„Building Living Spaces“ – HOMAG na targach LIGNA 2025

„Building Living Spaces“ – HOMAG na targach LIGNA 2025

Minione targi LIGNA 2025 to coś więcej niż tylko targi branżowe – to imponujące wydarzenie, pełne innowacji, pasji i przełomowych rozwiązań, które zgromadziło wielu ekspertów z branży obróbki drewna. W tym roku w hali nr 14 HOMAG wspólnie ze spółkami SYSTEM TM, KALLESOE, WEINMANN, SCHULER Consulting, tapio i BENZ pod hasłem „Building Living Spaces” po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentował całe swoje portfolio produktów. Przygotowana przez nich oferta uzupełniona była o rozwiązania serwisowe, nowinki w zakresie oprogramowania oraz kompleksowe usługi doradcze, czyli wszystko to, co niezbędne podczas tworzenia zrównoważonych przestrzeni mieszkalnych.

Na powierzchni blisko 5.500 m2 odwiedzający z ponad 80 krajów świata mogli na własne oczy zobaczyć potencjał najnowocześniejszych technologii. Oprócz ciekawych pokazów na żywo HOMAG zaprezentował w swoim InnovationCenter także przyszłościowe rozwiązania z zakresu obróbki drewna i produkcji domów prefabrykowanych.
Maszyny na stoisku wystawienniczym pracowały pełną parą, a na oczach gości powstawały elementy o nowoczesnym designie. To niezwykłe wydarzenie było także doskonałą okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń z ekspertami z branży na temat większej precyzji i wyższej wydajności w procesie produkcyjnym.

Przedsiębiorstwo HOMAG jest nierozerwalnie związane z targami LIGNA, które już od 50 lat stanowią swoistą platformę do prezentowania przełomowych rozwiązań. Podczas tegorocznej edycji targów HOMAG zaprezentował swoją nową cyfrową platformę HOMAG INTELLIGENCE, będącą kolejnym kamieniem milowym w rozwoju branży obróbki drewna.

W dobie rosnących kosztów, niedoboru wykwalifikowanych pracowników i coraz większej odpowiedzialności za środowisko, HOMAG w imponujący sposób pokazał, jak produkować nowocześnie, z zachowaniem najwyższej wydajności oraz poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Ponadto udowodnił także, że przy wsparciu cyfrowych technologii i sztucznej inteligencji można usprawnić zarządzanie magazynem oraz zwiększyć dostępność techniczną maszyn poprzez tzw. serwis predykcyjny.

HOMAG INTELLIGENCE: cyfrowa platforma do konfiguracji, produkcji i sprzedaży mebli

Wśród bogatej oferty, jaką HOMAG przygotował na tegoroczną edycję targów LIGNA, niewątpliwą atrakcją okazał się HOMAG INTELLIGENCE – to pierwsze takie rozwiązanie na rynku bazujące na danych w chmurze, które nie jest indywidualnym oprogramowaniem, lecz otwartą platformą łączącą maszyny i wszystkie dane generowane od momentu rozpoczęcia produkcji mebli aż po ich sprzedaż – niezależnie od parku maszynowego, oprogramowania czy wielkości przedsiębiorstwa klienta.

Pokazy na żywo i nowinki technologiczne

Dużym zainteresowaniem na stoisku HOMAG cieszyły się także codzienne pokazy na żywo oraz oprowadzanie po stoisku, podczas których odwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć pracujące maszyny. Oferta skierowana do uczestników była niebywale bogata i obejmowała nie tylko prezentacje czysto techniczne, lecz także pokazy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Wśród tegorocznych innowacji w dziedzinie maszyn znalazła się nowa pilarka SAWTEQ S-200 flexTec, która otwiera przed wieloma zakładami produkcyjnymi całkowicie nowe możliwości w zakresie rozkroju płyt. Ta pierwsza połączona z robotem pilarka stanowi idealne rozwiązanie dla zakładów produkcyjnych średniej wielkości. Jej hybrydowa koncepcja łączy w sobie dużą elastyczność wynikającą z możliwości ręcznej obsługi, jak i wysoką produktywność dzięki wsparciu robota. W połączeniu z magazynem powierzchniowym na drugim poziomie STORETEQ P-310 stworzyła ona zajmujące niewielką powierzchnię, innowacyjne gniazdo produkcyjne.

Drogę ku automatyzacji w zakresie obróbki CNC kontynuuje także zaprezentowana podczas targów maszyna DRILLTEQ V-310. Ten inteligentny system z robotami zapewnia nieprzerwane podawanie i odbieranie elementów, umożliwiając tym samym produkcję w trybie 24/7 przy zachowaniu niezmiennie wysokiej precyzji. Udział robotów w procesie produkcyjnym stanowi niewątpliwą zaletę także w kontekście niedoboru wykwalifikowanej kadry, gdyż umożliwiają one tworzenie tzw. chaotycznych stosów podczas produkcji pojedynczych elementów.

