Automatyczne prasy PCI, na których znaczniki wyznaczające wzór wiązara ustawiają się zgodnie z rysunkami przekazanymi do jednostki sterowania, są szczególnie przydatne w przypadku zmiennej specyfikacji wiązarów.
W 2009 r. belgijska firma Stavelse Metaalbouw wykupiła znanego producenta pras, firmę De Pauw International, co pozwoliło udoskonalić dotychczasowe wyroby tego producenta i rozpocząć wytwarzanie nowoczesnych pras do produkcji wiązarów łączonych za pomocą płytek kolczastych.
Dzisiaj oferta producenta obejmuje zarówno podstawowe modele pras typu PCO, jak i zaawansowane technologicznie, automatyczne prasy typu PCI. W prasach typu PCO ograniczniki kształtu wiązara są układane ręcznie przez operatora, ale prasę można wyposażyć w program „teach and go”. Jego zastosowanie pozwala na automatyczne powtórzenie i ułożenie kształtu kratownicy.
W pełni automatyczną prasą jest typ PCI. Z komputera biurowego przesyłane są do prasy pliki ze specyfikacją i ilością wiązarów, które mają być wyprodukowane. Operator wybiera jedynie kolejność ich układania i produkowania. Ograniczniki ustawiają się bardzo szybko automatycznie, co pozwala na szybką i bardzo wydajną produkcję wiązarów o zmiennych specyfikacjach. Prasa może pracować w trybie automatycznym lub ręcznym, z siłą docisku 30 lub 50 t. Składa się ona z modułowych stołów. Wygodne przejścia między stołami pozwalają pracownikom na szybkie dotarcie do elementów wiązara, bez konieczności wchodzenia na stół. Wzdłużne lub poprzeczne systemy rolkowe pozwalają na szybki i płynny rozładunek gotowych wiązarów, a oferowana układarka wiązarów układa je w pozycji pionowej, tworząc pakiety wygodne do przewiezienia do magazynu lub załadunku na samochód.
– Co ważne, prasę można dostosować do indywidualnych wymagań każdego przedsiębiorstwa – mówi Jacek Kubiak z firmy PFZ Kubiak-Wasilewski, która jest wyłącznym dystrybutorem maszyn Stavelse Metaalbouw w Polsce. – Podczas spotkań z zainteresowanym klientem uzgodnione zostają wszystkie konieczne parametry i wyposażenie, i dopiero wtedy powstaje ostateczny kształt przeznaczonej dla kupującego prasy.
Uzupełnieniem oferty pras jest piła Unicut, będąca udoskonaloną konstrukcją piły firmy De Pauw, doskonale współpracującą z prasą. Pliki .dxf mogą być wysyłane do piły automatycznie z biura, z programu do rysowania. Urządzenie pobiera części pliku automatycznie i sortuje je według projektu. Wycięte przez piłę elementy trafiają następnie na prasę. Na podstawie tych samych plików wytwarzane są wiązary. Piła charakteryzuje się bardzo szybkimi ruchami przy pozycjonowaniu kątów dzięki zastosowaniu serwomotorów i nowatorskich systemów prowadzenia. Zastosowane serwomotory pozwalają także na wysoką precyzję ruchu kątowego. Zarówno w przypadku pras, jak i piły Unicut możliwa jest łączność internetowa z producentem dla monitorowania prawidłowości procesu produkcyjnego. Stavelse Metaalbouw oferuje także sztaplarkę, która układa automatycznie elementy po cięciu lub struganiu, dodatkowo układa także przekładki między warstwami.
Belgijski producent jest również znany z produkcji autoklawów i wanien do impregnacji. Firma oferuje różne rodzaje autoklawów, począwszy od podstawowych modeli z minimalnym wyposażeniem, aż do całkowicie zautomatyzowanych urządzeń posiadających takie opcje, jak automatyczny załadunek wsadu, przegrody oszczędzające impregnat, dodatkowe drzwi (autoklaw „przelotowy”) dla szybszego rozładunku i załadunku, pochylanie autoklawu w celu szybkiego spłynięcia impregnatu, docisk impregnowanych elementów oraz wiele innych. Również wanny do impregnacji wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak docisk impregnowanych elementów, pochylenie maszyny, komputer sterujący procesem i inne. Z kolei do impregnacji tarcicy pod niskim ciśnieniem służą urządzenia typu VAC-VAC o przekroju prostokątnym (to urządzenia popularne w Wielkiej Brytanii). Dostosowując urządzenia do coraz wyższych wymagań związanych z ochroną środowiska, już u producenta można wyposażyć autoklawy i wanny impregnacyjne w dodatkowe zbiorniki chroniące przed niekontrolowanym wypływem impregnatu.
Stavelse Metaalbouw to firma rodzinna, założona w roku 1962, a obecnie prowadzona przez synów założyciela, Danny’ego i Rudiego Mahieu. Firma dysponuje bogatym i nowoczesnym parkiem maszynowym, jest więc w stanie wyprodukować nawet największe oferowane na rynku autoklawy, piły czy też prasy do produkcji wiązarów. Producent wykonuje też wiele konstrukcji metalowych dla kontrahentów zewnętrznych, w tym także takie, które są później montowane w urządzeniach wymagających odbioru przez Dozór Techniczny. Siedziba firmy znajduje się w Belgii, w miejscowości Beveren a/d Ijzer, tuż przy granicy z Francją, która jest widoczna z okien firmy. Warto zajrzeć na internetową stronę producenta po więcej informacji, zwłaszcza że są one dostępne w języku polskim.
~gac