjeździe z zakładu drzewnego, znakomicie ułatwiających zarządzanie flotą pojazdów i ogólną logistyką.
Nie sposób pominąć znajdującego się w ofercie PFZ twórcy maszyn dla producentów „programu ogrodowego”, czyli firmy WEMA PROBST. Znana jest z solidnych, trwałych i szybkich obtaczarek jedno- i dwugłowicowych, korowarek do palików i słupów oraz wielu maszyn pomocniczych. Specjalnością firmy są całe linie produkcyjne do przecierania drewna o średnicach do 35-40 cm i w krótkich odcinkach (już od 1 m długości). WEMA PROBST swoje produkty sprzedaje na całym świecie, przy czym oczywiście pracują one również w Polsce.
~gac