Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD) ogłosiła, że nie będzie uczestniczyć w Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach (ONoL). Decyzja ta została podjęta po analizie projektu wytycznych i rekomendacji przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który wpłynął do organizacji 26 listopada br.
Projekt dokumentu, liczący 83 strony, opisuje planowane zmiany w polskich lasach, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Jednak, jak podkreśla Izba, propozycje te całkowicie pomijają postulaty zgłaszane przez PIGPD. Organizacja wyraża rozczarowanie, że w projekcie zabrakło uwzględnienia aspektów społeczno-gospodarczych planowanych reform.
Oświadczenie PIGPD
W przesłanym oświadczeniu Izba podkreśla swoją otwartość na dialog oraz gotowość do współpracy, ale jednocześnie wskazuje, że podstawą skutecznej współpracy powinno być traktowanie PIGPD jako równoprawnego interesariusza. „Skala branży drzewnej w naszym kraju w sposób oczywisty wymaga wykonania eksperckiej analizy potencjalnych konsekwencji. Jest to dla nas kluczowe” – zaznacza organizacja.
PIGPD wyraziła również swoje przekonanie, że zaproponowane zmiany będą miały negatywne skutki zarówno dla przemysłu drzewnego, jak i dla stanu polskich lasów. W związku z tym Izba postanowiła nie podpisywać się pod proponowanymi zmianami ani nie uczestniczyć w procesie ich wdrażania.
Poniżej publikujemy pełną treść listu wystosowanego przez PIGPD do Minister Klimatu i Środowiska, Pani Pauliny Hennig-Kloski:
~kafal