Odwiedzający mieli także okazję poznać oprogramowanie woodWOP 9. Jego nowa wersja zachwyca zoptymalizowanym interfejsem użytkownika, umożliwiającym komfortową obsługę, który charakteryzują wyraźne linie, jednolity schemat kolorów, szybsza nawigacja czy nowe funkcje ułatwiające programowanie – dzięki temu cała uwaga skupia się na obrabianym elemencie.

Na stoisku HOMAG uwagę przykuwała także nowa generacja maszyn CENTATEQ N-210, które wyróżniają się mniejszą powierzchnią ustawienia i stanowią propozycję wydajnej maszyny dla zakładów stawiających pierwsze kroki w obróbce nesting. Podczas jej konstruowania koncentrowano się przede wszystkim na wysokiej wydajności i niskich kosztach inwestycyjnych przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich niezbędnych funkcji nestingu.

Podczas targów LIGNA nie mogło zabraknąć maszyny EDGETEQ P-200, umożliwiającej wykonywanie cyfrowego nadruku na obrzeżu, która całkowicie zrewolucjonizowała branżę stolarską. Gwarantuje ona większą indywidualizację zamówień i pozwala jeszcze uważniej wsłuchiwać się w potrzeby klientów oraz je realizować.

Kolejnym akcentem z zakresu oklejania wąskich powierzchni elementu był woodCommander 6 z funkcją smartSelect oraz możliwością rezerwowania obrzeża. To innowacyjne oprogramowanie zapewnia intuicyjną obsługę bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy na temat działania maszyn. Poprzez funkcje takie jak kategoryzowanie, wizualizowanie elementów i automatyczne wybieranie programu zapewnia ono jeszcze wydajniejszą produkcję.

Inteligentna integracja danych w praktyce

Odwiedzający tegoroczne targi LIGNA mogli też poznać cyfrową teczkę zamówień productionManager, która sprawiła, że realizacja zleceń w wielu zakładach produkcyjnych przebiega teraz bez dokumentów w formie papierowej.
Takie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, dlatego HOMAG postanowił pójść o krok dalej i opracował nową wersję productionManager, która wyznacza nowe standardy w elastycznej organizacji pracy. W połączeniu z intuicyjną obsługą pozwala ona na jeszcze wydajniejszą obróbkę.
System do zarządzania produkcją ControllerMES jest dla dużych zakładów produkcyjnych tym, czym cyfrowa teczka zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nowy moduł do planowania produkcji umożliwia m.in. dynamiczne grupowanie zleceń produkcyjnych, a także codzienne aktualizowanie szczegółowych planów.

Innowacyjny i ulepszony serwis

Podsumowując tegoroczne targi LIGNA, nie sposób nie wspomnieć o ofercie serwisowej HOMAG, w której znalazł się m.in. tzw. serwis predykcyjny, będący niezawodnym sposobem na utrzymanie maksymalnej dostępności technicznej maszyn. Diagnostyka predykcyjna oferowana przez firmę HOMAG polega na prognozowaniu możliwych awarii przy wsparciu sztucznej inteligencji. Na podstawie codziennych danych produkcyjnych system dostarcza wskazówki dotyczące konserwacji i zużycia określonych komponentów. W przypadku ryzyka wystąpienia awarii pracownicy serwisu kontaktują się z klientem telefonicznie. W ten sposób można nie tylko utrzymać sprawność techniczną maszyn, lecz także zapobiegać nieplanowanym przestojom w produkcji.

Oprócz tego odwiedzający mogli też poznać działanie narzędzia sR Bridge zapewniającego bezpieczną produkcję. Jest to innowacyjne rozwiązanie z zakresu zdalnego serwisu zwiększające bezpieczeństwo podczas zdalnej konserwacji. Umożliwia ono lepsze zdalne połączenie zgodnie z najnowszymi normami bezpieczeństwa UE – nawet w przypadku starszych maszyn.

Przyszłościowe rozwiązania do obróbki drewna litego od HOMAG, SYSTEM TM, KALLESOE i WEINMANN

Wspólny udział przedsiębiorstw HOMAG, SYSTEM TM, KALLESOE i WEINMANN w targach LIGNA okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i umożliwił znaczne poszerzenie ich portfolio technologicznego o specjalistyczne rozwiązania systemowe dla przemysłu drzewnego. SYSTEM TM przybliżył odwiedzającym m.in. swoją wiodącą technologię pił odcinających, a spółka KALLESOE oprócz szerokiego wachlarza rozwiązań systemowych zaprezentowała także wydajny generator do szybkiego utwardzania drewna klejonego. Na stoisku HOMAG można było również zobaczyć elastyczne gniazdo produkcyjne od WEINMANN, składające się z robota FEEDBOT W-500 oraz mostu wielofunkcyjnego WALLTEQ M-300. Kolejną atrakcją od firmy WEINMANN było nowe oprogramowanie do maszyn CNC wupWorks 5. Począwszy od mostu wielofunkcyjnego WALLTEQ M-300 stopniowo zastępuje ono poprzednie wersje. Nowe oprogramowanie zapewnia operatorowi maksymalne wsparcie, umożliwiając nie tylko wykonywanie bieżących zadań, lecz także planowanie i przygotowywanie nowych zleceń.