Automatyzacja w rzemiośle dalej się rozwija – dzięki innowacyjnym narzędziom firmy HOMAG takim jak intelliOptimizer Stacking

Automatyzacja w rzemiośle dalej się rozwija – dzięki innowacyjnym narzędziom firmy HOMAG takim jak intelliOptimizer Stacking

Automatyzacja i systemy Smart-Factory są bardzo pożądane w zakładach przetwórstwa drewna. Można je stosować w wykroju za pomocą pił robotów SAWTEQ B-300/B-400 flexTec i produktów cyfrowych firmy HOMAG. Możliwości rosną dzięki obfitości narzędzi. W ten sposób dzięki intelliOptimizer Stacking dodano cyfrowy produkt firmy HOMAG, który znacznie redukuje liczbę stosów podczas automatycznego układania w stosy i związane z tym koszty obsługi.

W rzemiośle indywidualny wykrój części i małe wielkości partii należą do codzienności. Tylko ci, którzy zorganizują się w sposób jak najbardziej efektywny, mogą pozostać konkurencyjni w dłuższej perspektywie. Na czele postępu znajdują się zakłady, które stawiają na piły robota firmy HOMAG, takie jak SAWTEQ B-300/B-400 flexTec. Dzięki temu w sposób bezobsługowy i w pełni automatyczny można wyprodukować do 800 części na zmianę. Tendencja wzrasta, ponieważ firma HOMAG dzięki coraz większej palecie cyfrowych produktów zapewnia, że robot całkowicie zintegrowany z piłą może wykonywać wykrój elementów nieprzerwanie przez dłuższy czas i tym samym pracować jeszcze wydajniej.

Aby piły SAWTEQ B-300/B-400 flexTec były tak samo dobrze przystosowane do pracy robota, jak do klasycznej pracy operatora, wszystkie gotowe elementy są konwencjonalnie układane w stosy na paletach. Palety do pracy z robotem leżą na maksymalnie pięciu indywidualnie ustawionych stołach podawczych w obszarze roboczym robota. Sterowany przez algorytm, może on w pełni automatycznie tworzyć niewymiarowe stosy na paletach. Stosy są stabilne i opcjonalnie zoptymalizowane pod kątem komisjonowania lub materiału, a tym samym dostosowane do kolejnych stacji obróbczych.

Dzięki nowemu rozwiązaniu intelliOptimizer Stacking firma HOMAG konsekwentnie rozwijała algorytm stertowania i przekształciła go w cyfrowego narzędzia. Można go obsługiwać intuicyjnie bez dodatkowych umiejętności. Dodatkowo błyskawicznie dostarcza on strategie stertowania dla zdefiniowanych celów i zapytań dotyczących optymalizacji.

Mniej stosów, mniej przerw, więcej korzyści

W jaki sposób miejsca układania w stosy będą optymalnie wykorzystywane? Jaka jest najbardziej skuteczna strategia odciążenia pracowników? W jaki sposób można maksymalnie rozszerzyć produkcję automatyczną? W jaki sposób zwiększa się wydajność urządzenia? W przypadku piły robota SAWTEQ B-300/B-400 flexTec algorytm stertowania firmy HOMAG udziela już dokładnych odpowiedzi na te pytania. Dzięki intelliOptimizer Stacking optymalizacja przebiega jeszcze lepiej i w sposób w pełni dostosowany do potrzeb. Podczas przygotowania pracy narzędzie określa indywidualnie najlepszą strategię stertowania dla każdego biegu. Wyniki są przekazywane przez użytkownika bezpośrednio do piły.

Co konkretnie robi intelliOptimizer Stacking? Narzędzie redukuje liczbę stosów, a tym samym liczbę wymaganych zmian stosów o maks. 20 procent. Osiągnięto to dzięki konsekwentnej, zorientowanej na stos zmianie sortowania planów rozkroju. To z kolei prowadzi do lepszego wykorzystania palet przez robota. IntelliOptimizer Stacking wydłuża odstępy czasu między zmianami stosu i rozszerza tryb pracy automatycznej. Ponieważ w porównaniu z poprzednimi latami, piła samodzielnie wykonuje wykrój elementów na jeszcze dłuższych odcinkach. Oznacza to mniej przestojów i więcej korzyści w pracy robota.

Jedno narzędzie, dwa sposoby użytkowania

Użytkownicy korzystają z systemu iintelliOptimizer Stacking firmy HOMAG w zależności od potrzeb i elastycznie na dwa sposoby. Pierwszy sposób to Cut Rite. Firma HOMGA udostępnia intelliOptimizer Stacking jako oddzielne narzędzie dla sprawdzonego oprogramowania optymalizacji. Plany rozkroju będą bezpośrednio ładowane do intelliOptimizer Stacking z Cut Rite i tam analizowane. Samo narzędzie niczego nie zmienia w planach rozkroju. Redukuje ono liczbę stosów jedynie przez inteligentne przesortowanie.

Drugi sposób korzystania z tego narzędzia to intelliDivide Cutting Premium. W tej aplikacji firma HOMAG w pełni zintegrowała intelliOptimizer Stacking – ten, kto uruchamia aplikację, może natychmiast korzystać z nowego narzędzia. intelliDivide Cutting Premium bierze pod uwagę sytuację stosu podczas dzielenia za pomocą SAWTEQ B-300/B-400 flexTec i oferuje użytkownikom po optymalizacji różne alternatywy do wyboru.

intelliOptimizer Stacking – przegląd głównych zalet:

 • Mniej stosów
  oznacza to mniejszą wymianę stosów i mniejsze zużycie powierzchni
 • Dłuższe odstępy czasu
  zyskany czas pracy może być lepiej wykorzystany przez operatora do pracy generującej wartość dodaną
 • Dłuższa, autonomiczna produkcja
  zwiększa wydajność cięcia na zmianach dziennych, a przede wszystkim trybu pracy automatycznej, w celu zwiększenia wstępnej produkcji wykroju następnego dnia 
 • Ułatwia konfigurację urządzenia
  mniejsza liczba stosów wymaga mniejszej liczny miejsc układania w stosy, spadają zapotrzebowanie na powierzchnię i koszty
 • Większa wydajność produkcji
  większa liczba elementów na zmianę w trybie pracy robota przez mniejszy przestój

~ŹRÓDŁO: Homag Polska