Ciekawe pokazy pracy maszyn na LAS-EXPO

Ciekawe pokazy pracy maszyn na LAS-EXPO

Na targach LAS-EXPO w Kielcach ponownie zaprezentowano najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia, jak również technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym.

XXI edycja LAS-EXPO odbyła się w dniach od 18 do 20 marca. Zakres branżowy tych targów jest bardzo szeroki. Jak co roku, znalazły się w nim najnowocześniejsze maszyny i technologie, ułatwiające codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw leśnych. Stoiska wypełniły narzędzia, urządzenia do pozyskiwania, transportu i obróbki drewna, tj. piły, rębaki, traki i rozdrabniacze, a swoje produkty przedstawiły najważniejsze firmy branży drzewnej, między innymi: Wood-Mizer, Teknamotor, Stihl, Krpan czy Tehnos.
Prezentacja maszyn odbywała się nie tylko w halach wystawienniczych, ale również na terenie zewnętrznym. Dzięki temu goście mieli możliwość zaobserwowania ich pracy „na żywo”, co często przekłada się na decyzje zakupowe. W ofercie wystawców nie zabrakło środków ochrony lasu i systemów ochrony przeciwpożarowej.

Zainteresowaniem cieszył się rębak zaprezentowany przez Teknamotor. Fot. Damian Kargul


Targi LAS-EXPO zostały objęte Patronatem Honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Jan Tabor miał okazję odwiedzić wystawę i zaznaczył jej rolę dla branży leśnej podczas oficjalnej Gali. W targach brali udział także przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, popularyzującego innowacje w wykonywaniu prac leśnych oraz podnoszenie wiedzy w zakresie bezpiecznych metod i technologii pracy w leśnictwie. Na stoisku, przygotowanym we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, promowana była działalność gospodarcza LP, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych i ekologicznych lasów. Można też było wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Firma Krpan zaprezentowała aż 8 różnych modeli swojego flagowego produktu, którym są wciągarki. Fot. Damian Kargul

– Dzięki owocnej współpracy z naszymi partnerami i pozytywnej reakcji branży na wydarzenie, z roku na rok wystawa stawała się coraz większa i coraz bardziej atrakcyjna – mówi Agnieszka Dąbrowska, manager targów Las-Expo. – Tradycją jest wysoka jakość świadczonych przez nas usług, nieustający dialog z naszymi wystawcami i otwartość na ich sugestie. To właśnie tego typu wsparcie dla branży drzewnej jest potrzebne firmom do przegrupowania sił i rozpoczęcia kolejnego sezonu, jako bogatszym o doświadczenia, wiedzę, ale też nowe kontakty biznesowe.
Oczywiście targi to nie tylko rozmowy i kontakty biznesowe. Nieprzerwaną tradycją marcowego wydarzenia jest sygnał Zespołu Sygnalistów Myśliwskich, który od ponad dwóch dekad tradycyjnie otwiera kieleckie wydarzenie. l

~kafal