Zapewniają precyzyjne ostrzenie pił taśmowych

Zapewniają precyzyjne ostrzenie pił taśmowych

Wyjątkowa dokładność ostrzenia, przy minimalnych stratach materiału ostrzonych narzędzi – to najważniejsza z licznych zalet grupy nowych maszyn NBS, czeskiej firmy Neva, dostępnych od niedawna w ofercie Penny-Dobroszyce.

Firma Neva specjalizuje się w produkcji maszyn dla przemysłu drzewnego, które dystrybuowane są w 30 krajach na całym świecie. Czeski producent jest wieloletnim partnerem polskiej firmy Penny-Dobroszyce, która w swojej ofercie ma nie tylko bogaty wybór urządzeń do obróbki drewna, ale oferuje także między innymi kompletne systemy mechanizacji tartaków. W czerwcu do oferty wprowadzono serię trzech ostrzarek NBS, sterowanych numerycznie, przeznaczonych do szerokich i wąskich pił taśmowych oraz do cienkich pił minitraków.

Maszyny testowane przez producenta

– Grupa maszyn NBS jest przeznaczona dla wszystkich, którzy w codziennej pracy mierzą się z ostrzeniem wszelkich rodzajów pił taśmowych oraz pił i piłek trakowych – wyjaśnia Łukasz Misterowicz z firmy Penny-Dobroszyce. – Firma Neva wcześniej produkowała ostrzarki, które obsługiwały tylko narzędzia z ich grupy produktowej, czyli piłki do minitraków oraz wąskie piły taśmowe. Obecnie ostrzarki NBS pozwalają obsłużyć wszystkie narzędzia pracujące na pilarkach taśmowych oraz trakach i minitrakach.

Dlaczego warto zdecydować się na maszyny marki Neva? Chociażby dlatego, że jest to jedna z nielicznych firm, które mogą pozwolić sobie na testowanie własnych produktów „u siebie”, ponieważ wykorzystują je w drugim segmencie swojej działalności. Neva obok produkcji maszyn zajmuje się również obróbką drewna, produkcją tarcicy, lameli drewnianych itp.

– Proces produkcji firma rozpoczyna od rozkroju drewna okrągłego, dlatego na co dzień mierzy się z utrzymaniem wszystkich rodzajów pił – podkreśla Łukasz Misterowicz. – Zarówno minitraki, pilarki taśmowe, jak i ostrzarki do pił miały swój początek w zapotrzebowaniu na produkcję lameli i utrzymanie ruchu tartaku.

Uniwersalne i proste w obsłudze

Pierwsza z nowych maszyn Neva to ostrzarka NBS200 – do wąskich pił taśmowych. Zapewnia ona podwyższoną jakość wyników ostrzenia, bezpieczeństwo operatora, a także zdalny dostęp do Internetu. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia np. tworzenie kopii zapasowych programów, dostęp do ekranu wyostrzania za pomocą komputera lub smartfona, integrację z procesem produkcyjnym, zbieranie danych technologicznych itp. Maszyna przeznaczona jest do ostrzenia pił taśmowych wykonanych z różnych materiałów – zarówno stellitowanych, jak i ze stali CV, bimetalowych czy węglikowych, o szerokości do 200 mm. Współpracuje ze ściernicami ceramicznymi, CBN lub diamentowymi, z chłodzeniem emulsją wodną. Opcjonalnie można zainstalować napędzaną automatyczną tarczę do obciągania ściernic, aby zachować czysty i powtarzalny kształt kamienia ceramicznego. Zapewnia to stabilność i prawidłową jakość ostrzenia zębów.

Na uwagę zasługują ponadto: prosta obsługa maszyny, krótki czas regulacji, solidna konstrukcja, cicha i czysta praca, zbiornik na chłodziwo zintegrowany z maszyną, z łatwym dostępem dla obsługi. Ważne jest też to, że za pomocą jednej ściernicy można ostrzyć różne rodzaje pił. Urządzenie wyposażone jest w elektroniczne pokrętło do jeszcze szybszej i łatwiejszej regulacji oraz uruchomienia cyklu, a wydajność ostrzenia jest wyższa dzięki nowemu, opatentowanemu systemowi przesuwania zębów. Mechanika i elektronika maszyny, poza obszarem roboczym, oddzielona jest od strefy ostrzenia i układu chłodzenia.  

Kolejnym urządzeniem z serii NBS jest ostrzarka do szerokich pił taśmowych NBS300. Model ten charakteryzuje się tymi samymi zaletami, co wymieniona wyżej ostrzarka NBS200, ale brzeszczot jest w nim ustawiony pionowo podczas pracy. Na życzenie maszyna może być wyposażona w oś poprzeczną, dzięki czemu można naostrzyć zęby trapezowe lub naprzemiennie skośne. Kolejną zaletą maszyny jest sterowany serwomechanizm popychacza, który zapewnia szybszy cykl, ponieważ rozpoczyna podawanie nawet w momencie wycofania ściernicy. Maszyna idealnie nadaje się do ostrzenia taśmowych pił stellitowanych, CV, bimetalicznych i węglikowych o szerokości do 300 mm. Ściernica może być ceramiczna, CBN lub diamentowa z chłodzeniem wodnym. Podobnie jak w przypadku NBS200, można opcjonalnie zainstalować napędzaną automatycznie tarczę do obciągania ściernic.

Ostrzarka NBS82CNC do cienkich pił w minitrakach idealnie nadaje się do ostrzenia pił stellitowanych, CV, bimetalicznych i z twardego metalu oraz brzeszczotów o szerokości do 100 mm. Współpracuje ze ściernicą ceramiczną, CBN lub diamentową, stosując chłodzenie emulsją wodną. Opcjonalnie można zainstalować napędzaną automatyczną tarczę do obciągania ściernic, aby zapewnić czysty i powtarzalny kształt ceramicznej ściernicy – podobnie jak w pozostałych urządzeniach z serii NBS. Cykl ostrzenia jest kontrolowany przez serwomotory, dzięki czemu każdy zaostrzony ząb jest identyczny. Maszyna jest wyposażona w zbiornik chłodziwa, które pomaga chronić ostrze przed wpływami termicznymi podczas procesu ostrzenia.

Gwarantowany serwis i przystępne ceny  

– Zalet maszyn jest wiele, ale najważniejszą jest uzyskanie wyjątkowo dokładnej powierzchni ostrzonej – podkreśla Łukasz Misterowicz. – To, że mamy możliwość płynnego wręcz doboru profilu, czyli kształtu zęba, daje nam gwarancję, że tarcza ścierna przyostrzy każdy fragment w sposób jak najmniej inwazyjny dla materiału wartościowego zęba, przy czym wyostrzy również dno zęba. Maszyna CNC oraz wykorzystane w niej serwonapędy dają możliwość przyśpieszenia cyklu ostrzenia, co w stosowanych dotychczas klasycznych rozwiązaniach jest niemożliwe.

Istotną kwestią jest też to, że każdy klient i użytkownik maszyn Neva może liczyć na polski serwis gwarancyjny i pogwarancyjny z pełnym wsparciem producenta.   – Zaskakujące jest to, że maszyny CNC z grupy ostrzarek NBS nowej generacji nie odbiegają cenowo od klasycznych krzywkowych rozwiązań wiodących producentów – dodaje Łukasz Misterowicz – Klienci zyskują więc maszynę o wielu możliwościach i z ogromem zalet, w bardzo przystępnych cenach.  

~Beata Michalik