Czy Austriacy wybudują tartak pod Olsztynem?

Czy Austriacy wybudują tartak pod Olsztynem?

Austriacka firma – potentat branży drzewnej oferujący między innymi produkty dla branży budowlanej – jest zainteresowana wybudowaniem zakładu przetwórstwa drewna w Gryźlinach koło Olsztyna. Inwestycja ma kosztować 300 milionów euro.

Jak informują lokalne media z regionu Warmii i Mazur, zakład miałby być zlokalizowany na terenie lądowiska w Gryźlinach, należącym do gminy Stawiguda i powiatu olsztyńskiego. Inwestor poszukuje działki o powierzchni około 70 hektarów. Ma produkować materiały z litego drewna, na bazie sosny i świerku, wykorzystywane w budownictwie. Inwestycja byłaby realizowana etapami. W pierwszej fazie budowy powstałby tartak, heblarnia, zakład produkcji peletu oraz elektrociepłownia na biomasę. Koszt pierwszego etapu to ok. 180 mln euro. W drugim etapie zostałyby wybudowane instalacje do produkcji drewna klejonego warstwowo i drewna klejonego krzyżowo. Inwestora zakłada, że budowa ruszy w lipcu 2021, a produkcja w lipcu 2022. Pracę znalazłoby tu 500 osób.

Aktualnie trwają rozmowy przedstawicieli samorządów z firmą Binderholz, chociaż ze względu na epidemię nie są tak intensywne. To, czy inwestycja się powiedzie, będzie zależało m.in. od wyniku konsultacji społecznych. Ze względu na pandemię nie wiadomo jednak, kiedy takie konsultacje będzie można przeprowadzić.

Firma Binderholz ma 12 zakładów: w Austrii, Niemczech i Finlandii. Zatrudnia prawie 3000 pracowników.

FOTO: Jeden z zakładów Binderholz w Austrii. Fot. Wikimedia Commons
~ Info. prasowa